Desítky hasičů likvidovaly požár pneumatik v bývalém statku v Koudelově na Kutnohorsku. Na místě ale zůstaly kubíky kontaminované vody, do půdy se zatím nedostala. Pokud by vnikla do spodní vody, byla by pro lidi nebezpečná.

Desítky hasičů likvidovaly požár pneumatik v bývalém statku v Koudelově na Kutnohorsku. Na místě ale zůstaly kubíky kontaminované vody, do půdy se zatím nedostala. Pokud by vnikla do spodní vody, byla by pro lidi nebezpečná. | foto: ČTK

Obří požár pneumatik u Čáslavi odkryl tisíce kubíků chemikálií

  • 12
Velký požár skládky pneumatik u Čáslavi odhalil, že tu byly uložené i chemikálie. Jde zřejmě o starou ekologickou zátěž, kterou teď musí zlikvidovat město Čáslav. Přijde to na miliony korun.

V bývalém statku v Koudelově na Kutnohorsku po zásahu hasičů zůstaly v silážních jámách po požáru pneumatik tři tisíce kubíků vody. Z odebraných vzorků zjistila specializovaná firma Dekonta, že voda obsahuje například benzen. Hasiči ani pneumatiky však nejsou příčinou.

"Na ekologickou zátěž se přišlo vlastně jen díky požáru. Výsledky z laboratoře ukázaly, že ve znečištěné hasební vodě je vysoká koncentrace BTEX, což je benzen, toluen, etylbenzen a xylen. Tyto látky jsou obsažené ve směsích odmašťovadel," uvedl místostarosta Čáslavi Jiří Havlíček.

Které a kolik nebezpečných látek leží na dně, nikdo přesně neví. "Jámy jsou zatopené, látky jsou v nich rozpuštěné, v nich jsou i pěnidla od hasičů. Pokud se voda neodčerpá, tak se nedá odhadnout, kolik tam toho je. Nemusí se najít nic, protože se vše rozpustilo," poznamenal Otakar Herberk z Dekonty.

Co se stalo při požáru skládky

 - K požáru vyjeli hasiči 4. března po poledni. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu a likvidace se zúčastnily desítky jednotek a těžká technika.

- Hořelo 1 400 tun pneumatik, hasiči je překládali na zpevněnou plochu. Místo hlídali několik dní. Při zásahu se zranili čtyři hasiči.

- Požár způsobili zřejmě zloději kovu, kteří odřezávali autogenem železné kolejnice po původním jeřábu mezi silážními jámami.

Podle něj jde o starou ekologickou zátěž, na kterou se teď přišlo náhodou. "Těžko říct, co by se stalo, kdyby se na to nepřišlo. To by se muselo hydrogeologicky posoudit na základě propustnosti podloží," podotkl. Voda se zatím ve žlabech drží, do půdy se nedostala. Pokud by vnikla do spodní vody, byla by pro lidi nebezpečná.

Studny v okolí kontaminované nejsou

"Samozřejmě se taková voda nemůže pít. Pokud by takovou vodu člověk pil, mohl by se otrávit a časem by mohl zemřít, ale taková voda není poživatelná, člověk by ji jen tak nevypil," vysvětlil Herberk. Vzorky odebrali také ze studní v okolí. Ukázalo se, že voda v nich kontaminovaná není.

Likvidací se musí zabývat Čáslav i přesto, že Koudelov katastrálně spadá pod Vrdy. Čáslav je totiž obcí s rozšířenou působností a bude muset najít miliony korun.

"Vodu musíme zlikvidovat co nejdříve. Buď se bude vyvážet do čistírny v Čáslavi, nebo do speciální chemické čističky, která je například v Přelouči. Rozhodneme se do týdne, nejpozději do čtrnácti dnů," řekl Havlíček.

Vedení Čáslavi si už nechalo udělat cenové nabídky na odčerpání a likvidaci vody a náklady se pohybují od tří do pěti milionů korun. Taková částka podle místostarosty Havlíčka těžce zasáhne rozpočet. Jednají tedy i s představiteli Středočeského kraje o možnostech získání dotace.

Podali také trestní oznámení na neznámého pachatele, který do jámy ukládal chemikálie.

Firma, která pneumatiky skladovala, je v likvidaci

Pneumatik vyhořelo asi pět procent. Hasiči zbytek vyskládali na hromadu. Co s nimi bude dál, nikdo neví. "Podle informací z našeho odboru životního prostředí nejsou Českou inspekcí životního prostředí pneumatiky považované za nebezpečný odpad. Proto se naše úsilí zaměří primárně na likvidaci kontaminované vody," doplnil Havlíček.

Pneumatiky se tu skladovaly několik let. "Upozorňovali jsme na to inspekci dlouhodobě, ale nic nevyřešila. Skládku tu zavedla soukromá firma s tím, že se pneumatiky zlikvidují, ale žádná odtud nikdy nezmizela," upozornil starosta nedalekých Vrd Josef Herout.

Inspekce tvrdí, že zhruba před pěti lety uložila soukromé firmě dvě pokuty, celkem za 1,5 milionu korun.

"Budeme to po své linii řešit dál, ale je tam jedno velké minus. Máme podezření, že firma, se kterou jsme předtím jednali, je v likvidaci. Je tedy otázka, jestli vůbec bude koho nahánět a případně mu uložit pokutu," uvedla Jitka Špalková z inspekce.