Na Olšanských hřbitovech proběhl pietní akt k výročí sebeupálení Jana Palacha.

Na Olšanských hřbitovech proběhl pietní akt k výročí sebeupálení Jana Palacha. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Praha by se konečně měla dočkat sochy Jana Palacha, bude z nerezové oceli

  • 18
V neděli uplyne 42 let od chvíle, kdy se před Národním muzeem v Praze upálil na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy Jan Palach. Jeho oběť si připomněly desítky lidí u jeho hrobu na pražských Olšanských hřbitovech a v rodných Všetatech. Hlavní město by se mělo konečně dočkat Palachovy sochy.

Okolo 150 osob se sešlo na setkání, které každý rok pořádá Společnost Jana Palacha ve Všetatech. Nejvyšší ústavní činitelkou, která Palachovu oběť letos uctila, byla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Její jmenovkyni a disidentce Daně Němcové ale na pražských Olšanech politici nechyběli. "Nemusíme mít všechno oficiálně. Záleží na občanské společnosti, nakolik je schopna převzít toto dědictví a tohle poselství," řekla.

JAN PALACH

Narodil se 11. srpna 1948 ve Všetatech, vystudoval gymnázium v Mělníku. Na Václavském náměstí na protest proti sovětské okupaci v srpnu 1968 a vývoji ve společnosti polil 16. ledna 1969 hořlavinou a zapálil se. Palach zemřel tři dny po svém činu. Jeho pohřeb 25. ledna se stal velkou demonstrací proti vývoji v okupovaném Československu.

V Praze není mnoho míst, která by odvážného mladíka připomínala. Po Palachově činu zůstal na chodníku jen dřevěný kříž utopený v dlažbě. Sochu byste hledali marně. Více než dvacet let po sametové revoluci není ve městě, kde Palach zemřel, ani jediná.

To se však možná brzy změní. Magistrát nyní intenzivně jedná s dědici amerického sochaře Johna Hejduka, který v minulosti vytvořil rozměrné sousoší zasvěcené Janu Palachovi a jeho matce. Bohužel však v americké Atlantě a z překližky, která se po letech rozpadla.

Také Pražané mohli podobný model vídat na Pražském hradě, ale jen do roku 2001, kdy ho stihl stejný smutný osud. Originál sochy má však vydržet - bude z nerezové oceli.

Palachova socha má představovat modernu

Staromilci asi dílo neocení. Jedná se totiž o modernistické vyjádření postav ve formě dvou osmimetrových kvádrů, na jejichž vrcholu jsou umístěny paprsky. Úředníkům se ovšem líbí. "Je to fenomenální dílo, které je vrcholem Hejdukovy práce," zastal se sousoší poradce ředitele městského útvaru rozvoje Václav Králíček.

O umístění plastiky se dříve radní přeli, dnes to vypadá, že se kvádry objeví na Palachově náměstí. Buď budou stát v parku vedle budovy Vysoké školy uměleckoprůmyslové, nebo přes ulici u Rudolfina. Ve hře je i úplný střed náměstí.

"Vše je zatím v jednání, ale myslím, že by se Pražané svého Palacha mohli dočkat do dvou let," uvedl pražský zastupitel Ondřej Pecha, který má na starosti výbor pro kulturu. Pokud se podaří sousoší vytvořit, půjde o jednu z největších plastik v metropoli.

Velikosti bude odpovídat i cena - výroba sousoší má stát mezi 6 a 9 miliony korun. Pokud by se peníze v rozpočtu Prahy nenašly, město má plán. Osloví podniky vyrábějící ocel, zda by nemohly železnou plastiku podpořit sponzorským darem. Ve hře je i veřejná sbírka.

Sochu Palacha má dokonce i Řím

Na rozdíl od Prahy narazíte na Palachovu plastiku při cestách po jiných českých městech. V Mělníku před gymnáziem, které Palach navštěvoval, stojí třiapůlmetrová bronzová socha od maďarského sochaře Andráse Becka.

Na Olšanských hřbitovech proběhl pietní akt k výročí sebeupálení Jana Palacha.

Hrob Jana Palcha na Olšanských hřbitovech.

Vcelku překvapivým a pro Prahu i ostudným faktem je to, že Palachovo jméno je na očích mnohem víc než v české metropoli v zahraničních městech. Třeba v Římě má Palach vlastní náměstí se čtyři a půl metru vysokou plastikou znázorňující utrpení mladého člověka v plamenech.

Ve švýcarském městě Vevey na břehu jezera Lac Léman se pak tyčí kamenný hranol zakončený bronzovým útvarem připomínajícím plamen nebo letící holubici, která má symbolizovat svobodu, pro niž Jan Palach obětoval svůj život.

,