Hráči Pokémon Go se sešli na pražském Václavském náměstí (23. července 2016)

Hráči Pokémon Go se sešli na pražském Václavském náměstí (23. července 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

V Praze létaly virtuální pokébally, pět set nadšenců vyrazilo na lov

  • 110
Na pět set fanoušků hry Pokémon Go překvapilo návštěvníky Riegrových sadů i turisty na Václavském náměstí, když dorazili na hromadný lov počítačových příšerek v Praze. Hojná účast zaskočila i samotné pořadatele akce.

Typickým znakem vyznavačů herní novinky Pokémon Go je na první pohled neobvyklé bloumání s mobilem před sebou. Zpravodajské weby každodenně publikují zprávy, do jakých prekérních situací se při hře lidé dostali. Od pádů ze skály po autohavárii. I přesto si hra našla miliony příznivců po celém světě Česko nevyjímaje.

„V tramvaji a na ulici se na mě lidé často dívají jako na exota,“ svěřuje se Zuzana Marková, jedna z hráček, která se v sobotu odpoledne na Václavském náměstí zúčastnila největšího setkání českých „pokémonistů“. Celkem jich dorazilo na pět set.

„Je skvělé setkat se s tolika lidmi, které to baví stejně jako mě,“ dodává Zuzana. Jejich velký počet překvapil i samotné organizátory akce.

Hru Pokémon Go je totiž možné v Čechách do mobilních telefonů stáhnout teprve od předminulé soboty, ačkoliv to neoficiální cestou šlo již o dva týdny dříve.

„Akci tohoto typu jsme ještě nedělali, když ale uvážím, že jsme setkání vymysleli teprve v pondělí, jde podle mě o mimořádný úspěch,“ říká Michal Prokeš, jeden z organizátorů. Cílem podle něj bylo připravit akci, kde se budou moci fanoušci této hry setkat, porovnat svoje úspěchy, navzájem si poradit, ale hlavně si užít příjemné odpoledne s lidmi, kteří sdílejí stejnou zálibu.

13. července 2016

Výherce chytal se strážníky

Nešlo ale jenom o společenské setkání. Hlavním smyslem nové hry je prozkoumávání reálného světa pomocí telefonu s GPS modulem. Díky němu se v ulicích a parcích, které se na displeji zařízení zobrazují jako variace na známé Google mapy, pohybuje herní postava tím, že kopíruje hráčův pohyb ve skutečném světě. „To mě na té hře vlastně baví nejvíc. Že mě nutí jít ven mezi lidi a nesedět jen u počítače. Mnohem častěji se tak dostanu na čerstvý vzduch,“ říká Lukáš Siblík, další účastník setkání.

Aplikace sama měří ušlou vzdálenost a Lukáš tak ví, že už kvůli pokémonům nachodil 48 kilometrů. Mezi fanoušky ale nebyl žádnou výjimkou, ti nejzapálenější z nich zvládli od vydání hry urazit s telefonem v ruce více než sto kilometrů.

Organizátoři na akci rozdali i několik cen. Například soutěž o nejzajímavější příběh z chytání pokémonů vyhrál hráč, na kterého zavolala ochranka na Vítkově městskou policii. Nejenže ho ale strážníci nijak nepokutovali, doporučili mu prý místo, kde před chvilkou sami chytili jeden vzácný exemplář.

Cílem hráčů je totiž najít v herním světě co nejvíce pokémonů a odchytit je pomocí speciálních schránek ve tvaru dvoubarevné koule, takzvaných pokéballů. Nejinak tomu bylo i na sobotním srazu a jeho organizátoři na to byli připraveni.

I když se totiž běžně pokémoni na mapě objevují náhodně a v různých časových intervalech, je možné je na konkrétní místa nalákat pomocí takzvaných „lure modulů“. Ty je ale nutné si zaplatit. Z Václavského náměstí se proto celá skupina vydala do Riegrových sadů, kde organizátoři několik takových modulů aktivovali, a lov mohl začít.

Za pokémony se po parku honili nejen Pražané, ale i mimopražští a několik cizinců. Již zmíněný Lukáš Siblík přicestoval z Liberce. „Na internetu koluje spousta videí třeba z newyorského Central Parku, kde davy lidí loví pokémony pospolu. Stačí, aby někdo zařval, že našel nějaký vzácnější exemplář, a hned se k němu všichni seběhnou. Přijde mi to úsměvné, ale chtěl jsem to sám vidět a zažít,“ říká.

Podobné to bylo i v sobotu v Riegrových sadech. Jen pár minut poté, co do nich celá skupina dorazila, objevil někdo vzácného pokémona Snorlaxe, což stačilo k tomu, aby se kolem něj okamžitě shromáždil stohlavý dav, který se ho také pokoušel ulovit. K odchycení pokémona je zapotřebí šikovnost, člověk jej totiž musí zasáhnout zmíněným pokéballem, ale i štěstí, protože příšerka může kdykoliv „utéct“.

Úspěšně oslavené výročí

Animované postavičky pokémonů, které jejich trenéři chytají a následně trénují, aby mezi sebou mohli bojovat, slaví letos dvacáté výročí. Za tu dobu dal tento fenomén vzniknout několika desítkám videoher, televizních seriálů, filmů, knih, karetních her i komiksů, nemluvě o stovkách milionů prodaných kusů hraček a reklamních předmětů. Pokémoni jsou dokonce druhou nejúspěšnější herní sérií na světě, hned po Mariovi, za kterým navíc stojí stejná vývojářská společnost, tedy japonské Nintendo.

Ohromujícímu úspěchu Pokémon GO předcházelo dvacet let práce

Využitím takzvané rozšířené reality dokázala ale hra Pokémon Go přenést dříve nevídaným způsobem myšlenku původních videoher a seriálů do reálného světa. Aplikace totiž pomocí kamery telefonu snímá hráčovo okolí a přenáší ho na displej telefonu, čímž vytváří dojem, že pokémoni skutečně sedí na lavičce v parku nebo na náměstí ve fontáně.

To ve spojení s nutností pohybovat se ve skutečném světě dodává zážitku na uvěřitelnosti. „Na něco podobného jsme čekali už od dětství. Mnoho dnes již dospělých lidí tehdy snilo, aby se mohli sami stát trenérem pokémonů. Tento sen si teď díky Pokémon Go mohou splnit lépe než kdy předtím,“ vysvětluje úspěch nové hry Prokeš.

Co se může stát, když chytáte pokémony při řízení auta:

20. července 2016