Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny z hnutí ANO Jaroslava Jermanová, kandidátka na hejtmanku středočeského kraje

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny z hnutí ANO Jaroslava Jermanová, kandidátka na hejtmanku středočeského kraje | foto: Dan Materna, MAFRA

Ve středních Čechách se po vládě ČSSD s KSČM rýsuje pravicová koalice

  • 75
Ve Středočeském kraji se rýsuje pravicová koalice. V neděli spolu v budově krajského úřadu jednali zástupci vítězného hnutí ANO, druhého STAN a TOP 09. V krajské vládě tak pravděpodobně končí sociální demokraté i komunisté.

ANO, STAN a TOP 09 by dohromady v pětašedesátičlenném zastupitelstvu získaly nutnou nadpoloviční většinu třiceti šesti hlasů. K výsledku sice zatím nedošly, ale budou spolu jednat dál v ponělí.

„My jsme se dohodli s ANO a TOP 09, že budeme dále exkluzivně pokračovat v jednáních,“ řekl iDNES.cz Věslav Michalik, předseda středočeské STAN a starosta Dolních Břežan.

Je také možné, že se k této trojici připojí nějakým způsobem i ODS lídra Martina Kupky, která v krajském zastupitelstvu získala deset mandátů a se kterou má Jaroslava Jermanová z ANO sjednanou schůzku na pondělní odpoledne.

Podle zdrojů MF DNES dostalo hnutí STAN již v sobotu večer koaliční nabídku od sociálních a občanských demokratů, že by podpořili lídra STAN Víta Rakušana na postu hejtmana. Rakušan MF DNES nabídku potvrdil, řekla ale, že nyní jedná s ANO a TOP 09. Starostové také již dříve prohlásili, že chtějí ve vedení výraznou změnu a že je proti obcházení vítězů voleb.

To zopakoval v neděli na svém profilu na Facebooku Vít Rakušan. „Jsem zvyklý respektovat vůli voličů, nepohrdat jimi. A jejich vzkaz je, myslím, jasný. Najít formát, kde bude zásadní změna,“ napsal Rakušan.

Podrobné výsledky krajských voleb najdete zde

Počty získaných mandátů by ještě umožňovaly koalici ANO, ČSSD a KSČM, nicméně šéfka středočeské ANO Jaroslava Jermanová v neděli prohlásila, že se sociálními demokraty už jednala, ale ještě ji čekají jednání s dalšími subjekty. Také poznamenala, že ji těší volební vítězství Starostů a nezávislých a označila je za jedny z možných partnerů do koalice (psali jsme zde).

„Jako výhodnější se pro ANO může jevit koalice s uskupeními podobného profilu. Ve středních Čechách jde zejména o STAN, který významně zabodoval. Sociální demokraté jakožto poražený soupeř zase mohou mít podstatně menší požadavky,“ uvedl politolog a prorektor pro studium CevroInstitu Praha Ladislav Mrklas.

ČSSD bez nápadu

Zatímco minulé krajské volby ve Středočeském kraji vyhrála ČSSD, v letošních jí na první místo scházelo šest procent hlasů. Podle odborníků stála za porážkou sociální demokracie i jejich nezřetelná kampaň bez skutečného náboje a nápadu.

„ČSSD dosud celostátně zaplatila méně než ODS daň za to, že po uplynulých více než dvacet let byla součástí establishmentu. Ve správnou chvíli totiž byla v opozici. Teď už to neplatí na celostátní úrovni a tuplem ve Středočeském kraji, kde osm let vládla. A proto prohrála,“ dodal Mrklas.

Dále také za její možný propad označil nedostatek skutečných osobností na kandidátce. Lidi také mohl odradit fakt, že ČSSD v kraji vládla osm let spolu s komunisty.

Voliči komunistů se přesunuli k ANO

Komunisti v letošních volbách také značně propadli, z původních 19 mandátů získali 8 s 10 procenty hlasů.

Podle politologa Karla Komínka z Institutu politického marketingu Praha je neúspěch KSČM daný tím, že protestní voliči, kteří mají tendenci často měnit strany, přešli tentokrát k hnutí ANO. Strana si je podle Komínka získala díky svému budování obrazu vnitřní opozice.

„První analýzy ukazují, že v letošních volbách volilo komunisty pouze 43 procent těch voličů, kteří je volili i v roce 2013 ve sněmovních volbách. Komunisté mají určité pevné jádro voličů, které tvoří zejména lidé v důchodovém věku, ale tradičně dostávali také mnoho tzv. protestních hlasů, které ve skutečnosti nebyly hlasy pro KSČM, ale hlasy proti tradičním stranám nebo současné vládní politice,“ dodal Komínek.

, ,