Magistrát je připravený zavést další konkrétní kroky v boji proti korupci.

Magistrát je připravený zavést další konkrétní kroky v boji proti korupci. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Praha chystá další protikorupční kroky: zveřejní ceny zakázek

  • 0
Pro pražskou radnici budou nově moci pracovat pouze firmy, které zveřejní smlouvy a dodatky. Praha pak plánuje zveřejnit ceny, které za práci společnostem zaplatí. To jsou některé z chystaných kroků metropole, které by měly pomoci v boji proti korupci.

Nová opatření se budou vztahovat na všechny stavební firmy, developery, programátorské firmy, právní kanceláře a mnoho dalších subjektů, které se budou ucházet o pražské zakázky.

Politici by totiž - podle svých slov - rádi viděli Prahu bez korupce - tedy bez jevu, který pověst města provází poslední dobou až příliš často. Plánují proto zavést nová protikorupční opatření. Odborník je ale vůči jejich snažení značně skeptický.

Novinky proti korupci

* Vícenáklady posoudí odborníci.

* U některých projektů zaplatí případné vícenáklady dodavatel stavby.

* Zavedení rodného listu u zakázek nad jeden milion.

* Zakázky mají mít stanovenou konkrétní osobu, která za ni bude zodpovídat.

* Zveřejní se smlouvy a dodatky.

* Zakázky nad 50 milionů ochrání před předčasným otevřením cenové nabídky elektronický zámek.

Pozn.: Výběr z chystaných pravidel

Ekonom Pavel Kohout, člen NERV, ubral na pesimismu, jen když hodnotil dva body: zveřejňování smluv a dodatků mezi Prahou a firmami a nápad nechat odborníky, aby posuzovali jednotlivé plány.

V posudcích se mají objevit mimo jiné informace, zda město investici skutečně potřebuje a zda není zbytečně rozsáhlá či drahá. "Nadějná myšlenka. Bude ovšem záviset na tom, kdo posudky zpracuje," varoval ekonom.

Pražané by měli znát detaily zakázek

První bod se vztahuje ke "kmotrům" a firmám, jež dosud mohly ze slabé protikorupční strategie radnice těžit. Podmínkou pro každého vítěze tendru totiž bude zveřejnit smlouvy i případné dodatky. Lidé by tak měli šanci najít podrobnosti a dozvědět se například, kolik Praha za které práce zaplatila.

"To je rozumné, nicméně to už mělo být v Praze samozřejmostí nyní," podotkl Kohout. Podobný systém funguje třeba v Semilech v Libereckém kraji, ceny veřejných zakázek tu díky otevřenému, tvrdě konkurenčnímu systému klesly o přibližně dvacet procent.

Kromě zmíněných dvou protikorupčních bodů jich má Praha přichystaných ještě devět. "Do konce května bychom měli mít přesnější návrhy, jak lze pravidla v Praze zavést," uvedla radní Aleksandra Udženija. Za důležité považuje zejména odborné posudky, které zhodnotí, zda jsou vícepráce a navýšené ceny zakázek oprávněné.

Praha se korupce nezbaví, míní ekonom

Praha by navíc častěji chtěla využívat tak zvaný systém Yellow fidic, kdy dodavatelská firma akci naprojektuje, postaví a poté provozuje. Pokud by se náklady zvýšily, zaplatí je firma. Město už to zkouší v praxi v případě stavby nové čističky odpadních vod.

Kohout je nicméně přesvědčený, že se hlavní město úplatkářství zmíněnými kroky nezbaví. "Za současných okolností Praze nic nepomůže a jakákoli opatření jsou předem nesmyslná. Mohou fungovat jen jako mediální bublina nebo zástěrka. Za současného volebního systému a konfigurace politických sil je cokoli předem odsouzeno k nezdaru," vysvětlil ekonom.