Buskeři by museli nejdřív zahrát úředníkům. Ilustrační snímek

Buskeři by museli nejdřív zahrát úředníkům. Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla

Starosta Prahy 1 chce pouličním umělcům vydávat povolení. Musí zahrát

  • 2
Přesně čtvrt roku platí v metropoli vyhláška zpřísňující pravidla pro provozování pouličního umění, tzv. buskingu. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký však tvrdí, že se neosvědčila a volá po její úpravě v podobě udílení povolenek. Někteří umělci namítají, že je to jako za socialismu.

"Nová vyhláška sice rozšířila počet míst, kde je produkce zakázaná, ale tam, kde je povolena, je dovoleno prakticky vše. Takže nadměrného hluku v některých lokalitách jsme se prakticky nezbavili," řekl Lomecký. Právě na území první městské části probíhá většina pouliční produkce. "Není možné terorizovat občany Prahy 1 tím, že jim někdo bude vybubnovávat mozek z hlavy," dodal starosta.

Dalším problémem je podle něj délka produkce. "Doporučuje se hodina a půl na jednom místě. Ale dotyčný se poté přesune o pár metrů dál a pokračuje. Za buskery se navíc stále vydává řada žebráků, které není možné vykázat," uvedl.

Lomecký proto chce zavést systém vydávání povolenek. Podobný v metropoli fungoval před dvěma lety, buskeři si však stěžovali, že na povolení k provozování pouličního umění čekali často i týdny.

Starosta však slibuje pružnost. "Rozhodnuto bude do 24, maximálně do 48 hodin," tvrdí. Úředníci prý nejprve posoudí produkci, kterou povolí, nebo zamítnou. V kladném případě dostane busker povolení s určením místa, které strážníci mohou zkontrolovat. "Zpočátku jen na tři dny a postupně by si ho prodlužovali. Pokud by se někdo od smluveného programu odchýlil, další povolenku by nedostal," říká Lomecký.

Primátor Tomáš Hudeček připomíná, že buskeři si na radnici před dvěma lety stěžovali právě proto, že povolovací režim vyžadoval včasné podání žádosti a čekání na rozhodnutí. "Přitom podstatou buskingu by mělo být jít si svobodně zahrát na ulici. Později se však ukázalo, že busking určitou míru regulace vyžaduje," uvedl Hudeček.

Změna je podle něj otázkou diskuse o přínosech a negativech. "Pro variantu, že by si buskeři kupovali povolenku na určitý termín a místo, nevidím zákonný podklad," dodal. Magistrát se ale na přelomu roku chystá vyhlášku novelizovat. "Přinejmenším dojde na změnu výčtu míst, kde je busking regulován," uvedl Hudeček.

Bude to problém pro zahraniční umělce, tvrdí buskeři

Samotní pouliční umělci se na Lomeckého nápad dívají rozdílně. "Pokud by to mělo utlumit vysloveně špatnou produkci, jsem pro," říká Dalibor Zíta z iniciativy BuskerVille. Sám by se ale přimlouval za zrušení omezení maximálního počtu účinkujících na čtyři. "Velká uskupení nehrají na ulicích, ale na náměstích. Navíc šest houslistů udělá méně hluku než tři trubači na Václavském náměstí," dodává.

Pouliční umělci si však vesměs neumějí představit, že půjdou na úřad někomu ukazovat svou produkci a žádat o povolení.

"Mně to celé principiálně přijde hloupé, jak za minulého režimu," tvrdí Vojtěch Vasko z uskupení Der Šenster Gob. Vadil by mu i fakt, že povolenku nezíská okamžitě. "Byl by to problém pro spoustu zahraničních kapel, které Prahou jen projíždějí," myslí si.

Novela upravující busking v metropoli zakazuje produkci na více než 20 místech v centru. V některých ulicích ji zakazuje úplně, jinde pouze hudební vystoupení. Například Celetná ulice se od května výrazně zklidnila. "Bylo to hrozné. Hudba tu duněla prakticky neustále a odrazovalo nám to zákazníky," říká Markéta Zídková z místního hračkářství U Zlatého lva.

Strážníci kontrolují zakázaná místa několikrát denně. Nedovolené produkce řeší často domluvou, pokutu udělili zatím jen několikrát. Ta může být až tisíc korun.

Měli by pouliční umělci v Praze svou produkci nejprve předvést před komisí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 23. srpna 2013. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 22
Ano
Ano 16