Budova pražského magistrátu. Ilustrační foto

Budova pražského magistrátu. Ilustrační foto | foto: Petr Topič, MAFRA

Praha žádá ministerstvo o dvě stě dní na vyřešení stavebních předpisů

  • 3
Lhůtu alespoň 200 dnů žádá Praha po ministerstvu pro místní rozvoj na to, aby mohla vyřešit připomínky ke sporným stavebním předpisům. Zároveň vedení města požádalo, aby předpisy zůstaly v platnosti.

„Žádám vás, pane náměstku, o ponechání Pražských stavebních předpisů v účinnosti a poskytnutí lhůty 200 dní , v níž se zavazuji řádně vypořádat všechny připomínky Ministerstva pro místní rozvoj včetně požadavku notifikace u Evropské komise v souladu se zákony,“ napsal náměstek primátorky Adriany Krnáčové Matěj Stropnický na ministerstvo.

Podle Stropnického nebylo možné vypořádat všechny připomínky v šedesátidenní lhůtě, kterou Praha od ministerstva dostala, protože se měnilo vedení města a jen Evropská komise má na notifikaci 90 dní.

Ministerstvo bude o předpisech dál jednat

Mluvčí ministerstva Karel Dlabač v úterý přijetí dopisu potvrdil. „„Ministerstvo pro místní rozvoj, jako v této věci nadřízený orgán, bude nyní jednat a vydá rozhodnutí dle zákona o hlavním městě Praze v přiměřené lhůtě,“ sdělil.

Upozornil však zároveň na vyjádření primátorky Krnáčové, které v pondělí večer obdržela ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. 

V něm Krnáčová uvedla, že s ohledem na marné uplynutí lhůty uvedené ve výzvě k nápravě je město srozuměno s tím, že ministerstvo nemá jinou možnost, než pozastavit účinnost předpisů. 

Na doplňující dotaz iDNES.cz, jestli tedy stavební předpisy nyní platí nebo ne, Dlabač uvedl, že tuto otázku ministerstvo neřešilo. Stávající právní stav i jeho vývoj je podle něj otázkou spíše na magistrát.

„Nemám informaci o tom, že by nám bylo doručeno rozhodnutí o pozastavení pražských stavebních předpisů. Ty jsou tím pádem nadále v účinnosti,“ zareagovala mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, schválila v létě minulá rada města pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka. Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu. Ministerstvo následně přišlo s připomínkami a vyžádalo si od Prahy úpravu předpisů.

Vedení města uvedlo, že žádosti ministerstva nelze v zákonných lhůtách dostát. Ministerstvo pak pohrozilo pozastavením účinnosti předpisů. Vešly by tak v platnost obecně platné předpisy, které ovšem podle některých umožní mimo jiné zástavbu zelených ploch na sídlištích, rozšiřování počtu billboardů a zavedení reklamy v památkové rezervaci.

,