Zbytky Juditina mostu prozkoumávali ve Vltavě potápěči. | foto: Petr Slezák, Kapr Divers

Potápěči se ponoří pod Karlův most. Budou hledat rozstřílené sochy

  • 0
Najít úlomky výzdoby průčelí Staroměstské mostecké věže, kterou rozstříleli Švédové za třicetileté války. To bude úkol skupiny potápěčů, kteří se ponoří do Vltavy pod Karlovým mostem. Dno budou zkoumat v sobotu i v neděli.

Za více než 600 let existence Karlova mostu se v jeho okolí leccos změnilo. Jedno z míst, které se moc nemění, je blízké dno Vltavy.

"Jistě, prošly tudy mnohé povodně, někde se upravovala plavební dráha, ale jinak je to místo vzácně nedotčené. Ukázaly to i nedávné podvodní průzkumy, při nichž byly objeveny dřevěné základy Juditina mostu z 12. století," popisuje mluvčí Muzea hlavního města Prahy Olga Šámalová.

Ještě letos by chtělo muzeum Prahy otevřít novou stálou výstavu ve Staroměstské mostecké věži. A kvůli snaze zajistit autentické exponáty si pozvalo profesionální potápěče, aby dno u prvního mostního pilíře ve směru od staroměstského břehu prozkoumali. Doposud tu nikdo průzkum neprovedl.

Potápěčům bude zima a uvidí pouze metr před sebe

Zimní období je podle odborníků nejlepší. "Voda je sice nejstudenější, ale viditelnost nejlepší. Bavíme se přibližně o jednom metru. Když bude slunečný den, je ve vodách do dvou metrů hloubky i dost světla. I tak samozřejmě potřebujeme svítilny," popisuje vedoucí potápěčů Petr Slezák.

V potápění ve studených vodách má zkušenosti a jeho tým i adekvátní vybavení. U hladiny řeky a pod ní bude po dva následující dny pracovat asi deset potápěčů. Ve vodě budou vždy jen čtyři, další jim pomohou ze břehu. K ruce budou mít i menší loď.

"Spektrum předmětů, které se mohly na dně řeky dochovat, je velice široké. Pochopitelně je to ale omezené tím, co je dostatečně těžké, aby to neodnesl proud. Tyto těžší artefakty mohou na dně spočívat několik staletí," říká šéf památkářů v Praze Ondřej Šefců.

Přitom všichni doufají, že by tu mohly být třeba kamenné úlomky výzdoby a soch ze Staroměstské mostecké věže, která byla poničena na konci třicetileté války. "Ale raději krotíme očekávání. Super cenné nálezy mohla řeka dávno zamést," upozorňuje Šefců na několik velkých povodní.

Paradoxně však nedávná velká voda mohla potápěčům pomoci. Pravděpodobně totiž odnesla bahnité nánosy a na dně tvořeném hrubozrnným pískem se tak bude pátrat o poznání snáze.

"Není cílem zkoumat celé souvrství dna, ale jen povrch. Vlastně je to taková ochutnávka a zkouška metodiky průzkumu v řece, s níž u nás nejsou zkušenosti," říká Slezák.

Sochy už ve Vltavě nalezli

Před pár lety nalezli potápěči pod vodou dřevěné základy pilíře románského mostu. Podle Šefců by se mohl nějaký základ nalézt i v nyní zkoumaném úseku.

"Ale na tyto základy se asi nelze dostat, protože by podle všeho měly být hlouběji v souvrství říčního dna," domnívá se památkář.

Jeden z nejproslulejších nálezů vytažený z řeky v poslední době bylo 300 let staré torzo sochy anděla, který stál na pravé straně sousoší svatého Václava. To se z gotického mostu ztratilo při velké povodni v roce 1784.

Nedávno pak potápěči vylovili další kamenné torzo. Tentokrát vázy, jež byla součástí sochy svatého Antonína Paduánského, která stojí blíže Malé Straně. A za zmínku stojí i nedávný nález kamenných kvádrů nedaleko malostranského břehu, jež byly součástí Karlova a staršího Juditina mostu.

"Na první pohled nemají takovou hodnotu jako prvky, které jsou zdobné. Ale jenom to vědomí, že donedávna na dně spočívaly bloky z mostu, které se mohly do vody zřítit třeba při povodni v roce 1342, to asi není tak úplně bezcenné," dodal Šefců.