S Prague Card mohou turisté zdarma navštívit desítky památek, mimo jiné i Staroměstskou radnici. Nyní bude platit i v MHD.

S Prague Card mohou turisté zdarma navštívit desítky památek, mimo jiné i Staroměstskou radnici. Nyní bude platit i v MHD. | foto: Petr Topič, MAFRA

Turistická "Pražská karta" předčí Opencard. Platí na památky i MHD

  • 9
Turisté, kteří od začátku dubna zavítají do Prahy, mohou využít novou pohodlnou verzi Prague Card. Skloubí bezplatné vstupy do desítek pamětihodností i neomezené využití hromadné dopravy. Zakoupit bude možné její dvou až čtyřdenní variantu.

Vstupy do muzeí, galerií, kostelů a dalších památek v Praze - to jsou funkce, které kdysi slibovala multifunkční karta Opencard. Nyní s ní Pražané mohou pouze jezdit hromadnou dopravou nebo navštívit knihovnu.

A přitom v Praze funguje karta, která výše zmíněné funkce dovede spojit. Určená je ale především turistům.

Prague Card

Co nabízí: vstup do 53 objektů zadarmo, do ostatních vybraných se slevou, nově zahrnuje pražskou MHD včetně letištní linky Airport Express

Kolik stojí: dvoudenní karta stojí 1 280, pro dítě a studenta 940, třídenní vyjde na 1 540, pro dítě a studenta 1 120 a čtyřdenní stojí 1 780, zlevněná pak 1 300 Kč

Pražská informační služba, nově pojmenovaná Prague City Tourism, od 1. dubna spouští obohacenou verzi turistické karty Prague Card.

Tato karta bude ke koupi na pobočkách Pražské informační služby, v cestovních kancelářích a na internetu. Bude sloužit k bezplatnému vstupu do padesáti tří objektů v Praze, což umožňovala už dosud, a nově jako jízdní doklad na pražskou hromadnou dopravu.

Podle zástupců Pražské informační služby se tímto krokem stává jednou z nejlepších městských karet v Evropě.

"Děláme maximum pro to, abychom Prahu doma i v zahraničí propagovali jako město, které nabízí neobyčejné zážitky, vzbuzuje příjemné emoce, je přátelské," říká ředitelka Pražské informační služby Nora Dolanská.

Japonci chtěli poradit, místo toho dostali pokutu

"Jedné známé Japonce se stalo, že přivezla celou rodinu do Prahy, všichni si koupili lístek na metro a nevěděli, jak ho strčit do označovače. Šli si pro radu k revizorovi, který jim všem dal pokutu. Po této zkušenosti jsem si řekla, že budu bojovat o zjednodušení systému," vysvětluje Dolanská důvody vylepšení karty.

Na tvorbě karty se podílela Pražská informační služba společně s firmou Prague Card, s. r.o.

"Magistrát zastával pouze vyjednávací a mediální funkci. Karta je samozřejmě důležitým krokem pro Prahu, proto se ji bude město snažit propagovat co nejvíce," předpokládá Slávek Horský z firmy Prague Card.

Podle něj nelze turistickou kartu a Opencard příliš srovnávat. "Opencard a Prague Card se pohybují v úplně jiných dimenzích. Prague Card je předně určena pro turisty, ne pro Pražany," říká Horský. Na "pražskou kartu" nešla oproti miliardové Opencard z peněz města ani koruna - jde o soukromý projekt.

Magistrát už dlouho Pražanům slibuje, že Opencard spojení více funkcí umožní. Ani předchozí městská rada Bohuslava Svobody, ani současná primátora Tomáše Hudečka s tím však nedokázaly hnout.

Zdá se, že to není ani tak problém technický jako právní. "Nemůžeme soutěžit v jednacím řízení bez uveřejnění, jinak by to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže napadl a všechny by odsoudili," objasňuje situaci s Opencard radní Jan Vašíček.

Deset současných i minulých radních za ODS a TOP 09 totiž policie stíhá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli tomu, že s provozovateli Opencard prodloužili smlouvu. Firmu Haguess vybrali v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele.