Kvůli hrozbě bombou policie v neděli evakuovala budovu hlavního nádraží. Metro stanicí hodinu jen projíždělo.

Kvůli hrozbě bombou policie v neděli evakuovala budovu hlavního nádraží. Metro stanicí hodinu jen projíždělo. | foto: iDNES.cz

Praha kvůli bezpečnosti zrušila turistické prohlídky podzemí s kolektory

  • 22
Praha po útocích v Paříži střeží klíčové zdroje energie, bez kterých by město zkolabovalo. Přestaly tak například fungovat turistické prohlídky podzemí s kolektory, kudy vedou rozvody vody nebo elektřiny. Proudí sem totiž velké množství turistů, které není možné kontrolovat.

Zvýšené počty policistů a strážníků v ulicích či v MHD jsou jen střípkem v bezpečnostních opatřeních, která město po událostech ve Francii zavedlo. Nově jsou také zrušeny turistické prohlídky podzemních kolektorů, protože není možné zkontrolovat všechny návštěvníky.

Ti se přitom dostávají i do oblastí, kde vede zařízení podléhající dvěma ministerstvům: vnitra či obrany, a hlavně do blízkosti vedení elektřiny.

Městská firma Kolektory Praha, která spravuje a buduje v tunelech desítky kilometrů důležitých rozvodných sítí často právě elektřiny a vody, připravuje cvičení.

Prověrka se zaměří na netypický zásah v podzemních prostorech, během nějž budou Kolektory zjišťovat, zda a jak se může někdo nepovolaný do jejich komplexů dostat a jak by z nich mohli v případě nebezpečí zaměstnanci uprchnout.

Případný útočník by městu mohl z podzemí způsobit vážné škody nejen na lidských životech (otrávení vody), ale i na ekonomice hlavního města (narušení složité infrastruktury). Není vyloučeno, že firma prověří zaměstnance, kteří mají do klíčových vstupů devadesátikilometrových chodeb klíče.

„Plánujeme investice do zvýšeného zabezpečení pražských kolektorů. Například do rozšíření kamerového systému a detailního monitoringu lidí, kteří do kolektorů budou vstupovat,“ uvedl předseda dozorčí rady Kolektorů Petr Hejma.

Také Pražská vodohospodářská společnost provede co nejdříve fiktivní sabotáž sama na sebe, když vyšle agenta, který se pokusí do systému potají proniknout tak, aby mohl třeba kontaminovat vodu nebo systém rozvodů nějak jinak narušit. „To abychom si sami vyzkoušeli funkčnost systému ochrany,“ vysvětlil smysl testu předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Petr Žejdlík.

Vodaři omezí přístup k informacím

„Vodaři“ si nechali zpracovat analýzu bezpečnosti sítí již letos na jaře kvůli problémům s kontaminovanou vodou v Dejvicích. Řada opatření tak plyne z tohoto auditu. Nově se chystají omezit přístup veřejnosti k informacím o přesném uložení strategických vodovodních řadů, které obsluhují více než 125 tisíc obyvatel.

„Zvažujeme, že bychom v rámci běžné obnovy těchto typů vodovodů instalovali elektronické zařízení, které zaznamená a upozorní i na to, že systém někdo narušil,“ dodal Žejdlík.

Jak Kolektory, tak i vodohospodáři zvýší i běžnou kontrolu - kamer a zařízení. K tomu se hlásí i Pražská plynárenská Distribuce - ta ostřeji střeží kritické body své infrastruktury, tak aby minimalizovala riziko neoprávněného zásahu.

V MHD a hlavně metru je nyní více policistů a strážníků. „Bezpečnostní agentury dostaly pokyn, aby věnovaly vyšší pozornost věcem odloženým v soupravách. A zabezpečujeme přísnější ostrahu autobusových garáží a vozoven tramvají,“ uvedl mluvčí Dopravního podniku Jiří Štábl.

Policie hlídá i další místa v metropoli. „Posílení výkonu služby se týkají především lokalit s vyšší koncentrací osob,“ upřesnil mluvčí pražské policie Jan Daněk.