Z ulice U Průhonu není průchod do školky možný. Restituentka ho před lety...

Z ulice U Průhonu není průchod do školky možný. Restituentka ho před lety zatarasila. | foto: Petr Novotný

Školka v Praze 7 už je roky zavřená. Úředníci nedomluvili užívání cesty

  • 18
Kvůli chybě úředníků přišla školka uprostřed vnitrobloku v Praze 7 před několika lety o přístupovou cestu. Budova je takřka osm let nevyužívaná a nelze se do ní dostat. Radnice chce situaci řešit. Mnoho rodin totiž nemůže sehnat v jiných mateřských školách svým dětem místo.

Nové vedení radnice chce letitý spor ukončit ještě letos. Za přístup nově nabízí milionové výkupné. „Chybí nám tři sta míst ve školkách. Bylo by proto dobré, kdybychom to rozhodli co nejrychleji, nejlépe do začátku nového školního roku,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL).

Kauza školky v ulici U Průhonu začala už v roce 1994, kdy se privatizoval dům v holešovické ulici Na Maninách. Tehdy městská část prodala polovinu domu číslo 48 majitelce, která druhou polovinu získala v restituci.

Možná to byla jen náhoda, nicméně při prodeji úředníci opomněli jednu zásadní věc – dojednat věcné břemeno k průchodu, který vedl domem a sloužil dětem, rodičům i personálu jako přístupová cesta do zmiňované školky.

„Ani jsme nevěděli, že městská část dům prodala. Jednoho krásného dne nová majitelka průchod uzavřela a chtěla od městské části nějaké peníze. Začali jsme chodit z druhé strany, z ulice U Průhonu,“ vzpomínala již dříve Renata Šindelářová, která tehdy byla zástupkyní ředitelky.

Chystala se radnice náhradní průchod vyvlastnit?

Jenže po deseti letech došla trpělivost i obyvatelům domu číslo 17, kteří uzavřeli i druhý, náhradní průchod. Zjistili, že Praha 7 nic nepodniká, byť slíbila, že půjde jen o dočasné řešení. Místní mluví o tom, že městská část se údajně chystala náhradní průchod vyvlastnit. To se psal rok 2007.

Postupně se rozjel i kolotoč soudů, který trvá dodnes. Začátkem února je například naplánováno místní šetření znalce, který by měl ze dvou průchodů vybrat ten vhodnější. Na jeho základě by mohl padnout i rozsudek. Jestli však bude definitivní, to se dá stěží odhadnout.

„Byla to chyba hlavně městské části, která místním v minulosti slíbila něco, co nakonec nesplnila,“ míní nynější starosta Čižinský.

Prahu 7 tlačí čas, ve školkách jí chybí 300 míst a znovuotevření té průhonské by jí zásadním způsobem pomohlo. Nemá totiž ani pozemky, kde by mohla postavit novou budovu. Proto přišla s návrhem, že za volný průchod ke školce nabídne milion korun.

„Částka by byla jednorázově za zřízení věcného břemene. Nabídka je to pro majitele obou domů,“ vysvětluje Čižinský. Podle něj zatím jde o návrh, který neprojednala rada. Té jej předloží, jakmile o nabídku někdo z vlastníků projeví zájem.

Majitelka domu v ulici Na Maninách Jitka Štěpánová na dotaz MF DNES, zda je pro ni nabídka akceptovatelná, nereagovala.

Její právník Ondřej Tošner uvedl, že Štěpánová se k tomuto případu nevyjadřuje dlouhodobě. Sdílnější byl předseda společenství vlastníků jednotek domu (SVJ) U Průhonu 17 Jan Železný. Podle něj však SVJ zatím žádný oficiální dokument nedostalo. „Pokud přijde, budeme o něm hlasovat,“ uvedl.

Zaplatit věcné břemeno je výhodné

Pro Prahu 7 by takové řešení bylo výhodné. Spočítala si, že pokud by měla dotovat rodiče dětí, na které ve školkách v sedmé městské části nezbylo místo, musela by radnice platit deset milionů ročně.

Podobný problém má Praha 7 také s domem ve Veverkově ulici. Přestože je budova v majetku městské části, přístup k ní je jako u zmiňované školky zablokovaný okolní zástavbou – i v tomto případě chybou úředníka.

Když se totiž před dvanácti lety privatizoval sousední bytový dům s průchodem, do smlouvy si městská část dala, že do roka s novým vlastníkem uzavře smlouvu o věcném břemeni. Jenže opět někomu z úředníků selhala paměť. Městská část chce za průchod v tomto případě nabídnout místnímu SVJ dvě stě tisíc korun.