Nová taktika podomních obchodníků. Děláme statistiku, tvrdí policii

  • 118
Čtenář iDNES.cz přistihl ve svém bydlišti tři neznámé muže, kteří obtěžovali obyvatele domu obchodními nabídkami. Protože je podomní prodej v Praze zakázaný, přivolaným policistům tvrdili, že provádějí statistický průzkum. Lidé z domu to ale popřeli.

Tři muži obcházeli 3. února byty v domě na sídlišti ve Sládkovičově ulici na Praze 4. Bez předchozího objednání nabízeli místním obyvatelům různé obchodní nabídky týkající se například výhodné elektřiny.

„Ptali se mě, jestli nechci změnit dodavatele elektřiny a plynu. Prý měli výhodnější a levnější nabídku,“ potvrdila reportérům iDNES.cz jedna z obyvatelek domu.

Dagmar Župníkové se obchodníci také snažili vnutit smlouvu, dokonce na ni prý vyvíjeli nátlak. „Když jsem je odmítla, začali na mě nepříjemně tlačit. Průzkum nedělali,“ sdělila Župníková.

Přitom pokud se prodejce snaží vnutit k někomu do bytu a není předem ohlášen, jde o podomní prodej, který je vyhláškou v Praze od listopadu zakázán.

„Za podomní prodej se pokládá prodej, kdy je bez předchozí objednávky dům od domu, byt od bytu nabízeno a prodáváno zboží nebo poskytovány služby,“ upřesnil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Čtenář iDNES.cz zavolal na trojici policejní hlídku, jednoho z prodejců se mu podařilo na ulici zdržet, zbylí dva zmizeli. Muž pak ovšem policistům tvrdil, že se společníky pouze prováděli statistické dotazování ohledně využívání komodit na sídlišti.

“Na místě nepodařilo prokázat, že by se jednalo o podomní prodej, který je vyhláškou zakázaný,“ uvedl k případu mluvčí policie Tomáš Hulan.

Do 14 dnů lze od smlouvy odstoupit

Zákaz podomního prodeje na celém území hlavního města Prahy platí podle mluvčího magistrátu Hofmana od listopadu 2015 a vztahuje se na něj pokuta do výše pěti tisíc korun. Pokud by se případ dostal až do správního řízení, pokuta by se mohla vyšplhat až do výše 200 tisíc.

„Prodejci procházejí nejrůznějšími tréninky, kde se učí psychologicky působit na spotřebitele. Své snahy často přehání a využívají agresivní a klamavé obchodní taktiky,“ uvedla obecně k praktikám obchodníků předsedkyně asociace Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová.

Podle ní sdružení zaznamenalo také případy vysloveně agresivního jednání, kdy prodejci strčili nohu do dveří a spotřebitelé se cítili jejich chováním ohroženi.

“Spotřebitel může od smlouvy uzavřené v rámci podomního prodeje odstoupit dle občanského zákoníku bez uvedení důvodů a bez jakékoliv sankce ve lhůtě 14 dnů od uzavření smlouvy, neboť se jedná o smlouvu uzavřenou mimo obvyklé obchodní prostory podnikatele,“ radí Mazalová, jak se mohou lidé bránit.

Městská policie lidem doporučuje při setkání s takovými prodejci co nejdříve zavolat na linku 156.

„Doporučujeme, aby občané v případě, že se s podomním prodejem setkají, nebo jsou prodejci v domech obtěžování, ihned kontaktovali linku tísňového volání městské policie 156,“ řekla mluvčí městské policie Irena Seifertová.