(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Praha chce slučovat a rušit střední školy, jejich ředitelé jsou proti

  • 3
Praha chce sloučit šest středních odborných škol, minimálně jednu čeká definitivní konec. Studenti čtrnácti pražských škol tak možná budou mít už od příštího školního roku nové spolužáky. Hlavní město se totiž stejně jako zbytek České republiky potýká s nízkým počtem studentů.

Plán, podle kterého chce magistrát sloučit nebo zrušit některé střední odborné školy, může významně zasáhnout do života jak současných, tak i budoucích studentů a samozřejmě i kantorů z jednotlivých škol. Svou představu o optimalizaci školství představil radní Antonín Weinert.

Podívejte se, kterých středních škol se slučování týká

"Primární důvod, proč slučovat školy, je samozřejmě ekonomický. Také však chceme zkvalitnit vzdělávání a zároveň udržet pestrost oborů," komentoval plán, který se přímo dotkne přinejmenším zhruba osmi stovek žáků. Přestěhování obchodních akademií z ulic Svatoslavova a Hovorčovická se může ještě odložit.

Proč chce magistrát rušit odborné školy

* Hlavní město získalo letos na provoz škol od ministerstva školství o 154 milionů korun méně kvůli nedostatku žáků.
* Za školy, které nesídlí v budovách magistrátu, může vedení Prahy ušetřit téměř pět milionů korun.
* Zrušením či sloučením šesti středních škol ušetří hlavní město na provozních nákladech dalších zhruba 12 milionů korun.
* O střední průmyslové školy je malý zájem a některé nejsou naplněné ani z poloviny.

Zdroj: plán radního Weinerta na rušení škol

Například pro strojní průmyslovku v Betlémské ulici nebo školu zaměřenou na veřejnosprávní činnost v Drtinově ulici to však znamená faktický konec. Přestože Weinert slibuje zachování oborů, známé školy zmizí ze seznamu, ze kterého si pražští školáci vybírají své budoucí studium.

"Vidím tento materiál poprvé a považuji ho za příliš závažný, abychom o něm mohli bez přípravy adekvátně diskutovat. Navrhuji, abychom jeho projednávání odložili," ohradila se proti hlasování o nové koncepci pražského školství opoziční zastupitelka za TOP 09 Ludmila Štvánová s tím, že plán radního Weinerta se navíc nedá považovat za dlouhodobý.

"Nikdo nepochybuje o tom, že ekonomický důvod pro slučování škol má své opodstatnění. Praze ale chybí dlouhodobá koncepce, a tu tenhle plán nemůže nahradit," doplnila Štvánová.

V Drtinově bude buď základka, nebo třeba nic

Proti rušení škol přišly na jednání výboru pro školství protestovat desítky učitelů, rodičů i bývalých žáků. Nejvášnivější diskusi vyvolal záměr spojit Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště z Drtinovy ulice se Střední školou zaměřenou na administrativu Evropské unie v ulici Lipí v Praze 9.

Proč ředitelé nechtějí rušení škol

"O naše studenty mají zájem průmyslové společnosti a jsou úspěšní na vysokých školách."
Jaroslav Červený ředitel SPŠ strojnické

"Jsme jediná škola svého druhu a po sloučení nebudeme mít dost peněz na potřebné pomůcky."
Jaroslav Růžek ředitel SPŠ zeměměřické

"O naši školu je ze strany studentů zájem a dobře se uplatňují na trhu práce i na vysokých školách."
Eva Fetková ředitelka SOŠ a SOU Drtinova

"Naplněnost celé školy je jen 71 procent, u oborů s maturitní zkouškou 86 procent. Studenti po absolvování navíc těžko shánějí práci," vysvětloval důvody pro zrušení školy Weinert. Proti tomu ostře vystoupili kantoři s tím, že škola je obsazena z 90 procent a její absolventi potíže s uplatněním nemají.

"Do uvolněných budov by se měly přesunout školy z objektů, za které Praha platí vysoké nájemné. Žádnou budovu město neprodá, ale využije je jen pro školské účely," doplnil Weinert. Na otázku, jaká škola se přestěhuje do prázdných prostor v Drtinově ulici, radní nedokázal uspokojivě odpovědět.

"Buď tam bude třeba nějaká základní škola, nebo zůstane budova prázdná," řekl Weinert.

Od přesunu škol si vedení Prahy slibuje úsporu zhruba 16,6 milionu korun. Slučování musí ještě schválit rada a zastupitelstvo hlavního města, což by mohlo být už v říjnu nebo listopadu letošního roku.

Ačkoliv se výbor zastupitelstva pro školství na doporučení koncepce neshodl, může jej Antonín Weinert jako radní pro oblast školství předložit zastupitelstvu.