Socha svatého Víta, kterou po letech vypátrali policisté, se teď vrací do Česka.

Socha svatého Víta, kterou po letech vypátrali policisté, se teď vrací do Česka. | foto: Policie ČR

Ukradené sochy zmizely v zahraničí, policisté je po letech vypátrali

  • 1
Policisté v posledních měsících objevili už šest kradených uměleckých děl nevyčíslitelné hodnoty. Dvě z nich pocházela ze středočeského regionu: svatý Vít z Kováně na Mladoboleslavsku se vrátí do majetku církve, Boha Otce si mohou prohlédnout návštěvníci Muzea policie v Praze.

Dřevěná socha svatého Víta patřila k tomu nejcennějšímu, čím se mohli v kostele svatého Františka Serafínského pyšnit. Tedy až do prosince roku 2006, kdy románský kostel v Kováni u Mladé Boleslavi vykradli zloději. 

Kromě souboru čtyř soch z dílny bratří Jelínků si tehdy odnesli také celý betlém. Všechny předměty patřily k původnímu vybavení kostela. Škoda? Nevyčíslitelná.

„Představte si šperk, ze kterého vypadne kamínek. Odborníci mohou vyčíslit jeho materiální cenu, ale teprve jako celek nabývá nevyčíslitelné umělecké a historické hodnoty. To platí i u kostelů. Byly tvořeny jako kompakt,“ říká farář Bohuslav Bártek.

Krádež se stala jen krátce poté, co začal v kováňské farnosti působit. Už loni v listopadu se však policii povedlo část lupu dopátrat v sousedním Rakousku. 

„Já vždycky věřil tomu, že se ukradené věci najdou,“ raduje se Bártek. Socha svatého Víta nyní bude vrácena církvi. Do kostela se však zpátky nevrátí, zůstane v bezpečí depozitáře.

Ne vždy se ale povede ukradené sakrální památky objevit. Podstatná část děl totiž končí v zahraničí. Překupníci těchto předmětů navíc využívají důmyslný řetězec přeprodejů. Není výjimkou, když v něm figuruje i několik starožitníků, obchodníků a sběratelů. Pátrání může trvat desítky let.

Tak tomu bylo u ukradené sochy Boha Otce z kostela svatého Gotharda v Krupé u Rakovníka. Do Česka se cenná dřevořezba vrátila po 23 letech.