Zatčení úředníci jsou pracovníci odboru dopravy kolínského magistrátu. (Ilustrační snímek)

Zatčení úředníci jsou pracovníci odboru dopravy kolínského magistrátu. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Tři kolínské úředníky zatkla policie kvůli podvodům s ojetými auty

  • 4
Trojice kolínských úředníků skončila v cele kvůli podvodům s ojetinami. Úředníci podle policie pomáhali legalizovat ukradená auta či vozidla nezpůsobilá provozu. Spolu s nimi vyšetřovatelé obvinili dalších devět lidí. Zadržení jsou mimo jiné obviněni z uplácení a padělání a pozměňování listin.

Zátah proběhl i na dalších místech na Kolínsku, podle informací MF DNES si policisté přišli i pro majitele autobazaru v Pečkách. Starosta Peček Milan Urban potvrdil, že u nich byla ve středu policejní razie.

Policie v souvislosti s rozsáhlým případem legalizace dovozu kradených aut na Kolínsku zatkla v průběhu minulého týdne celkem dvanáct lidí. Tři z nich byli pracovníci kolínského odboru dopravy. Ve vazbě skončili nakonec tři lidé, z toho dva jsou právě úředníci.

Kriminalisté případ sledovali přibližně rok, trestná činnost probíhala podle jejich informací od roku 2009. Skupina podle policie nejméně ve 44 případech legalizovala ukradená či nezpůsobilá vozidla. Momentálně policie prošetřuje 98 skutků, očekává však, že jejich počet ještě vzroste. Obviněným hrozí až desetileté vězení.

Policie odhalila podplácení i toleranci padělků

Na kauze mají podle náměstka ředitele středočeské policie Milana Komárka největší podíl obchodníci, kteří chtěli nechat na odboru dopravy přihlásit auto, které dosud nikdy nebylo přihlášeno. "Byl tam nějaký technický problém, nebo problém s původem vozidla, které bylo kradené," uvedl Komárek.

Další ve skupině obviněných jsou kurýři, kteří předávali úplatky, a lidé, kteří potřebovali přihlášení auta urychlit. "U tří úředníků bylo prokázáno, že úplatky brali nebo přehlíželi zjevně falešné podklady k vedení správního řízení," dodal Komárek.

Policie zatkla vedoucího odboru dopravy a dva úředníky. "Úředníkům je kladeno za vinu, že schválili technickou způsobilost aut na základě evidentních padělků, v jednom případě jde o kopii technického průkazu, což v žádném případě nelze zapsat," uvedl státní zástupce Pavel Neruda, který dozoruje část případu.

Policisté viní zadržené například ze zneužití pravomoci veřejného činitele, přijetí úplatku, neoznámení trestného činu, podplácení, nedovolené výroby a držení úředního razítka, legalizace výnosů trestné činnosti a padělání nebo pozměňování veřejné listiny.

Obvinění úředníci dali výpověď, jejich šéf rezignoval

Ani jeden ze zatčených úředníků už na magistrátě nepracuje. "Vedoucí odboru dopravy už v pátek rezignoval na svou funkci, právní zástupci dvou dalších obviněných úředníků předali jejich výpověď tajemnici městského úřadu. V tuto chvíli už se tedy jedná o bývalé zaměstnance," řekl iDNES.cz starosta Kolína Vít Rakušan.

Nejnovější sled událostí podle jeho slov nijak zásadně nepoznamenal chod dopravního odboru kolínského magistrátu. "Je to velký odbor, tudíž je tam i velká zastupitelnost. Museli jsme převést některé úředníky na novou činnost, ti se teď musí  zapracovat. Ale jinak vše funguje tak, jak má," dodal Rakušan. Dodal, že po Novém roce budou muset na uvolněná místa přijmout nové zaměstnance.

Policejní zásah na magistrátě starostu nepřekvapil, příliš konkrétní být ale nechtěl: "Omezil bych své vyjádření na to, že pro mne osobně nebyl zátah překvapením, nevěděl jsem však, o jaké podezření se jedná. Mohu ovšem říct, že vedení města poskytovalo policii plnou součinnost."

, ,