Ze sídla Janouškovy firmy odjelo policejní auto s ozbrojenci v kuklách. Odváželo tři ženy, patrně pracovnice firmy.
Smlouvy, které si vyžádala policie1. stavba technické vybavenosti Stodůlky |
Policie zasahovala na odboru městského investora pražského magistrátu, který zodpovídá za významné zakázky v řádech desítek miliard korun.
Podle výzvy, kterou má MF DNES k dispozici, si vyžádala od odboru materiály k patnácti záležitostem. Jeden z bodů se týká všech dokumentů, smluv, faktur či výpisů z účtu svědčících o vztahu mezi magistrátem a Janouškem. Zejména těch, na jejichž základě byly zasílány peníze na podnikatelův účet.
Policisté chtěli také doklady k několika zakázkám z let 2011 a 2012, mezi kterými byl například tendr na svoz komunálního odpadu za téměř osm miliard, jedna z etap rekonstrukce Karlova mostu, stavba mimoúrovňové křižovatky Malovanka či zakázky na vybudování infrastruktury v městských částech.
"Zástupcům kriminální policie jsme plně k dispozici a již nyní s nimi pracovníci odboru spolupracují na vydání veškerých dokumentů, které si vyžádali. Policie má ze strany magistrátu maximální podporu," uvedl magistrát v tiskovém prohlášení.
Janouška se zastal exprimátor Bém
Agentura ČTK původně uvedla, že si policie vyžádala smlouvy uzavřené přímo mezi Janouškem a magistrátem. Proti této formulaci se však vzápětí ohradil bývalý primátor Pavel Bém z ODS.
"Magistrát hlavního města Prahy nikdy žádnou smlouvu s Romanem Janouškem neuzavřel, neexistuje tedy kontrakt, který by policie mohla požadovat a tím pádem ani získat," řekl bývalý první muž metropole.
Elitní policisté spustili nebývale rozsáhlé zatýkání politiků a špiček státní správy ve středu večer.
Zadrželi ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, ředitele správy hmotných rezerv Ondreje Páleníka a politiky ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksu. Policisté zasahovali na Úřadu vlády i mnoha dalších místech (více o razii čtěte zde).
Online reportáž |