Kandidáti na pražského primátora při veřejné debatě o dopravě na akci Zažít město jinak.

Kandidáti na pražského primátora, veřejná debata v rámci akce Zažít město jinak: Zdeněk Tůma (TOP 09), Petra Kolínská (SZ), Karel Březina (ČSSD), Bohuslav Svoboda (ODS) a Pavel Dobeš (VV) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Politologové: Favoritem pražských voleb je TOP 09 a Zdeněk Tůma

  • 12
Favoritem voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy je TOP 09, největší šanci na primátorství má Zdeněk Tůma. Myslí si to politologové Petr Just z Metropolitní univerzity a Vladimíra Dvořáková z VŠE. Just očekává podobný výsledek jako ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Dvořáková nicméně připustila, že hlasování voličů je ale těžko předpověditelné. Neznámou totiž zůstává, jak na preference zapůsobí rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů. Není také jasné, nakolik volby ovlivní křížkování kandidátů.

"Nepředpokládám výrazný úspěch ODS, když to řeknu diplomaticky," řekla Dvořáková. Voliči budou podle ní hodně přecházet k TOP 09, která se pro Pražany stane pravicovou alternativou.

Očekává, že pravice bude mít v Praze díky ODS a TOP 09 i nadále většinu. Jako možnou koalici ale nevyloučila také TOP 09 s menšími stranami. Za největšího favorita na post primátora, stejně jako Just, označila lídra TOP 09 Zdeňka Tůmu.

Také podle Justa ODS výrazně ztratí dosavadní pozice. A to kvůli pochybnostem, které se objevovaly kolem jejího vládnutí za uplynulé čtyři roky. I on vidí jako alternativu TOP 09.

"Je pravděpodobné, že volby do velkého zastupitelstva magistrátu budou víceméně kopírovat výsledek voleb do Poslanecké sněmovny," dodal. Zda bude vládu nad Prahou sestavovat dohromady TOP 09 a ODS, bude záležet podle Justa také na aktuálním vztahu těchto stran na vládní úrovni.

Dvořáková dodala, že volby může výrazně ovlivnit fenomén květnových voleb do Poslanecké sněmovny, kdy se díky takzvanému kroužkování, tedy preferenčním hlasům, dostali do poslaneckých lavic lidé ze zadních pozic kandidátek.

Upozornila, že křížkování se v komunálních volbách řídí jinými pravidly. Pokud volič zakřížkuje pouze jednoho kandidáta, dává straně jen jeden hlas. Při zakřížkování celé strany ale straně dává tolik hlasů, kolik má kandidátů do zastupitelstva. Posíleny tak mohou být podle Dvořákové malé strany.

V květnových volbách do Poslanecké sněmovny vyhrála v Praze TOP 09 (27,3 procenta) před ODS (24,8 procenta). Na třetím místě skončila ČSSD, kterou volilo 15,2 procenta lidí. Čtvrtou pozici obsadily Věci veřejné (10,3 procenta), pátou komunisté (6,5 procenta).

Volby do zastupitelstva hlavního města před čtyřmi lety vyhrála suverénně ODS, která získala nadpoloviční většinu mandátů (54,4 procenta hlasů). Druhou ČSSD podpořilo 15,9 procenta voličů, komunisty 7,9 a Stranu zelených 7,8. Do zastupitelstva se také dostali SNK ED (5,7 procenta).

Občanští demokraté tak ovládli vedení města, ze začátku se ale na vládnutí podílely také SNK ED a Strana zelených. Jejich kandidáti ale z rady před necelým rokem odešli.