Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Patrik Banga, iDNES.cz

Podnikatel zkouší v Mladé Boleslavi vystěhovat chudé z města

  • 5
Středočeská Boleslav na vlastní kůži poznala podnikatele, který obchází byty a sociálně slabým, zejména Romům, nabízí zaplacení dluhů. Podmínkou ale je, že se musí vystěhovat. Tento "fígl" používají ve Středočeském kraji i některé realitní kanceláře. Po vystěhování se cena nemovitosti zvedne.

Když dům opustí sociálně slabší, většinou Romové, uvolněné byty nebo domy získají vyšší hodnotu. "Mohu potvrdit, že když například z činžovního domu vystěhujete Romy, byty v něm získají na ceně," uvedl vedoucí kladenské realitní kanceláře, který si nepřál být jmenován.

Situace je v různých lokalitách často podobná. Překupníci často využívají nevědomosti a neznalosti chudších lidí.

V nelehké situaci se před časem ocitli sociálně slabší obyvatelé v Mladé Boleslavi. "Několik nájemníků městských bytů potvrdilo, že je kdosi obchází a tvrdí, že město chce byty prodat a nájemníky vystěhovat," uvedl mluvčí radnice Pavel Šubrt.

Za odchod 200 tisíc

Tato situace je v Boleslavi důvěrně známá. "V minulosti někteří lidé přistoupili na podmínky místního podnikatele Tibora Potora, který Romy přestěhoval do domů ve špatném stavu, které nebyly zkolaudovány k bydlení," uvedla ředitelka občanského sdružení Společný svět Martina Brzobohatá. Toto sdružení vzniklo právě kvůli tomuto podivnému stěhování. To bylo před deseti lety.

Podle některých hlasů podnikatel obchází občany znovu. "Mohlo by se jít o zbytek městských bytů," dodala Brzobohatá.

K situaci se vyjádřili obyvatelé jednoho z domů na mladoboleslavské třídě V. Klementa. "Podnikatel nám nabídl peníze za to, že se vystěhujeme," říká Rom, který si nepřál být jmenován.

Podle nájemníků je na jaře obcházel s nabídkou peněz právě podnikatel Potor. Mělo jít o 200 tisíc korun. Také jim řekl, že nemají jinou šanci, protože město chce dům opravit a stejně všechny nájemníky vystěhuje.

To však podle náměstka primátora Jiřího Boušky není pravda. "Dům s nájemníky prodávat určitě nechceme, všechny jsme o tom také ujistili," uvedl Bouška.

Realitní kanceláře stěhují lidi na sever Čech

Lidem by s jejich problémy měli pomáhat speciální pracovníci, zaměstnanci úřadů, takzvaní poradci. Těch funguje málo, některá města je dokonce ruší. Takového poradce Mladá Boleslav měla, ale nedávno ho radnice zrušila. "Bylo to v rámci všeobecné reorganizace," dodal mluvčí.

"Sociálně slabší občané mají špatné právní povědomí. Když za nimi někdo přijde a nabídne jim levné bydlení, klidně na to kývnou," vysvětlil bývalý zaměstnanec ministerstva práce a sociálních věcí Vladislav Suchánek, který se romské problematice věnuje.

"Práce těchto poradců smysl má, pokud by měl v obci někdo pracovat pro Romy, nejlépe to udělá romský poradce, který jim rozumí," dodal.

Stěhování sociálně slabších občanů funguje většinou z větších měst do menších. Lidé se často stěhují do severních Čech. "U nás se během posledních dvou let objevilo asi pět stovek nových lidí. Postupně jsme zjišťovali, že máme co dělat s úplně novou komunitou," popsala situaci mluvčí radnice v severočeském Rumburku Gabriela Doušová.

Za rok 2010 tam přišly asi tři stovky nových obyvatel, v prvním pololetí letošního roku další dvě stovky. "Ve městě se postupně zvyšovala kriminalita, tak jsme se o to začali zajímat," dodala mluvčí. Nakonec se zjistilo, že "nové sousedy" vozí majitelé domů ve velkých městech. Vystěhují je a domy za draho prodají nebo pronajmou.

,