Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Nejsou důkazy, tvrdí obžalovaní v kauze objednávky vraždy podnikatele

  • 0
Vraždu podnikatele, s nímž prohrál arbitrážní řízení, loni podle obžaloby plánoval dvaačtyřicetiletý Radovan Sáček. Spis viní z přípravy činu ještě další dva muže. Případ začal projednávat senát Městského soudu v Praze, obviněním hrozí 15 až 20 let vězení.

Téměř půldruhého milionu eur a nadto ještě poplatky v hodnotě takřka dvou milionů korun u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře prohrál byznysmen Sáček ve sporu s podnikatelem R. E.

To podle obžaloby odstartovalo vražedný komplot, který údajně dojednávalo trio mužů loni v březnu v restaurací na Zbraslavi na okraji metropole. Schůzku Sáčka s Vlado Orbanem prý zprostředkoval Jozef Mišík.

„Vlado Orban byl představen jako vykonavatel vraždy,“ uvedla před soudem státní zástupkyně. Na setkání se prý mluvilo i o honoráři.

„Obviněný Orban požadoval hotovost ve výši ekvivalentu 60 000 eur, v českých korunách cca 1 622 100 korun, a objednavatel mu přislíbil vyplacení dalších osmi milionů korun a to po provedení této vraždy. Ta měla vypadat jako dopravní nehoda,“ citovala dnes z rozsáhlé žaloby státní zástupkyně Jana Kadeřábková.

Zmíněných 60 tisíc eur Orban inkasoval, v přípravě vraždy však nic dál nepodnikl. Jozef Mišík měl za zmíněnou roli zprostředkovatele obdržet 25 tisíc korun. Na podzim loňského roku však udělal nepředvídaný krok. Jak uvedla Jana Kadeřábková, spojil se osobně s R. E. a začal ho vydírat. Sdělil mu, že se má stát terčem nájemné vraždy.

„Vědom si špatného psychického stavu poškozeného, nabídl mu, že on sám je schopen vraždě zabránit,“ popsala tuto situaci státní zástupkyně. Za to, že zabrání vraždě, si prý Mišík řekl o půl milionu korun.

Předávka prvních 250 tisíc korun měla proběhnout v nákupním centru v Letňanech loni 7. listopadu. Tam však již čekali kriminalisté a zprostředkovatele zatkli. Vzápětí zadrželi další obviněné, které již nějakou dobu před tím sledovali.

Záloha na byznys

Podle reakce obžalovaných je to ale celé nesmysl. „S obviněním zásadně nesouhlasím. Postrádá jakýkoli hmatatelný důkaz,“ tvrdil kategoricky Radovan Sáček. Ten připustil, že jednal s dalšími obviněnými. Rozhodně však podle něj nešlo o vražedné spiknutí.

Prý to byl n R. E., kdo Sáčka podvedl a zmanipuloval proti němu řízení u rozhodčího soudu. Hlavní obžalovaný připustil, že Orbanovi předal sumu, odpovídající šedesáti tisícům eur.

Vysvětlil to ovšem jako půjčku a zároveň odměnu. Za tyto peníze měl Rumun pomoci prodat hotel u Lipna a majetky na Benešovsku, které patří k Sáčkovým firmám. Zároveň měl pomoci zprostředkovat dohodu o narovnání Sáčka s R. E. a o odblokování majetku obžalovaného. „Dohodnout jsem se chtěl jen právní formou,“ zdůraznil Sáček.

Ten přitom cizinci nemalou částku předal velkorysým způsobem. O půjčce nesepsal žádnou dohodu, nenechal si ani podepsat kvitanci o předání. „Poskytnout půjčku je mé výhradní právo. Orban na schůzkách vystupoval jako ekonomický poradce s kontakty k Rusku a Maltě,“ uvedl Sáček.

Je to inkvizice

Ostře obžalobu ve svém rozsáhlém vystoupení popřel i bývalý velitel ženijního pluku Jozef Mišík.

„Chci očistit své jméno. Na základě nesmyslů mne dostali do vazby,“ sdělil trpce soudu obviněný. Penzionovaný důstojník důrazně popřel, že by se podílel na plánování vraždy či vydírání.

„Tento případ vykonstruovala policie na základě výpovědi duševně nemocného člověka a zmanipulovaných odposlechů. Připomíná mi to praktiky církevní inkvizice, kdy z jejího pohledu byl také každý vinen,“ brojil proti obžalobě Mišík.

Hlavní líčení předsedkyně senátu naplánovala na dva dny, rozsudek však v úterý zřejmě nepadne.