Praha dostane od státu o 650 milionů korun ročně méně než dřív.

Praha dostane od státu o 650 milionů korun ročně méně než dřív. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Stát vezme Praze 650 milionů, to jsou tři rozpočty záchranné služby

  • 54
Zatímco malé obce dostanou po přerozdělení daní o 12 miliard více, Praha o peníze přijde. Proti jsou zastupitelé, primátor i starostové jednotlivých městských částí. Obávají se omezení některých služeb a zastavení projektů. Zákon teď míří do Senátu.

Podle nového zákona má Praha ročně dostat od státu o 650 milionů korun méně. Je to téměř polovina ročního rozpočtu kultury, tříletý rozpočet knihoven, sedm ročních rozpočtů zoologické zahrady nebo finanční prostředky na stavbu deseti nových mateřských škol.

Změna zákona o rozpočtovém určení daní má podle vlády spravedlivěji rozdělit peníze ze sdílených daní pro obce. Na návrhu nejvíce vydělají malé obce. Do jejich kas v budoucnu přibude 12 miliard korun. Čtyři největší města, Praha, Brno, Ostrava a Plzeň přepočtem koeficientů naopak přijdou dohromady o 1,1 miliardy.

S tím ale nesouhlasí pražští zastupitelé ani primátor. "Bude opravdu těžké přestavět pražský rozpočet tak, aby takovouto změnu unesl. Když jsme na podzim schvalovali rozpočet na letošní rok, zdůrazňoval jsem, že již podruhé za sebou provádíme rozsáhlá restriktivní opatření v provozu," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

Už dříve také varoval, že bude nutné omezit například rozsah veřejné dopravy. Žádné změny v MHD se přitom ale neuskutečnily, i když byly ohlášeny loni v listopadu. Podle návrhu organizátora dopravy společnosti Ropid by se tím ročně uspořilo až 400 milionů korun.

Peníze budou jen na nutné investice, na zeleň nezbude

"Bude nezbytné sáhnout na investice. Musíme uhradit ty nutné, rozjeté minulým vedením města, zejména Blanku a metro, nezbudou nám ale peníze na investice hezké, kupříkladu na zeleň," obává se primátor.

Problémy očekává i Zdena Javornická ze správy majetku města. "Poslala jsem před hlasováním poslancům výčet služeb, které jsou adekvátní té částce, o kterou přijdeme. Jde například o tři rozpočty záchranky. Ale nepomohlo to, zákon byl přijat," konstatuje.

Z rozhodnutí poslanců je rozhořčena i opozice. "Mrzí mě, že ne všichni poslanci ODS a TOP 09 byli proti. Ta částka může znamenat například dva rozpočty na rekonstrukce škol, nemusely by se ani tolik škrtat spoje," přemýšlí pražský zastupitel Petr Hulinský.

Pražští starostové, kteří se schválení návrhu obávali už dříve, doufají, že jich se výpadek peněz nedotkne. Přesto jsou si vědomi, že méně peněz pro město může znamenat omezení i pro ně. "Primátor slíbil, že město provede prioritně jiné redukce," říká starosta Prahy 19 Pavel Žďárský. "Kdybychom my dostali méně peněz, zastavila by se třeba příprava rozšíření čistírny odpadních vod mezi Kbely a Vinoří," vysvětluje.

Zkrácení rozpočtu by způsobilo problémy i v Praze 2. "Těch projektů, které máme v šuplíku a čekáme na to, až bude příznivější finanční situace, je více. Jedná se třeba o revitalizaci Karlova náměstí, kde se bez podpory Prahy neobejdeme," říká starostka Prahy 2 Jana Černochová. Navíc zmínila i nutnost opravit chodníky a to samé řeší i Praha 6. Bez peněz od města jich radnice nezvládnou spravit tolik.

Praha ročně hospodaří s částkou zhruba 50 miliard korun.

,