Městská policie Beroun (23.10.2015)

Městská policie Beroun (23.10.2015) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Berounské strážníky vyšetřuje za odpouštění pokut policie. Šéf odstupuje

  • 14
Šestnáct městských strážníků z Berouna, včetně jejich velitele, vyšetřuje kladenská republiková policie. Viní je ze zneužití pravomoci úřední osoby. Strážníci podle informací MF DNES odpouštěli známým pokuty za špatné parkování. Velitel už ohlásil, že po nalezení nového šéfa odejde.

Policie berounské strážníky prověřuje už od roku 2013.

„V lednu 2014 jsme případ převzali my na Kladně pro možnou podjatost berounských policistů. V současné době vedeme trestní stíhání strážníků,“ vyjádřila se k případu kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková. Vedení Berouna se o skutečnostech dozvědělo začátkem září.

„Podle zprávy od police bylo sděleno obvinění celkem šestnácti strážníkům včetně jejich velitele. Byla jsem šokována. Pokud se ty věci skutečně děly a obviněným se prokáže vina, pak tu situaci považuji za manažerské selhání velitele městské policie a zároveň osobní selhání každého z obviněných strážníků,“ komentuje situaci berounská starostka Šárka Endrlová s tím, že v současnosti nemůže říct více.

„Mohu pouze uvést z informace od policie, že strážníci byli obviněni z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.“ Podrobnosti k vyšetřování odmítla poskytnout z taktických důvodů také kladenská policie.

Zastupitelé byli sdílnější než starostka i policie

Sdílnější než berounská starostka a policie byli berounští zastupitelé. Jádrem kauzy je podle nich parkování ve městě. Konkrétně v placených zónách, třeba na Husově náměstí.

„Nesprávné parkování strážníci tolerovali vybraným občanům. Za přestupky tak tito lidé neplatili a nedostávali ani botičky. Zmíněná auta strážníci v zápisech vydávali za vozy policistů v civilu a zapisovali na místo viníků jejich vlastní espézetky,“ tvrdí berounská zastupitelka Kristýna Zelienková (ANO), která zasedá i v Poslanecké sněmovně.

Stejná praxe se později opakovala i u dalších řidičů. „Šlo hlavně o známé,“ reagoval rozladěně další člen městského zastupitelstva, který nechce být jmenován.

„Starostka při oznamování případu členům zastupitelstva hovořila o morálním selhání. Podle mého názoru jde také o okrádání. Parkovací místa jsou placená, zčásti je provozují technické služby a zčásti město,“ poukazuje na ušlé peníze, které měly skončit v městské kase.

V kauze ovšem zatím nebyl nikdo z obviněných pravomocně odsouzen. „Je nutné respektovat presumpci neviny,“ upozorňuje kladenská policejní mluvčí. Stejného názoru je i Endrlová. „Město stojí před komplikovanou situací, máme zde presumpci neviny a zároveň zřejmě vidinu několikaletého soudního řízení,“ uvědomuje si.

Hledají se i řadoví strážníci

Pokud by se potvrdila vina všech šestnácti mužů, mohlo by se stát, že v ulicích nebude mít kdo hlídkovat. Podle starostky je jasné, že město velikosti Berouna nemůže ani pomyslet na to, že by mohlo bez vlastní městské policie fungovat.

Radnice proto krátce po oznámení kauzy kladenskou policií vypsala výběrové řízení na nového velitele strážníků. Zájemci o funkci se mohli hlásit do 12. října.

„Přihlásilo se nám jich celkem osm. Počítám s tím, že vybraný uchazeč bude vybrán na počátku listopadu, nastoupí jako strážník-čekatel, přičemž zastupitelstvo by o jeho jmenování mělo rozhodnout začátkem prosince,“ naznačila Endrlová, kdy by se Berounští mohli dočkat nového šéfa městské policie.

Velitel Pavel Novák končí po 23 letech. „Profesionálně vyhodnotil svůj manažerský podíl na vzniku uvedené situace, a ať už dopadne vyšetřování či soud jakkoliv, rozhodl se ihned po nalezení a jmenování nového šéfa strážníků z funkce odstoupit,“ uvedla starostka.

Vedení Berouna zároveň hledá nováčky, kteří doplní stavy městské policie. „Předevčírem jsme vyhlásili další kolo výběrového řízení na řadové strážníky. Nábor strážníků není rychlý a jednoduchý proces, komplikují ho požadavky kladené na přijímané osoby i poměrně dlouhá lhůta, kdy je nováček ve sboru pouze čekatelem,“ dodala Endrlová. „Proto musí městská policie v mezičase fungovat jako doposud.“