Praha 7 se rozhodla bojovat proti bezohledným pejskařům, kteří po svých psech...

Praha 7 se rozhodla bojovat proti bezohledným pejskařům, kteří po svých psech neuklízejí, varovnými cedulkami. | foto: MČ Praha 7

Pražské části bojují s exkrementy. Pokut od pejskařů se ale vybere málo

  • 92
Speciální stojany, každý den nové sáčky. Ale ani to nestačí na boj s neukázněnými majiteli psů, kteří po svých mazlíčcích na ulici neuklízejí exkrementy. Ročně po nich zůstanou stovky tun. Městská policie přitom rozdá jen minimálně pokut.

Procházka po pražských ulicích často připomíná zoufalý tanec mezi psími exkrementy. Jak by také ne, když na území hlavního města bylo na konci loňského roku registrováno už více než devadesát čtyři tisíc psů, což je zhruba o deset tisíc více než před čtyřmi lety.

Těch neevidovaných však mohou být další tisíce. Například podle odhadů osmé městské části zhruba čtvrtina majitelů po svých mazlíčcích neuklízí. Ale jen minimum z nich je za to skutečně potrestáno.

Psí život v Praze

  • Nejčastěji Pražané chovají křížence, jezevčíky, jorkšírské teriéry, německé ovčáky, pudly, labradorské retrívry, anglické kokršpaněly a zlaté retrívry.
  • Nejvíce znečištěná místa psy v centru města jsou v ulici Pštrossova, Křemencova, Řeznická, Školská, Truhlářská, Soukenická, Petrské náměstí a Konviktská.
  • Jen na území Prahy 6 mají pejskaři k dispozici 475 speciálních stojanů na psí exkrementy, kde se denně doplňuje 40 sáčků. K úklidu po svých mazlíčcích se snaží městské části vést pejskaře i pomocí plakátů v ulicích. Tuto metodu používá třeba Praha 8 a Praha 4.
  • Nejvíce psů žije podle evidence v Praze 4. Jedná se o téměř devět tisíc psů. Čipování před tetováním dává přednost většina majitelů psů.
  • Čipovaných psů je v Praze 77 567 z celkového počtu 94 651 (údaj k 31. 12. 2013).

"Za loňský rok jsme pokutou řešili celkem 451 přestupků s majiteli psů, kteří neuklízeli psí exkrementy. Ostatní přestupky jsme řešili domluvou nebo jsme je předali správnímu orgánu k dalšímu šetření," vypočítává mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Při pohledu na toto číslo asi každého napadne, že tady něco nehraje - tak málo pokut, za tolik všudypřítomných exkrementů?

"Jsme kvůli tomu často napadáni, že v tom nic neděláme, ale je to komplikované. Pro uložení pokuty musí strážník přestupce 'chytit' ve chvíli, kdy si svou povinnost nesplní. Nedovedu si ale představit člověka, který po svém psovi neuklidí, když vidí strážníka," stěžuje si Seifertová.

Když už strážník skutečně pejskaře přistihne "při činu", musí navíc provinilec s tím, že přestupek spáchal, a s výší pokuty souhlasit. Policie pak po něm může chtít pokutu až tisíc korun.

Pokuta dětem? Těžko

Podle strážníků psy často venčí děti do patnácti let, u kterých se přestupek nemůže řešit vůbec. "Dalším problémem je venčení psů staršími lidmi. Někdy je pro strážníky těžké z lidského hlediska přimět je, aby po svém psovi uklidili, nebo jim uložit pokutu," dodává mluvčí městské policie.

Čísla

94 651 psů bylo celkem registrováno v Praze k 31. 12. 2013.

5 417 psů bylo metropoli přihlášeno do evidence za uplynulý rok.

451 pokut obdrželi loni majitelé psů za neuklizené exkrementy.

11,5 milionu korun vydá Praha 1 ročně na úklid po psech.

Loni podle ní uspěl projekt v Praze 2, kde se strážníci spojili s tamními studenty.

"Strážníci s dětmi ze základních škol z této městské části vytvořili smíšené hlídky a na Vyšehradě společně upozorňovali pejskaře, že mají uklízet. Hlídali několik měsíců a lidé se skutečně začali chovat jinak," popisuje mluvčí.

Nejvíce psů žije podle evidence magistrátu ve čtvrté městské části.

Ročně tam z ulic odklidí zhruba dvě stě tun exkrementů, což je vyjde na téměř šest milionů korun. Náklady na tento úklid jsou ve všech městských částech mnohonásobně vyšší než zisk z poplatků za evidované psy.

Nezaměstnaní čistí rádi

V Praze 3 tak třeba s úklidem pomáhají nezaměstnaní. "Lidé v rámci této dobrovolné veřejné služby dostávají od městské části dar za odvedenou práci. Jen co sleze sníh, vybavíme je dvěma vysavači na psí exkrementy, které pomohou zabezpečit čistotu našich parků," říká starostka třetí městské části Vladislava Hujová s tím, že je o službu velký zájem.

Radnice Prahy 7 zase předloni plánovala pátrat po nepořádných pejskařích podle DNA jejich zvířat. Během kampaně dobrovolníci zapichovali do exkrementů cedulky s nápisy jako "Řekněte dost anonymnímu sdílení exkrementů".

"V průzkumech nám ale vyšlo, že tomu zatím lidé moc nakloněni nejsou," vysvětluje mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.