Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policie viní mladoboleslavského úředníka z legalizování kradených aut

  • 1
Policie viní tři lidi včetně jednoho úředníka magistrátu v Mladé Boleslavi z legalizování a prodeje kradených aut. Celkem mají podle vyšetřovatelů na svědomí dvanáct odcizených aut v hodnotě dvaceti milionů korun.

Policie zveřejnila, že jednoho z úředníků odboru dopravy v Mladé Boleslavi obvinila z trestných činů přečinu podílnictví, zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti a přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.

„Hrozí mu až šest let odnětí svobody. Kdo konkrétně je obviněn, nebudeme nyní komentovat,“ řekl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.

Obviněným úředníkem je podle zjištění MF DNES vedoucí odboru dopravy mladoboleslavského magistrátu Josef Macoun. Redakci to pod podmínkou anonymity potvrdily tři nezávislé zdroje blízké vyšetřování.

Sám Macoun odmítá, že by byl obviněný, a také odmítá přiznat jakékoli své pochybení. „Policie tuto věc vyšetřuje rok a půl a nepohnula se z místa. Já se k tomu teď vyjadřovat nebudu, nechci a ani mi to nepřísluší,“ řekl Josef Macoun.

Zdůraznil, že se nejedná o aktuální událost. „Není to žádná rychlá akce, jsou tam úkony, které ještě nejsou dotažené, a policie to zveřejnila, aniž měla důvod nyní cokoli zveřejňovat. Za týden může být celá záležitost zcela jinak,“ pronesl a hned doplnil: „Je to stále v šetření, provádí se tam další úkony. Až to bude potvrzené, klidně řeknu, že pachatelem je ten a ten. Nikdo ale dosud neřekl, že to ten člověk udělal.“

Kradená auta byla přihlašovaná na fiktivní firmu

Podezření, že na odboru dopravy v Mladé Boleslavi dochází k registraci odcizených luxusních automobilů, prošetřují policisté již od loňského roku. Přihlašována zde měla být vozidla značek Range Rover, Audi a BMW, která byla odcizena především v Německu, Rakousku a na Slovensku.

„Na dovážení kradených vozidel se měl podílet také bývalý boleslavský hokejista se styky na Slovensku,“ informovaly zdroje.

Během prověřování policisté zjistili, že v Mladě Boleslavi byla zřízena fiktivní firma, na kterou jsou přihlašována odcizená auta.

„Pachatelé přebírali od dalších osob vozidla odcizená na Slovensku, která již měla pozměněné identifikátory a padělané doklady. Následně zajistili provedení technické a evidenční prohlídky v České republice a vozidla přihlásili do provozu na zmíněnou fiktivní firmu,“ prozradil policejní mluvčí.

Identifikátorem může být například VIN kód vyražený na určitém místě karoserie a na oknech.

Vlastník zřízené firmy v kauze figuroval jako nastrčená figura, tedy takzvaný bílý kůň. Rovněž docházelo k padělání kupních smluv vozidel ze zahraničí. Vozidla se následně přes úvěry a leasingy prodala dalším lidem. Kriminalisté kromě úředníka obvinili i další dvě osoby z legalizace výnosů z trestné činnosti, za což i jim hrozí rovněž až šest let vězení.

„Je to tak složitá věc, že pochybení úřadu musí někdo rozseknout, a buď to udělá policie, státní zástupce, nebo soud. Vypouštět, že za to může úřad, je špatně. Jsem toho názoru, že pochybení našeho úřadu je zcela minimální,“ sdělil šéf odboru Macoun.

Tajemnice úřadu počká na případné rozhodnutí soudu

Magistrát zatím nebude na obvinění nijak reagovat ani nedojde k žádným personálním opatřením. „O ničem takovém oficiálně nevíme. V současné chvíli nemá město žádné informace od státní policie,“ řekla mluvčí magistrátu Hana Kopalová.

Registrace vozidel patří pod takzvaný výkon státní správy. Místní vedení města na něj proto nemá příliš vliv. Personální otázky řeší tajemnice úřadu Marie Zajíčková. „Jméno vyšetřovaného úředníka neznám, protože policie nás o tom neinformovala. Ani nevím, jak bychom měli reagovat, dokud není vyšetřování uzavřeno pravomocným rozsudkem,“ říká Zajíčková.

S tím souhlasí i primátor Raduan Nwelati. „Na člověka, který není pravomocně odsouzený, je nutné hledět jako na nevinného, a proto nemůže být ani trestán. Tajemnice bude muset vyčkat na případné rozhodnutí soudu,“ oznámil Nwelati.

„Sdělení obvinění ještě nic neznamená, pokud by byl ale úředník pravomocně odsouzen, podnikli bychom příslušné kroky. Podle mých informací je to však starší záležitost. Obvinění v tomto případě už bylo před rokem a půl jednou sděleno a následně zastaveno. Teď údajně má být zase obnoveno,“ doplnil Nwelati.

Policie nicméně deklarovala, že bude magistrát v dohledné době informovat. „Informace zaměstnavateli bude předána poté, co celou záležitost kompletně uzavřeme a předáme. To by mělo být během dvou týdnů,“ upřesnil Vinčálek.

Podobný případ se objevil i v Kolíně

Legalizaci kradených aut úředníky řeší i v Kolíně. Před soudem skončil bývalý vedoucí oddělení registrace vozidel Michael König. I on je obžalován z napomáhání k legalizaci vozidel kradených a dovezených ze zemí Evropské unie s padělanými doklady.

Pochybení ovšem odmítá. Soud se přitom blíží ke konci, nedávno bylo líčení odloženo na 22. srpna. Podle posledních informací by již mohl padnout rozsudek.