Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Praha halu pro bezdomovce nepostaví, zaplatí jim místo toho noclehy

  • 13
Ačkoli magistrát dostal od jabloneckého podnikatele velkorysý dar - peníze na stavbu nafukovací haly pro bezdomovce, kteří by v ní mohli přečkat zimní měsíce - z realizace plánu asi nakonec sejde. Město totiž nemá halu kde postavit. Žádná z městských částí ji na svém území nechce. Praha proto zvažuje jinou variantu.

Levnějším řešením by mohlo být zaplacení nočního provozu v pražských centrech pomoci. Pro zhruba tři a půl tisíce bezdomovců je v hlavním městě sotva tisíc míst v noclehárnách. A jak pomalu klesají teploty, roste snaha magistrátu předejít tomu, aby lidé bez domova umrzali na ulici.

Postavit nafukovací halu pro zhruba sto dvacet lidí se ale nejspíš nepodaří. Radní Ivan Kabický, který má na pražské radnici na starosti mimo jiné i problematiku bezdomovectví, vytvořil seznam patnácti lokalit, kde by mohla stát. Starostové jednotlivých městských částí však ze seznamu nadšení nejsou.

Kde by mohla stát hala pro bezdomovce

Jako jedni z prvních se ohradili radní Prahy 8 (více čtěte zde). Původně totiž magistrát koketoval s myšlenkou postavit nafukovací halu na Rohanském ostrově. Na Kabického seznamu je celkem čtrnáct lokalit. Za jednu z nejlepších považuje radní Hrdlořezy v Praze 9. To ale tamní starosta Jan Jarolím nepovažuje za šťastný nápad.

"Zatím mě nikdo přímo neoslovil, ale domnívám se, že zrovna Hrdlořezy nejsou optimálním místem pro takovou halu. I v rámci mojí městské části si umím představit lepší místa. Taková, která jsou více pod dohledem," míní Jarolím.

Stejně tak odmítá postavit na území své městské části halu i starosta Prahy 4 Pavel Horálek. "Vím, že magistrát upřednostňuje jiné lokality. Proto předpokládám, že se hala u nás stavět nebude. Každopádně bych ale takový plán nepodporoval," říká k tomu.

Praha má v plánu dotovat noční provoz center pomoci

I pražský magistrát ale od původního záměru pomalu ustupuje. Postavit nafukovací halu by totiž bylo drahé. Novou variantou pomoci lidem bez přístřeší je změna v poskytování služeb už existujících center.

Zařízení pro bezdomovce

Loď Hermes
kapacita 233
obsazenost 165/den

Naděje U Bulhara
kapacita 350
obsazenost 324/den

Naděje Bolzanova
kapacita 50
obsazenost 58/den

Armáda spásy
kapacita 294
obsazenost 294/den

Arcidiecézní charita
kapacita 157
obsazenost 111/den

Pozn.: U Armády spásy a Arcidiecézní charity jde o součet všech zařízení.

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

"Plánujeme, že zmírníme podmínky pro krizový režim. To znamená, že rozhodná teplota by nebyla minus deset, ale minus pět stupňů Celsia. V ten moment bychom zaplatili Armádě spásy a Arcidiecézní charitě, jež zajišťuje převážně denní centra, noční provoz. Postavení haly by pak přišlo na řadu ve chvíli, kdy by teploty klesly ještě níž a kapacita stávajících center by nestačila," vysvětluje změnu v přístupu radní Ivan Kabický.

Zároveň dodává, že místo jedné velké haly by se město přiklonilo spíše ke třem menším stanům. "Musíme ale ještě spočítat náklady na provoz. Už teď je ale jasné, že zaplacení noclehů ve stávajících centrech bude levnější než provoz nafukovací haly," doplnil Kabický.

Jenom postavení nafukovacího prostoru a následná demontáž by totiž město stály půl milionu korun, vybavení haly pak dalších 699 tisíc. Za jeden měsíc, kdy by hala byla v provozu, by tak pražský magistrát musel zaplatit zhruba milion tři sta tisíc korun. Další náklady by šly na elektřinu, vodu a odpad.