Vandalové posprejovali v květnu sochu maršála Koněva v Praze 6

Vandalové posprejovali v květnu sochu maršála Koněva v Praze 6 | foto: Jan Brož, MF DNES

Vandalové působí škody za miliony. Praha chystá opatření, přibydou kamery

  • 6
Škody za miliony korun po sobě zanechávají vandalové, kteří v Praze ničí veřejná prostranství. Poničené sochy, posprejované stěny či zapálené kontejnery. Hlavní město proto chystá další opatření, do ulic například nainstaluje další kamery.

Hned několikrát museli v poslední době vyjíždět hasiči do Machkovy ulice do Jižního Města. Vždy kvůli hořícímu kontejneru. „Kontejnery na místě pravděpodobně zapaluje žhář. Zatím se ho policii nepodařilo vypátrat,“ říká mluvčí Prahy 11 Miroslav Dvořák.

Podobní lidé, kteří záměrně působí škodu, jsou pro Prahu doslova černou dírou na peníze.

Měsíčně způsobí škody za miliony korun, které musí hradit magistrát, dopravní podnik, radnice městských částí, ale i obyčejní lidé.

Za letošní rok navíc případů vandalismu přibylo. „Zaznamenali jsme za letošní půlrok 22procentní nárůst přestupků v oblasti veřejného pořádku,“ popisuje ředitel městské policie Eduard Šuster.

Strážníci letos řešili především větší počet případů, kdy vandalové ničili turistické ukazatele a podobná takzvaná prospěšná zařízení. Zatímco za první pololetí minulého roku si tak do statistik psali číslo 354, letos těchto přestupků zaznamenali celkem 765.

Letošní práce vandalů

Radnice městských částí investují měsíčně sto až tři sta tisíc korun na opravy po vandalismu.

  • Soše fotbalisty Josefa Masopusta ukradl v březnu neznámý vandal bronzový míč. Radnice Prahy 6 musela pořídit nový.
  • Pomalovanou sochu maršála Koněva musela letos v červnu opravovat Praha 6.
  • V květnu neznámí vandalové zničili pergolu u hřiště pro děti na sídlišti Lužiny. Škodu zaplatila pojišťovna.
  • V parku V Úžlabině na území Prahy 10 letos vandalové zničili nově vysázené stromy.
  • Radnice Prahy 5 letos musela opravovat plot loni zrekonstruovaného sportoviště v Hlubočepích.
  • V červenci čtyři cizinci v Melantrichově ulici v centru města sprejovali na fasády domů. Dva z nich se podařilo policistům zadržet.

Státní policie zase za letošní půlrok hlásí větší množství sprejerů. Zatímco loni ke konci července řešila 573 případů neoprávněného graffiti, letos je to 691 případů.

Právě sprejerství je pro řadu městských částí největším problémem, co se týče vandalismu. „Sprejeři bezohledně ničí jak nové fasády domů, tak například pomníky či budovy úřadů a institucí. Odstraňování nás ročně vychází na více než čtyři miliony korun,“ říká mluvčí šesté městské části Edita Valentová s tím, že od začátku roku radnice na odstraňování graffiti vynaložila 1,2 milionu korun.

Problém: Smíchov i Karlák

Vedle posprejovaných stěn si městské části také hojně stěžují na vandaly, kteří ničí parky a dětská hřiště. Mezi ty nejproblematičtější lokality patří park na Smíchově, Karlově náměstí, v Riegrových sadech, v parku Folimanka či například v sadech Svatopluka Čecha.

Zvlášť pak obyvatele Prahy trápí vandalové v centru metropole. „Přinejmenším nejcitlivějším bodem, kde město i veřejnost vandalismus nejvíce vnímá, i když to nemusí být vždy finančně největší položka, jsou historické památky,“ říká mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Právě i z tohoto důvodu má v centru města do konce roku přibýt 44 nových kamer za 10,5 milionu korun. Deset z nich bude pevných, zbylé otočné. Umístěny budou především na problematická místa. Právě i díky nim by policisté měli snadněji vandaly odhalit.

Ti totiž často zákonu uniknou. Nejhůře se strážníkům chytají lidé, kteří po městě vylepují načerno plakáty. S těmi se před dvěma lety ve velkém potýkal dopravní podnik na vozech metra. Právě pražskému dopravci vandalové každoročně způsobí jedny z největších škod.

Až desítky milionů korun ročně dopravní podnik platí za čištění posprejovaných souprav, opravy zničených sedaček, poškrábaného skla na svých vozech či například povalených zastávkových sloupků.

Aby dopravce snížil škody, chce do konce letošního roku vypsat výběrové řízení na ostrahu majetku a bezpečnostní službu. Tendr původně dopravní podnik plánoval vypsat již před třemi lety.

Kvůli kritice občanských sdružení, podle kterých byla zakázka šitá na míru jedné firmě, se však nakonec podnik rozhodl vypsat zakázku novou. Ostraha by mohla být v budoucnu také v některých parcích Prahy 5.