Funkcionalistickou vilu na pražských Petřinách, proti jejímuž bourání se v...

Funkcionalistickou vilu na pražských Petřinách, proti jejímuž bourání se v červnu 2016 zvedla vlna nevole, majitel zahalil černou plachtou. Protestuje proti úředním postupům. | foto: archiv Jiřího Šaldy

Památkáři vyšetřují potažení „režné“ vily plachtou, majitel to nevěděl

  • 66
S majitelem funkcionalistické vily na pražských Petřinách, který objekt začátkem listopadu pokryl na protest černou plachtou, zahájili památkáři správní řízení. Podle nich porušil zákon o státní památkové péči a vilu poškodil. Majitel o zahájení řízení ani nevěděl.

Na proces upozornil ve středu Český rozhlas (ČRo).

„Proti vlastníkovi bylo zahájeno správní řízení, neboť instalací nosného systému pro umístění plachty se dopustil správního deliktu podle zákona o státní památkové péči,“ uvedl pro ČRo ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický a dodal, že instalací nosného systému z ocelových lan, hmoždinek zavrtaných a zapuštěných do fasády, do nich osazených háků a z vypínacích zařízení došlo k destruktivnímu zásahu do fasády objektu, jejímu narušení a následné degradaci.

Památkáři tak reagují na černou plachtu, která zakryla vilu 1. listopadu. Majitel Jiří Šalda, který vilu koupil minulý rok, to odůvodnil tím, že má dost úřední zvůle a postupu úřadů (více zde).

„Já se k tomu nemohu vyjádřit, protože o ničem nevím, dozvídám se to až teď od vás. Pokud to vědí noviny dřív než já, tak je to paradoxní,“ sdělil iDNES.cz Šalda.

Dům chce Šalda zbourat a nahradit bytovkou, proti čemuž letos v červnu, těsně před vydáním demoličního výměru, protestovali někteří místní obyvatelé (čtěte zde).

Podle Šaldy pak úřady názorově otočily a začaly mu zasahovat do vlastnických práv. Památkáři totiž předtím vydali pro bourání kladná závazná stanoviska a s plánem souhlasil také odbor výstavby Prahy 6.

Za 85 milionů vám vilu prodám, řekl majitel odpůrcům bourání na Petřinách

Majitel prý zvažoval, co s domem udělá, a přemýšlel i nad rekonstrukcí. Od této myšlenky nakonec upustil s tím, že se jedná o starý dům, který má problémy s vlhkostí a plísní. Nakonec se proto rozhodl nahradit vilu čtyřpatrovou bytovkou se třinácti byty a podzemním patrem s garážemi.

Letos v únoru vydala souhlas k zbourání také radniční komise pro územní rozvoj. V reakci na petici obyvatel proti zbourání byl ale jedním z jejích členů podán návrh ministerstvu kultury, aby dům prohlásilo za památku - to by demolici znemožnilo.

Ministerstvo o tom rozhodne v příštích dnech, „Správní řízení stále běží, rozhodnutí dosud nebylo vydáno,“ uvedl mluvčí ministerstva kultury Petr Kukal. A ačkoliv ještě není jasné, zda se vila památkou stane, majitel ji v probíhajícím řízení musí chránit před poškozením, a pokud chtěl plachtu na dům umístit, měl to oznámit úřadlm.