Členky iniciativy Desítka bez předsudků přinesly na jednání zastupitelstva cedule s výmluvnými nápisy. | foto: Vít Novák

Registrovaní homosexuálové se mohou hlásit o obecní byty v Praze 10

  • 27
Mimo manželů s dětmi či mladých lidí do třiceti let se nově budou moct ucházet o byty v Praze 10 prostřednictvím takzvaných losovaček i registrovaní partneři. Zastupitelstvo městské části v pondělí schválilo úpravu zásad pronajímání obecních bytů.

Návrh přijala rada městské části Praha 10 v prosinci, v pondělí odpoledne ho po dlouhém polemizování odsouhlasilo i zastupitelstvo.

Starostka Radmila Kleslová (ANO) již dříve uvedla, že jde o nápravu stavu, kdy tito lidé byli opomíjeni a cítili se diskriminováni. Městská část tímto krokem reaguje na změnu legislativy i poptávku ze strany registrovaných párů.

„Považuji to za dobrý krok vzhledem k tomu, jak v posledních dvou desetiletích pokročila naše společnost, i tomu, jak se v ní vyvíjejí vztahy,“ řekla iDNES.cz radní za ČSSD Jiřina Vondráková.

Podle dosavadních zásad se mohli do losování obecních bytů přihlásit žadatelé spadající do některé z pěti určených skupin. Každé skupině radnice vždy vyčlenila určitý počet z nabízených bytů.

Kromě mladých lidí ve věku 18 až 30 let, manželů s dětmi do 18 let, samoživitelů s dětmi do 18 let a bezdětných manželů nad 30 let, se mohli ucházet o obecní byt třeba i jednotlivci nad 30 let. Nově k nim přibudou právě registrovaní partneři, kteří budou moci žádat o byt už v nadcházejícím losování.

„Pro další kolo již vyčleníme byty pro registrované páry. Ze začátku to bude zřejmě jen několik bytů, pak uvidíme podle zájmu a poptávky. Vyplyne to ze zkušeností,“ informoval mluvčí radnice Jan Charvát. Dodal, že Praha 10 byla mezi prvními, kteří byty prostřednictvím losování začali nabízet. 

Ať může žádat i děda s vnukem, navrhla koalice Vlasta

Na zasedání zastupitelstva přišlo i několik členů iniciativy Desítka bez předsudků podporující zrovnoprávnění homosexuálů. Přinesli s sebou i transparenty.

Členky iniciativy Desítka bez předsudků přinesly na jednání zastupitelstva cedule s výmluvnými nápisy.

S novinkou, tak jak byla odsouhlasena, příliš nesouzní členové koalice Vlasta, mezi nimiž jsou nestraníci a členové KDU-ČSL, Liberálně ekologické strany a České pirátské strany. Člen bytové komise a zastupitel za tuto koalici Milan Mraček na počátku zasedání navrhl, aby byl tento bod z projednávání vyřazen.

„Navrhovali jsme, aby se mohli o byty ucházet podle novely občanského zákoníku i ostatní osoby blízké. Aby ze sociálních důvodů mohli požádat nejen manželé a registrovaní partneři, ale stejně tak třeba dědeček s vnukem,“ objasnil ideu zastupitel.

Podle jeho informací je k dnešku v Česku uzavřeno asi 1 800 registrovaných partnerství, z čehož se asi dvě stovky již rozpadly. „Rozšíření, k němuž dochází, je jen mediální. Statisticky vychází na Prahu 10 asi patnáct registrovaných párů, to je malá skupina lidí. Je logické a rozumné rozšířit to i na ostatní skupiny lidí,“ doplnil.

O podpoře váhal i Lubomír Ledl, zastupitel za KSČM. Spolu s kolegy o tématu před hlasováním debatovali. „Zatím to vypadá spíš, že se k návrhu přikloníme,“ uvedl před zasedáním zastupitelstva.