Léčebna v Choceradech je osm let neobsazená. Nyní ji čeká oprava a možná už v...

Léčebna v Choceradech je osm let neobsazená. Nyní ji čeká oprava a možná už v létě příštího roku by se do ní mohly nastěhovat postižené děti ze Strančic. | foto: Jindřich MynaříkMAFRA

Postižené děti přestěhují ze Strančic do Chocerad, kraj dá 16 milonů

  • 2
Dětské centrum ve Strančicích, kde pečují o postižené děti, se kvůli problémům s pozemky příští rok přestěhuje do léčebny v Choceradech na Benešovsku. Tamní areál s rozlehlou budovou stojí bez využití již osm let, kraj na jeho rekonstrukci a stěhování vyčlenil 16 milionů korun.

Exhejtman Rath chtěl do Chocerad před čtyřmi lety přestěhovat Dětské centrum v Pyšelích, plán tehdy místní bouřlivě odmítli. Ve Strančicích nedaleko Prahy nyní nápad nadšeně vítají.

Důvod? Zařízení nemůže využívat pozemky kolem současné budovy, které byly vráceny restituentce. Strančický areál přitom před pár lety prošel nákladnou rekonstrukcí z krajských peněz.

„Situace se ale stala neúnosnou,“ tvrdí středočeská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM).

„Restituentka zakázala pohyb po zahradě, zbořila příjezdovou cestu, musely se odstranit hrací prvky. V Choceradech stačí provést menší rekonstrukci. Budovu i okolní pozemky vlastní kraj, nehrozí komplikace,“ dodává.

Vyjádření nové majitelky objektu se MF DNES do neděle nepodařilo získat.

„Nechci držet děti uvnitř“

Podle Fialové je chystané stěhování Strančických zcela jiným příběhem než „kauza Pyšely“. Tamní Dětské centrum chtěl roku 2010 přesunout do Chocerad, „zakonzervovaných“ z finančních důvodů už o čtyři roky dříve, tehdejší hejtman David Rath (dříve ČSSD). Narazil však na tvrdý odpor a stěhování se nakonec nekonalo.

Jak to bylo s léčebnou

Dětská léčebna v Choceradech se zaměřovala na nemoci horních cest dýchacích. Kraj ji však v roce 2006 nechal zakonzervovat, protože pro ni neměl využití. Později tam chtěl přestěhovat dětský domov v Pyšelích. Děti však stěhování odmítly. Proto měli politici za úkol vymyslet pro objekt novou funkci. Povedlo se to až po čtyřech letech. Na příští rok je v plánu rekonstrukce za 16 milionů korun.

„My naopak přesun do Chocerad vítáme,“ říká ředitel a primář strančického centra Pavel Biskup. „Je to tu teď sice vymazlené, ale bohužel se není kam rozvíjet. A já odmítám držet děti neustále v budově.“

Krajský úřad už na stěhování a rekonstrukci choceradského areálu vyčlenil v rozpočtu na příští rok skoro 16 milionů korun. „Hlavní je bezbariérový pohyb po budově, bude třeba postavit výtah a lávky pro vozíčkáře,“ upřesňuje Fialová.

Stěhováním ze Strančic se po jedenapadesáti letech definitivně uzavře existence areálu, který původně sloužil jako kojenecký ústav a později jako dětský domov.

„Vzhledem k tomu, že restituentka vlastní okolní park, nabídneme jí vilu k odkupu. S ohledem na předchozí mnohamilionové investice si myslím, že má budova cenu nejméně dvacet milionů. V žádném případě ji nechceme prodávat pod cenou,“ ujišťuje Fialová. „Kapacita strančického centra je 35 dětí, nyní se staráme v průměru o sedmadvacet pacientů,“ přibližuje Biskup.

Možná vznikne i denní stacionář

Ze zhruba pětatřiceti zaměstnanců je podle něj ochotno odejít do Chocerad asi 80 procent. „U některých je problémem dojezdnost, jiní se chystají do důchodu. Personál chceme doplnit i z řad choceradských občanů.“

Biskup už je s místním obecním úřadem v kontaktu. „Paní starostku Bubnovou těší, že se do areálu bývalé léčebny s více než stoletou tradicí vrátí život,“ potvrzuje

Ke stěhování by podle ředitele mohlo dojít v závěru příštího roku. „Vše musíme připravit tak, aby byl přesun plynulý a pro děti co nejpohodlnější. Přece jen máme i kojence, děti zdravotně a sociálně znevýhodněné,“ připomíná.

Fialová je optimističtější. „Nejvíce práce nás čeká na jaře, ale půjde-li vše podle plánu, mohlo by k přesunu do Chocerad dojít už během letních prázdnin.“

Vedení kraje zároveň vážně uvažuje, že by vedle Dětského centra časem mohl být v choceradském areálu zřízen i denní stacionář.

Vedle Dětského centra ve Strančicích je Středočeský kraj i zřizovatelem obdobných center v Kladně, Milovicích a Kolíně. Nejen s ohledem na chystané stěhování proto kraj na rok 2015 navrhl zvýšení rozpočtu na provoz těchto center na 90 milionů korun, tedy o 9,5 procenta oproti letošnímu roku.

Jedinými dalšími příjmy, z nichž je možné hradit provoz dětských center, jsou sponzorské dary. Ty však sponzoři v posledních letech maximálně omezují.