Praha je na tom z celé republiky ekonomicky jednoznačně nejlépe. (Ilustrační snímek)

Praha je na tom z celé republiky ekonomicky jednoznačně nejlépe. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Pražané berou nejvíc, jsou zdravější a žijí déle, ukázala studie

  • 700
I kdyby se česká města rozkrájela, v socioekonomické úrovni na hlavní město jednoduše nemají. Fakt, že Praha ekonomicky válcuje zbytek republiky, potvrdila aktuální studie společnosti MasterCard. Ta nabízí řadu zajímavých čísel. Třeba kolik Pražané zaplatili na poplatcích za psy či odpad, jaký mají plat či kolika let se dožívají.

"Praha si dlouhodobě drží mezi regiony pozici ekonomické jedničky. Kromě nejnižší nezaměstnanosti a nejvyššího hrubého domácího produktu vykazuje také jednoznačně nejvyšší mzdovou úroveň," potvrzuje Milan Damborský, vedoucí týmu z Vysoké školy ekonomické, který studii zpracoval.

Koneckonců jde o osmý nejbohatší region Evropské unie. Dosahuje 172 procent průměru Unie v hrubém domácím produktu na obyvatele. Podle zmíněné analýzy to v roce 2011 bylo 786 tisíc korun, přičemž o deset let dříve "pouze" 486 tisíc. Nejbohatší z ostatních českých regionů, kterým je aktuálně Jihomoravský kraj, nedosahuje ani půlky.

Podobné je to i u jednotlivých ukazatelů, proto stojí za to zaměřit se na srovnání hlavního města v letech 2001 a 2012.

Z pohledu průměrné hrubé měsíční mzdy si Pražané polepšili z 20 800 korun na 34 420. Ovšem pro většinu lidí je průkaznější takzvaný medián hrubých platů, který nezapočítává extrémně vysoké mzdy. Podle něj berou Pražané v průměru něco málo přes 27 tisíc, přičemž na začátku milénia to bylo o osm tisíc méně.

Za odpad zaplatili přes půl miliardy, za psy 50 milionů

Zajímavá čísla nabízí analýza při porovnání krajů například co se týče příjmů z místních poplatků, které vloni vybrala krajská města. I zde hraje Praha díky počtu obyvatel jednoznačný prim. Za psy do městské kasy Pražané zaplatili celkem 48 milionů. Druhé Brno čtyřnásobně méně.

To u poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt, jenž se vybírá jen v šesti krajských městech, je rozdíl ještě markantnější. Praha si tímto způsobem loni přišla na neuvěřitelných 139 milionů korun. Dalších 86 milionů pak získala v rámci poplatků z ubytovací kapacity. Druhé Karlovy Vary přitom vybraly za první položku pouhých 23 milionů, za druhou něco přes 6 milionů.

Metropole rovněž dominuje i v poplatcích ze vstupného - 35 milionů, a zejména za odpad, který rozpočet města posílil v roce 2012 o 690 milionů korun.

Praha vydělá šestkrát víc než Brno

Celkové příjmy magistrátu činily za loňský rok 63 miliard, výdaje o 1,7 miliardy méně. Jihomoravská metropole skončila na druhém místě s příjmy kolem 13 miliard, třetí Ostrava vybrala miliard 10, Plzeň ani ne šest. Hlavní město přitom nejvíce zaplatilo za služby pro obyvatele, na něž vydalo 40 procent výdajů, což je ve srovnání s ostatními krajskými městy mírný podprůměr.

"Lidé v regionu s dobrou socioekonomickou úrovní, jako je Praha, se v průměru dožívají vyššího věku a jsou zdravější," upozorňuje náměstek primátora Jiří Nouza. Je to dáno nejen zdravotní péčí, ale i kvalitou pracovních míst.

I tímto aspektem se zmiňovaná studie zaobírala. A i zde Pražané vedou. Takzvaná naděje dožití u mužů činí 76 a půl roku, u žen je to dokonce o pět let více.