Kvůli výparům z uniklého formaldehydu skončilo nakonec v nemocnici celkem 12 školáků.

Kvůli výparům z uniklého formaldehydu skončilo nakonec v nemocnici celkem 12 školáků. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Policie zjišťuje, zda bude někdo potrestán za formaldehydovou nehodu

  • 4
Policie se zabývá případem rozbité nádoby s formaldehydem v ZŠ Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem. Kriminalisté z Nymburka šetří, zda nepochybil někdo z učitelů nebo zda nedošlo k porušení školních předpisů. Teprve na základě výsledků šetření bude zřejmé, kdo by měl být případně potrestán.

V úterý se ve škole několik dětí přiotrávilo výpary z rozbité lahve, ve které byl jako školní exponát mlok naložený ve formaldehydu (více o případu čtěte zde). Do různých nemocnic bylo převezeno nejprve 8 dětí, později k nim přibyly ještě další čtyři. Pálily je oči, kašlaly, měly dýchací potíže a některé zvracely.

Všechny děti jsou teď už v pořádku. Po jednom, respektive dvou dnech, po které zůstaly na pozorování, byly propuštěny domů. Čtyři děti z nemocnice v Kolíně, sedm z nemocnice v Mladé Boleslavi a jedno z pražské Thomayerovy nemocnice v Krči. iDNES. cz to potvrdili jednotliví mluvčí zdravotnických zařízení.

Policisté z Nymburka teď vyšetřují, zda v případu nepochybil někdo z učitelského sboru nebo zda nebyly porušeny obecné školní předpisy. Zjišťují, co přesně obsahuje zdejší školní řád, a vyslýchají žáky.

"Pokoušíme se zjistit, zda bylo v pořádku, že nádoba s formaldehydem stála jen tak vystavená ve třídě, nebo zda měla být uložena a zamčena někde ve skříni. Chceme také vědět, jestli můžou být děti v té konkrétní učebně o přestávce, nebo jestli je tam měl pustit až vyučující těsně před začátkem hodiny," řekl iDNES.cz František Kuneš z nymburské policie.

Teprve policie určí, zda odpovědnost nese ředitel

V tuto chvíli je případ šetřen jako ublížení na zdraví z nedbalosti, za které může "neznámému pachateli" hrozit až rok vězení. Podle Kuneše záleží mimo jiné třeba na tom, jak dlouho byly děti v nemocnici, kolik jich mělo zdravotní potíže apod.

"Samotný exponát pocházel pravděpodobně ještě z doby první republiky, ale ačkoliv byl starý, byl naprosto v pořádku, proto se ve výuce nadále používal," popsal rozbitou vyučovací pomůcku ředitel školy Karel Špecián. Právě on by mohl být za událost odpovědný.

"Dle školského zákona je za zdraví a bezpečnost žáků zodpovědný ředitel školy, ten tedy musí zajistit podmínky pro bezpečnost a jejich kontrolu," uvedla Jana Holíková z odboru vnějších vztahů ministerstva školství. Zákon o nebezpečných látkách ve školních pomůckách však neexistuje. K dispozici je jen metodický pokyn, který ministerstvo vydalo.

Rozhodující slovo bude mít zřizovatel školy

Policie chce k případu přizvat i Českou školní inspekci. Ta by po skončení policejního vyšetřování měla konstatovat, zda a případně kdo pochybil. Tuto informaci pak poskytne zřizovateli školy, tedy městu Lysá nad Labem, který následně rozhodne o potrestání viníka.

"Pokud by se například ukázalo, že byly porušeny obecné školní předpisy, mohl by být potrestán ředitel školy. Toho by zřizovatel školy mohl odvolat nebo na něj - v případě zjištění závažného pochybení - podat trestní oznámení," vysvětlil mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

Podle jeho slov je ale v první řadě třeba počkat na výsledky policejního šetření, které by mělo přinést odpověď na otázku, zda vůbec šlo o selhání někoho ze zaměstnanců školy.

"Každá jednotlivá škola se sice musí řídit školským zákonem, který stanovuje obecné školní předpisy, zároveň má ale svůj vlastní školní řád, kde jsou zanesena specifika té které školy," doplnil Vacek.

, ,