Lucie Jursíková

Lucie Jursíková | foto: Radek Cihla, MAFRA

Policie si zve na „pohovor“ demonstranty z Lysé, prý vyzývali k násilí

  • 3
Lidé, kteří se zúčastnili protestu proti radnici v Lysé nad Labem a které v té souvislosti kontaktovala policie, tvrdí, že je policisté zastrašují. Pozvali si je totiž na služebnu, aby tu podali vysvětlení. Policie to ale vysvětluje tím, že předvolaní na Facebooku vyzývali k násilí.

Lucie Jursíková z Čelákovic se má ve čtvrtek 12. ledna dostavit na policii. Předvolali si ji, aby - úředním jazykem řečeno - podala vysvětlení. Policie kontaktovala také jiné mladé lidi z okolí Lysé nad Labem, za Jursíkovou i za průvodčím Petrem Procházkou přišli kriminalisté do práce.

Vše souvisí s demonstrací (více čtěte zde), která se v Lysé uskutečnila tři dny před Štědrým dnem, a s tím, co si o ní lidé psali na Facebooku. I na demonstraci přišla policie, měla tam dvacet lidí.

Podle účastníků protestu měli policisté na hlavách přilby a vyzbrojeni byli obušky. Ti, kteří neměli uniformy, si prý účastníky protestu natáčeli kamerou.

"Je nesmysl, aby kvůli tomu, co mám na Facebooku, za mnou chodila policie. Přišlo mi to jako zastrašování," říká Jursíková.

Proč se v Lysé demonstrovalo? Jursíková i Procházka říkají, že demonstraci nepořádali. Pozvánka se sloganem Pepan lže, Pepan krade zvala na protest nejspíše namířený proti radnici.

Demonstranti bránili klub

"Likvidace Luftu a zrušení odboru kultury jsou místními exemplárními příklady Pepanova řádění," psalo se v pozvánce. Luft je kino a hudební klub, do prosince ho provozovala Jursíková. Pak radnice vyhlásila výběrové řízení a pro nedostatky v žádosti z něj Jursíkovou vyřadila.

Petr Procházka, který demonstraci na městě ohlásil, říká, že kriminalisté způsobili nepříjemný rozruch, když ho hledali v práci. A pak jej zaskočila jejich přítomnost na demonstraci.

"Cítím z toho pachuť. Mám pocitově blízko k disentu a undergroundu, a když jsem přišel na náměstí a setkal se tam s velitelem zásahu a členkou antikonfliktního týmu policie, udělalo se mi nevolno. Zažil jsem něco, o čem jsem jen četl v knížkách popisujících 70. a 80. léta," říká.

Demonstraci hlídalo dvacet policistů, což je podle vedoucího nymburské policie Jiřího Fejfara adekvátní osmdesáti účastníkům, které uvádělo ohlášení demonstrace. "Tento počet byl stanoven mimo jiné pro důvodnou obavu z násilné formy protestu, která byla prezentována na stránkách Facebooku," říká Ferfar.

Policie: Měli jsme obavu z násilí

A cituje výzvu: "Protože máme co do činění s poměry na úrovni feudalismu, není od věci akci pojmout stylově - klasicky, a případně se vybavit přesvědčovacími nástroji (palice, vidle, kosy, pochodně... vítány)."

Fejfar důrazně odmítá, že by důvodem předvolávání k výslechu byla demonstrace nebo účast na ní. "Policie však vede řízení ve věci možného podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, kterého se mohl dosud neznámý pachatel dopustit výzvou učiněnou na stránkách Facebooku k násilné formě demonstrace," říká Fejfar.

Podle Jursíkové je to nesmysl. "Myslím si, že policisté by měli být inteligentní lidé, kteří by měli rozlišovat, co je recese a co je výzva k násilí," namítá Jursíková.

Co se to v Lysé děje? Působí to jako protest mladých? Jeden ze starších zastupitelů takové vysvětlení odmítá. "Určitě to není generační boj. Vedení si tady dělá, co chce, a lidem došla trpělivost," říká opoziční zastupitel z TOP 09 Zdeněk Osvald.