Policisté většinou v nočních podnicích zasahují marně. Zákon o prostituci by...

Prostituce z ulice se v Praze přesunula do klubů a privátů. Podle odhadů městské policie jich může být okolo tří set. | foto: Lukáš Bíba, MAFRA

Ať jsou prostitutky podnikatelky a platí daně, navrhla Praha poslancům

  • 13
Pokud poslanci schválí návrh, s nímž pražský magistrát oslovil Sněmovnu, stanou se prostitutky a prostituti podnikateli. Návrh zákona o regulaci prostituce usiluje o zavedení "profesních průkazek", neveřejného registru a pravidelných lékařských prohlídek.

Magistrátní úředníci v pondělí vložili do obálky dokumenty s návrhem zákona o regulaci prostituce, pečlivě vše zalepili a poslali tento poměrně kontroverzní materiál Poslanecké sněmovně.

Praha i policie řeší problémy s nelegálními nevěstinci již léta. Až na výjimky je to zápas marný. Právě to je hlavní důvod, proč se magistrát rozhodl přemluvit poslance, aby povolání regulovali. Podobný návrh jim Praha předložila loni, tehdejší Sněmovna jej však nestihla projednat.

Regulace prostituce

  • Pražský návrh zákona o regulaci prostituce počítá s tím, že by mohli sex prodávat jen zdraví a bezúhonní lidé starší 18 let. 
  • Museli by chodit pravidelně na lékařské prohlídky (asi jednou za 3 měsíce).
  • Platili by daně a dostali by průkazku, která by je k prostituci opravňovala.
  • Obce by mohly vybrat místa, kde nevěstince nesmějí stát -například u škol.
  • Nelegálním prostitutkám by hrozila pokuta 50 tisíc, nelegálním nevěstincům 2 miliony korun.

Návrh zákona počítá s tím, že ženy a muži, kteří nabízejí sexuální služby za peníze, budou muset nosit speciální průkazy, chodit zhruba jednou za tři měsíce na prohlídky k lékaři a také platit z výdělků daně. Takto podnikat by mohli bezúhonní lidé starší osmnácti let.

Pro Prahu je důležité, že návrh dává úřadům právo povolovat nevěstince. "Obce by rozhodovaly, kde mohou lidé provozovat prostituci a za jakých podmínek," vysvětluje radní Lukáš Manhart.

Obchodu se ženami má bránit registr

V praxi by to fungovalo obdobně jako regulace heren: často nesmějí stát třeba blízko škol. Obce zatím nemají možnost vybrat lokality, kde nesmějí být erotické kluby. Praha pouze mohla zakázat pouliční prostituci vyhláškou.

I proto jsou jen v centru Prahy desítky erotických podniků.

Materiál je velmi podrobný a věnuje se i takovým detailům, jako je vzhled budovy - neměla by pohoršovat a měla by být přesně pro tento účel zkolaudovaná.

"Prostituce by se stala v podstatě povoláním. Tito lidé by však neměli živnostenský list, ale mohli by činnost provozovat na základě zvláštního povolení. Pak by dostali průkazky," uvedl Manhart. Podobně stát povoluje i jiná zaměstnání - zvláštní povolení mívají například zemědělci.

"Také navrhujeme vytvoření registru prostitutek a prostitutů, který by byl neveřejný a osobní údaje by stát chránil," doplnil výčet pravidel Manhart. Hlavním smyslem je oddělení legální a nelegální prostituce. Obchod se ženami je totiž velký bezpečnostní problém.

Nelegální nevěstinec? Riziko dvoumilionové pokuty

I když policie loni a letos řešila jen devět případů kuplířství. Majitelé nelegálních nevěstinců totiž občas ženy k nabízení sexu nutí, tento byznys bývá spojen s násilím a drogami. Za nelegální obchodování se sexem by podle návrhu hrozily pokuty - padesát tisíc prostitutce a dva miliony majiteli nevěstince.

"Snažíme se fenoménu prostituce dát nějaký právní rámec. Rozhodně nechceme a nikdy nebudeme na prostituci vydělávat. Musíme mít ale možnost ji v zákonem určených případech regulovat, zajistit, aby při jejím provozování nedocházelo k porušování zákonů, šíření nemocí a aby nebyla lidem na obtíž," řekl primátor Tomáš Hudeček.