Těžkooděnci vyvedli z Cibulky osm squaterů, z věže sundali další čtyři

  • 559
Policisté ve středu dopoledne asi tři hodiny zasahovali v usedlosti Cibulka v pražských Košířích. Kvůli neoprávněnému užívání vyzvala několik desítek squaterů, aby objekt opustili. Těžkooděnci pak vyvedli osm z nich, poslední čtyři se vyšplhali do věže budovy. I ty těsně před polednem nakonec policie sundala.

Podle odhadů policie mohlo být v usedlosti několik desítek squaterů, policie jich nakonec zadržela celkem 12. Čtyři poslední krátce před polednem sundali policisté ze žebříku z věžičky budovy.

„Z budovy byly za pomoci donucovacích prostředků vyvedeny poslední čtyři osoby, které ji odmítaly opustit. A to i přesto, že se jim věnoval antikonfliktní tým a vyjednavač,“ řekl iDNES.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Většina zúčastněných prostor opustila po svých nebo auty. Kromě zmíněných čtyř policisté zadrželi a na policejní služebny předvedli ještě dalších osm lidí.

„Čtyři z nich kvůli neoprávněnému zásahu do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. Dva sice nemovitost opustili dobrovolně, ale poté, co vyjeli na pozemní komunikaci, byli policisty podrobeni kontrole na drogy, která byla pozitivní. Jeden člověk skončil na služebně kvůli ověření totožnosti, další kvůli přestupku proti veřejnému pořádku,“ vyjmenoval Hulan.

Na místě asistovali také hasiči a záchranáři. Ti převezli k ošetření do motolské nemocnice dva muže a jednu ženu.

„Jeden muž byl převezen s bolestmi zad po pádu, další muž se zhmožděninami hrudníku a žena s bolestmi břicha,“ řekla iDNES.cz mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. Dodala, že poslední dva vyjmenovaní byli do nemocnice transportováni společnou sanitkou za asistence policie.

K opuštění objektu vyzývala policie megafonem

Celá policejní akce vypukla ve středu v devět hodin ráno. Vlastník nemovitosti totiž na squatery kvůli neoprávněnému užívání o den dříve večer podal trestní oznámení.

Stropnický: spor by měly řešit soudy, nikoliv policie

Pražští politici budou žádat podrobnosti ke středečnímu zákroku policie v usedlosti Cibulka. Podle náměstka primátorky Matěje Stropnického by spory měl řešit soud a nikoliv policie.

„Bohužel v důsledku nepřítomnosti nezávislého pozorovatele na místě v průběhu zásahu není možné a nebude ani v budoucnu, ověřit přiměřenost celého zásahu. Vyzývám proto orgány činné v trestním řízení, aby samy zveřejnily videozáznam z vyklízení objektu, aby byly vyvráceny veškeré pochybnosti o jeho adekvátnosti,“ uvedl Stropnický v prohlášení.

Dodal, že to, že do objektu nebyl vpuštěn nikdo z nezávislých pozorovatelů, kteří by jednání obou stran sporu objektivně popsali, považuje za nestandardní.

Místostarosta Prahy 5 Lukáš Budín pak pro ČTK uvedl, že radnice bude od policie chtít vědět podrobnosti včetně toho, na kolik akce vyšla. „Připadá mi totiž neadekvátní,“ řekl Budín. Oficiálně prý městská část o zásahu jako úřad informována nebyla. „Já jsem o tom věděl, policisté mi volali,“ uvedl místostarosta.

Praha 5 chce podle Budína jmenovat speciální komisi, která by měla řešit budoucnost usedlosti. „Samozřejmě bude záležet na vlastníkovi, zda to bude chtít. My jsme připraveni s tím pomoci a záleží nám na tom, aby Cibulka nespadla a byla opravena,“ řekl.

Kromě odborníků a politiků by v ní měli být také zástupci veřejnosti včetně squaterů.

„V pozdních večerních hodinách jsme přijali trestní oznámení na neoprávněné užívání nemovitosti,“ řekl ráno Hulan. Policie proto nejprve vyzývala megafonem současné obyvatele usedlosti, aby objekt opustili.

„Odhadem je tam 50 až 70 lidí. Momentálně je vyzýváme k opuštění objektu. Pokud někdo bude odmítat nemovitost opustit, další opatření přijdou na řadu v souladu se zákonem,“ uvedl dopoledne Hulan.

Na místě byli také příslušníci antikonfliktního týmu a státní zástupci, s nimiž policisté své kroky konzultovali. „Je tu asi stovka těžkooděnců. Přijeli s technikou, viděli jsme i vodní děla,“ popsala situaci z místa jedna ze squaterek - jednatřicetiletá sociální pracovnice Ema.

Časový limit, v němž měli squateři objekt opustit, vypršel podle Hulana v 9:45. Poté přišli na řadu vyjednávači policejního antikonfliktního týmu.

Oblast spolu s přilehlými ulicemi policisté uzavřeli a opáskovali.

Podle reportéra iDNES.cz, který situaci sledoval na místě, několik lidí z budovy během ultimáta odešlo dobrovolně. Další postupně vyváděli policisté.

„Akce probíhá naprosto v poklidu,“ hlásil reportér kolem půl jedenácté. Squatery policisté v tu dobu nakládali do přistavených aut, asi čtyři vozy v tu dobu už odjely.

„Ti, co odešli dobrovolně, tu teď stojí a na policisty pokřikují,“ dodal redaktor.

Majitel: Nechtěl jsem, aby se situace vyhrotila

Majitel objektu Oldřich Vaníček tvrdí, že nechtěl, aby situace takto dopadla.

„Nikdy jsem nechtěl, aby se situace vyhrotila, jsem nekonfliktní člověk,“ řekl iDNES.cz Vaníček ze zahraničí. Před dvěma lety se squatery uzavřel dohodu o spolupráci, ta ale byla porušována. Proto ji k 31. březnu letošního roku vypověděl.

„Uzavřena byla dohoda o spolupráci se skupinou standardně smýšlejících mladých lidí. Tato skupina jedenácti a později devíti lidí měla prostory využívat pro vernisáže pro mladé umělce své kategorie a outdoorové akce. Potom se to zvrhlo v to, že bez jakéhokoliv souhlasu se tam pořádaly mítinky, kterých se účastnily desítky lidí,“ dodal Vaníček.

Na častou hudební produkci si stěžovali okolní obyvatelé, podle Vaníčka se v místě válela spousta odpadků.

Majitel proto dal squaterům čas na vystěhování do středy. Skupina dočasných obyvatel ale objekt odmítla opustit, dokonce tu v pondělí v podvečer demonstrovali.

Usedlost, která je dlouho neudržovaná, squateři obsadili už třikrát, dvakrát je vyvedla policie.

V úterý do objektu na Cibulku dorazila ochranka. Poslal ji tam Vaníček, aby - jak sám řekl - pouštěla lidi ven, ale už ne zpátky, pokud nemají na zámečku co dělat.

„Do objektu nemohou vstupovat lidé bez oprávnění. Po tom, co se stalo v pondělí, tam stojí před bránou muži, nikoho nevyhazují, ani stávající neoprávněné uživatele. Jen pouštějí lidi ven, dovnitř už nikoli,“ řekl MF DNES v úterý Vaníček.

Po policejním zásahu uvedl, že ochranka bude střežit objekt i nadále.

Squateři se s vlastníkem o Cibulku hádají již déle než měsíc. Zámeček totiž patřil mezi dva legendární pražské squaty a skupina jeho obyvatel měla s Vaníčkem smlouvu o užívání. Tu letos podnikatel vypověděl. Vzájemně si vytýkají nedodržování dohod a řadu dalších věcí.

Podle Vaníčka je na Cibulce nepořádek, který by naplnil desítky kontejnerů, a chodí tam řada lidí neoprávněně. Podle squaterů majitel budovu neopravuje a nechává památku chátrat.

Vaníček však slibuje, že zámeček, který vlastní již léta, přestaví na dům pro seniory. Brání mu v tom ale územní plán. Jeho změna a zpracování projektu mohou trvat roky.

MAPA: Usedlost Cibulka v pražské čtvrti Košíře

, ,