Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aerofilms

Praha jde proti šmejdům, od července hodlá zakázat podomní prodej

  • 9
Metropole se chce vydat cestou jiných českých měst a vyhláškou zakázat podomní prodej na svém území. Takzvaným „šmejdům“ by tak od července mohly hrozit tisícové pokuty.

I dvakrát do týdne zvoní na některé byty v Praze 8 podomní prodejci. „Chcete levnější plyn? Elektřinu výhodně? Mám pro vás super laciné volání,“ slibují obchodníci překvapeným lidem, kteří se třeba právě vrátili z práce a mají na starosti jiné věci.

Anebo cílí na seniory. Ti mnohdy nabídku vyslyší. Ulovený zákazník podepíše nové smlouvy, které si pořádně nepřečte, a pak bývá v šoku z toho, kolik musí splácet. V lepším případě na to peníze má, v horším nemá a pak má potíže s odvrácením hrozící exekuce.

Návrh novely tržního řádu

  • Tržní řád upravuje například dobu konání farmářských trhů nebo to, jaký sortiment smějí prodávat stánkaři v Praze.
  • Vyhláška vznikla v roce 2011 a nyní prochází sedmou novelizací. Tyto nové změny se dotknou třeba vymezení míst, na kterých lze v Praze prodávat zboží a poskytovat služby mimo kamenné obchody. Poprvé do něj chce město zahrnout zákaz podomního obchodu.
  • Například Sdružení Nového Města pražského v připomínkách navrhuje omezení doby stánkového prodeje na 10.00 až 22.00 hodin s tím, že stánky na Václavském náměstí prakticky nikdy nezavírají a bývá kolem nich v noci hlučno. Současně požadují zákaz prodeje veškerého alkoholu vyjma například piva nebo svařeného vína. O těchto změnách magistrát jedná.

Změny pro pouliční umělce

Rada minulý týden schválila zpřísnění podmínek buskingu, tedy pouliční produkce umění. Například chtějí rozdělit Prahu na levý a pravý břeh, přičemž vlevo by umělci hráli v liché hodiny a vpravo v sudé. To znamená, že by se střídaly hodiny tiché a hlučnější. Novela by mohla platit od začátku července.

„Jeden čas bylo neúnosné, jak hojně podomní prodejci po odpoledních na místní obyvatele zvonili a nabízeli lidem různé, zdánlivě výhodné nákupy,“ vysvětluje šéf bezpečnostní komise Prahy 8 Zdeněk Nagovský, proč radnice prosazuje, aby magistrát v chystané novele tržního řádu zakázal podomní prodej.

Jak přitom zdůraznil starosta Prahy 8 Roman Petrus, zákaz by se týkal neohlášených prodejců.

„Ti, kdo by měli schůzku objednanou předem, by mohli dál podnikat,“ upřesnil návrh vyhlášky Petrus.

Osmička nebyla jedinou městskou částí s podobným návrhem, třeba i Praha 7 podle starosty Jana Čižinského chce, aby magistrát ostře vystoupil proti „šmejdům“. Tak se mnohdy agresivním obchodníkům přezdívá po úspěchu stejnojmenného filmu Silvie Dymákové.

Režisérka upozornila především na hromadné prodejní akce, avšak řada firem nyní častěji volí jinou taktiku - objíždějí dům od domu, zvoní na jednotlivé byty a nabízejí údajně levnější plyn, elektřinu, volání. Ofotí si dokumenty i účty lidí, a tak se dostanou k jejich údajům.

Nagovský se setkal i s případem, kdy mladého muže přemlouvali, aby jim podepsal plnou moc, že mu budou obhospodařovat veškeré pojistky. Nabídky jsou to však často nevýhodné a předražené.

Podomního prodejce vyženou strážníci. Dostane pokutu

„Vyslyšeli jsme připomínky městských částí a dalších míst a rozhodli jsme se podomní prodej úplně zakázat. Předpokládáme, že novela by měla nabýt účinnosti na konci letošního června,“ řekla mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Souhlas vedení magistrátu v praxi znamená, že existuje vysoká pravděpodobnost, že novelu zastupitelé patrně do konce června schválí. ANO, ČSSD a Trojkoalice totiž zatím hlasují vesměs jednotně.

Podobná vyhláška už funguje například v Karlových Varech a dalších českých městech. Jak starosta Prahy 8 Petrus podotkl, vyhláška nevyřeší všechny „šmejdy“, protože si nejspíš najdou cestu, jak ji obejít, ale smutných případů může ubýt.

Za nedodržování tržního řádu totiž hrozí tisícové sankce. Blokovou pokutu budou moci rozdávat strážníci, pokud v nějakém domě na prodejce narazí. Pokud by však podomní obchodník novelu dále porušoval, může být potrestán ve správním řízení. A tam mu hrozí až třicetitisícová sankce.