Sídlo pražského magistrátu na náměstí Franze Kafky. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Protikorupční policii zajímá miliardový projekt pražského magistrátu

  • 17
O praktiky pražského magistrátu se znovu zajímá protikorupční policie. I tentokrát vyšetřuje problematický IT projekt. Podle dostupných informací si detektivové minulý týden na magistrátu vyžádali dokumenty týkající se jednotného ekonomického systému.

Policie si z magistrátu odnesla materiály a smlouvy uzavřené od roku 1992 s firmou Gordic. S informací přišla ČTK.

"Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality si od nás minulý týden vyžádal smlouvy uzavřené s firmou Gordic. Policii poskytujeme součinnost a připravujeme jim veškeré podklady, které chtějí," potvrdil iDNES.cz mluvčí pražského magistrátu Jakub Stadler.

Město za problematický projekt zaplatilo přes miliardu korun. Podle některých informací ale náklady mohou dosahovat až částky 2,5 miliardy.

"Popravdě zatím ani nevím, o co konkrétně se jedná, máme toho mnoho. Jde o informace z magistrátu a pravděpodobně se k tomu ani nebudeme vyjadřovat," řekl bez dalších podrobností mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle všeho by však mohlo jít o další velké uzavírání nevýhodných smluv po kauze Opencard, kvůli které nyní policie zřejmě začne stíhat i exprimátora Bohuslava Svobodu (více čtěte zde).

Firma spravuje Praze účetnictví 20 let

Stávající vedení města se potýká s problémy, které vyplývají z údajně nevýhodně nastavených smluv z minulosti. Podobně jsou radní stíháni za kritizovanou kartu opencard. Policie je vyslýchá také kvůli tunelu Blanka. Jde o miliardové zakázky uzavřené v době, kdy Prahu vedl primátor Pavel Bém (ODS).

Firma Gordic zajišťuje účetnictví magistrátu, městských částí, městské policie a 800 příspěvkových organizací města. "Veškeré smluvní vztahy s hlavním městem Prahou po dobu spolupráce byly uzavírány naprosto transparentním způsobem a v souladu s danou legislativou," reagoval ředitel firmy Gordic Jaromír Řezáč.

"Cena za dodávky informačních systémů a související služby poskytnuté Magistrátu hl. města Prahy za uplynulých dvacet let není 2,5 miliardy korun, ale cca 1,08 miliardy bez DPH," napsala firma Gordic v tiskovém prohlášení.

Gordic je navíc jediným vlastníkem autorských práv k systému. Smlouva s firmou skončila Praze v závěru loňského roku.

První náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) už tehdy řekl, že bez ní hrozí městu ekonomický kolaps. Prodlužováním smluv se ale Praha zároveň dostává na tenký led zákona o veřejných zakázkách, podobně jako u Opencard, za kterou stávající radní zřejmě čeká obžaloba.

Někteří spekulují o tom, že kvůli zakázce rezignoval na konci loňského roku po dvaceti letech ve funkci vlivný šéf magistrátu Martin Trnka (psali jsme o tom zde). Současné vedení však popřelo, že by jeho odstup s působením firmy Gordic souvisel.

Radní za TOP 09 přesto chtějí v dohledné době smlouvu s Gordic o rok prodloužit tak, aby byl zajištěn provoz účetnictví do doby, než bude v otevřené soutěži vybrán nový provozovatel. Novým dodavatelem vzešlým ze soutěže by se Praha pravděpodobně vzdala projektu nejméně za miliardu korun, zároveň by se však vyvázala z problematických smluvních vztahů. Půjde o čtyřletou zakázku za 600 milionů. Příprava soutěže ale potrvá řadu měsíců.

"Našim cílem je nyní vypsat transparentní výběrové řízení na ekonomický systém a uhasit problém, který je dědictvím po předchozích vedeních města," doplnil Stadler.

Firma Gordic podle webu přes dvacet let spravuje pro Prahu kromě účetnictví i pohledávky, smlouvy, objednávky, ale také výplatu sociálních dávek a řadu dalších klíčových služeb v oblasti financí.

Podezřelé obchody na pražském magistrátu před časem odkryla i radní Eva Vorlíčková:

9. prosince 2013

,