Soudit se chci, dokud budu stát na nohou, prohlásil exšéf Poldi Stehlík

  • 42
Obžalovaný exšéf kladenské Poldi Vladimír Stehlík čelí obvinění za neplacení zdravotního pojištění zaměstnanců či poskytování nevýhodných půjček se škodou v milionech. Dvacet let starou kauzu ve středu znovu projednal senát Krajského soudu v Praze.

Soud může rozhodnout o Stehlíkově vině či nevině, ne však o trestu za porušování povinností ve správě cizího majetku a jeho dalších deliktech. To proto, že se případu dotkla amnestie prezidenta Václava Klause z roku 2013. Té se Stehlík vysmívá.

„Amnestii jsem odmítl, abych Václava Klause morálně ponížil. Soudit se budu, dokud budu stát na nohou,“ prohlásil před soudem dnes již dvaasedmdesátiletý Vladimír Stehlík.

Vlastní angažmá v čele známé kladenské firmy označil za dobré, fabriku i region podle něj škrtem pera zničili jiní. Vyčíslil i škodu, která tím vznikla. „Pro začátek budu žalobou požadovat po Komerční bance 200 miliard euro, aby byl zachráněn kladenský region,“ prohlásil obžalovaný.

Soudu navrhl, aby uvalil vazbu na finančního ředitele Poldovky a zrušil konkurz, který byl před časem vyhlášen na jeho firmu Bohemia Art. „Soud nemůže jen tak nechat odsud vyvést někoho v klepetech do vazby,“ odpověděla mu soudkyně Naděžda Bittnerová. Předsedkyně trestního senátu poznamenala, že v její kompetenci není ani rozhodování o konkurzu.

Milionové pojištění zaměstnanců neplatil, skončilo v jeho kapse

Kauza se táhne už od roku 1996, kdy byli Vladimír Stehlík, jeho syn a Luboš Pejpa obviněni za neodvedení 25 milionů korun za zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Místo toho peníze podle spisu použili pro podnikatelské nebo osobní aktivity. Obviněni jsou i z toho, že poskytovali firmě Bohemia Art bezúročné půjčky.

Slavné kladenské ocelárny tím utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. Další škoda 117 milionů vznikla údajně kvůli neoprávněnému převodu majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel.

Hlavní líčení momentálně pokračuje čtením písemných důkazů a výslechy svědků. Stehlík naznačil, že by rád vyslechl i politiky z devadesátých let, Vladimíra Dlouhého a Pavla Rychetského, nyní předsedy Hospodářské komory ČR a Ústavního soudu ČR.

Předsedkyně senátu jednání naplánovala do 1. srpna. Zda padne rozhodnutí, není jasné.

Drželi mne v kleci s vrahy, postěžoval si Stehlík

Stehlík vinu od počátku popíral, stěžoval si také na postup policistů po zatčení „Drželi mne v kleci pro vrahy,“ postěžoval si před soudem. Vyšetřovatelé se případem „Poldi“ zabývaly takřka deset let, žaloba ke krajskému soudu doputovala v roce 2005.

Tehdy se soud rozhodl kvůli vážnému zdravotnímu stavu Stehlíka řešit tuto žalobu samostatně. V roce 2008 ji musel dokonce na nějaký čas přerušit. „Lékaři mi tehdy dávali tři dny života,“ popsal Stehlík. Luboš Pejpa mezi tím zemřel, v případě Marka Stehlíka sehrála roli zmíněna amnestie prezidenta Václava Klause.

Stehlík se do čela kladenských hutí dostal v roce 1993, kdy byla společnost ve vážné situaci. Výroba stála a vláda se rozhodla Poldovku urychleně privatizovat. Stehlíkova firma Bohemia Art zvítězila v obálkové soutěži, když za 66 procent akcií nabídla 1,75 miliardy korun.

Všechny peníze prý ale nikdy nezaplatila. Výsledkem byl nakonec Stehlíkův odchod, části holdingu se postupně dostaly do konkurzu a zastavily výrobu. Přesto je Stehlík v Kladně údajně oblíbený. „Na budově se dokonce objevil nápis ‚Stehlíku, vrať se‘,“ prohlásil sám někdejší šéf Poldi.