Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Radnice posílá úředníky na kurzy češtiny. Zaplatí za ně čtvrt milionu

  • 35
Radnice Prahy 3 posílá své zaměstnance na kurzy spisovné češtiny. Za desetidenní školení za ně zaplatí čtvrt milionu korun. To se nelíbí opozici.

Radnice Prahy 3 platí vzdělávání z prostředků, které jí poskytuje magistrát. Podle zákona musí zaměstnanci radnice absolvovat osmnáct vzdělávacích kurzů během tří let.

Do konce října každý z 270 zaměstnanců radnice Prahy 3 projde šestihodinovým češtinářským kurzem společnosti Navigo, která za desetidenní školení fakturovala 250 tisíc korun.

„Cena 25 tisíc za jeden školicí den v rozsahu 6 hodin je podle mého soudu cena na trhu neobvyklá a předražená,“ komentuje zakázku předseda opozičního klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě Ondřej Rut.

Zároveň se ohrazuje proti tomu, že kurzem mají projít všichni. „Nepovažuji za účelné, aby kurzy spisovné češtiny absolvovali povinně všichni pracovníci úřadu. Především ti, kteří se vůbec nedostanou do styku s veřejností nebo jinými úřady. Navíc ovládání spisovné češtiny by mělo být samozřejmou podmínkou práce na úřadě,“ dodává Rut.

Starostka Prahy 3, Vladislava Hujová z TOP 09, kurzy obhajuje. „Úředníci by se měli umět vyvarovat chyb v dopisech a mailech, ten kurz je dobrý nápad,“ říká.

Bohemistce Daniele Iwashitě z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd se nápad jazykového zdokonalování též líbí, pokud ovšem školitel zajišťuje odbornou úroveň. To jednatel firmy Navigo Vilém Urban slibuje. „Lektorka vystudovala český jazyk, dokonce bývala i úřednicí. Zaměřuje se především na využití praktické spisovné češtiny pro úředníky,“ říká Urban.

Kritici zakázky, stejně jako bohemistka Iwashita se ptají na poměr efektivity a ceny. „Je dobré, že město investuje do jazykové kultury, ale otázkou je, do jaké míry jsou peníze skutečně účelově využity,“ říká Iwashita.

Podle mluvčí radnice Ivy Vojtkové byla čtvrtmilionová nabídka nejvýhodnější. „V zúženém výběrovém řízení jsme oslovili tři společnosti. Vybrali jsme tu, která v té kvalitě nabídla to nejlevnější,“ uvedla.

Výše ceny zakázky přijde absurdní i řediteli Institutu jazykového vzdělávání Martinu Podhorskému. „Standardní cena šestihodinového kurzu češtiny se pohybuje do deseti tisíc. Celková zakázka by neměla přijít na víc než sto tisíc,“ diví se částce Podhorský.