Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pláň u konečné metra Letňany koupil i s velkým kancelářským projektem Lidl

  8:00aktualizováno  8:00
Holá pláň obklopující z jedné strany konečnou stanici metra C v Letňanech má nového majitele. Pozemky i s ambiciózním kancelářským projektem, k jehož stavbě existují všechna potřebná povolení, koupil od německého majitele v první půli listopadu řetězec Lidl.

Snímek z roku 2007 zachycující dokončování konečné stanice metra C v Letňanech. | foto: Jiří KoťátkoMAFRA

Svoji developerskou činnost původní vlastník - firma Hochtief Development - už delší čas postupně utlumuje nejen v Česku, ale i doma v Německu. Projekt nabízela k odkupu přes rok a půl. „Byl prodán spolu s pozemkem a korporátní základnou,“ sdělila iDNES.cz za společnost Hochtief Helena Šimková.

Povolování výstavby šesti administrativních budov a hotelu, který později také překreslili na kanceláře, se táhlo od roku 2008. Zástupci původního majitele ještě v druhé půli letošního roku žádali stavební úřady Prahy 9 a 18 o prodloužení platnosti některých vydaných dokumentů.

Fotogalerie

Z výpisů z obchodního rejstříku lze vyčíst, že Lidl nově ovládl společnosti Inserta, ACL Investment a Euripus, kterým u konečné metra mezi ulicemi Prosecká, Tupolevova, Beranových a Kbelská dohromady patří přes 6,5 hektaru pozemků.

„Můžeme potvrdit, že jsme se stali vlastníky pozemků v Praze-Letňanech. Vzhledem k ještě probíhajícím jednáním však v tuto chvíli nemůžeme poskytnout bližší informace,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Zda Lidl koupil kompletně připravený projekt pouze proto, že byly pozemky na prodej výhradně společně s ním, anebo vydaná povolení a prováděcí dokumentaci ke kancelářím pro svůj záměr alespoň z části využije, nechtěla komentovat. Není tak jasné, zda ho zcela smete ze stolu, či upraví. Dá se však předpokládat přinejmenším začlenění obchodních prostor - nyní Lidl v Česku provozuje 232 prodejen.

Využít může jen část rozhodnutí

Přestože firma Hochtief mohla už několik let stavět, pravděpodobně kvůli nedostatku zájemců ani nezačala. Kanceláře, které původně měly být hotové v roce 2015, jeden čas za účelem zmapování zájmu nabízela k pronájmu přes realitní kancelář. Oficiálně své důvody nevysvětlila. Že jde o velmi ambiciózní projekt, už v minulosti uvedl jednatel developerské firmy Peter Noack.

„K šesti stavbám existuje platné stavební povolení. V případě hotelu, u něhož developer dodatečně žádal o změnu využití rovněž na administrativní objekt, je vydané platné územní rozhodnutí. Tento sedmý objekt se povoloval samostatně,“ uvedl vedoucí odboru výstavby v Praze 18 Václav Ryčl.

Protože je záměr v prováděcí dokumentaci rozčleněn na několik fází, nový majitel by podle něj klidně mohl uskutečnit jen některou, například postavit pouze dvě kancelářské budovy. K upravenému zbytku by pak dodal nové podklady k projednání. „Zákon umožňuje využít jen část rozhodnutí,“ dodal.

Rozvojové území Letňany-Kbely

  • Využití území pro výstavbu veletržního areálu se začalo řešit ve druhé polovině 90. let.
  • Po zpracování urbanistické studie byl v roce 1999 schválen územní plán a území bylo „uzavřeno“ stavební uzávěrou do doby dořešení podrobnější regulace (v roce 2012 ji zrušil NSS v reakci na návrh jednoho z vlastníků půdy).
  • Výsledkem debat v letech 2000 až 2001 byla změna vedení trasy metra a umístění koncové stanice v území určeném pro výstavbu Pražského veletržního areálu.
  • V roce 2003 uvedli pražští radní ve svém programovém prohlášení pro volební období 2002 až 2006, že budou prosazovat výstavbu Pražského výstaviště na tomto území.
  • V druhé půli minulé dekády se předpokládalo, že Praha bude usilovat o kandidaturu na pořadatelství LOH. Pro umístění olympijského areálu včetně olympijské vesnice se uvažovalo právě s územím kolem konečné stanice metra Letňany. Základem měla být otevřená Městská aréna pro 40 tisíc diváků.
  • Pražský veletržní areál (včetně plánované arény) měl být v roce 2020 využit s výhodou pro olympijské hry. V cílovém stavu by umožňoval výstavbu sedmi výstavních hal, symetricky rozložených podél osy otevřené pěší promenády, končící na jihozápadní straně oficiálním vstupem do areálu navazujícím na koncovou stanici trasy metra C.
  • Celý areál mělo doplnit společensko-obchodní centrum (později Administrativní centrum Letňany) z investičního hlediska považované za samostatný samofinancovatelný projekt.

Zdroj: Institut plánování a rozvoje

I pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) vnímá jednostranné využití jako problematické. „Není naší kompetencí posuzovat situaci na realitním trhu. Co se však týče urbanistických hledisek, rozhodně považujeme za vhodnější zástavbu s pestřejší škálou využití, která je mimo jiných předností i odolnější právě v případech proměn trhu,“ uvedl mluvčí IPR Adam Švejda.

IPR: Navrhujeme pořízení aktuální studie

Připouští, že vystoupit z metra uprostřed polí není ideální. „Vybudovaná infrastruktura a stanice metra působí jako nedokončený fragment, na který musí být smysluplně navázáno,“ doplnil.

Vzhledem k velké rozloze zatím nezastavěného, ale dle územního plánu zastavitelného území je širší okolí konečné metra v Letňanech podle IPR pro město strategickou a již ojedinělou lokalitou. Navrhuje proto pořízení aktuální územní studie, která má být podkladem pro případnou změnu územního plánu.

„Měla by se zaměřit na navržení nejvhodnějšího způsobu urbanizace území, aby město - včetně příslušných městských částí - bylo po zrušení stavební uzávěry připraveno na předpokládaný razantní vstup developerů a investorů do této velmi atraktivní lokality a mohlo zde tyto aktivity úspěšně usměrňovat,“ doplnil Švejda. To se však plochy odkoupené Lidlem nedotkne.

Stavební uzávěru zrušil ve „Velkém rozvojovém území Letňany-Kbely“ v roce 2012 na podnět jednoho z majitelů půdy Nejvyšší správní soud.

V druhé půli minulé dekády, kdy Praha vedená Pavlem Bémem zvažovala kandidaturu na pořádání olympijských her v roce 2016 či 2020 (více třeba zde), se v bezprostřední blízkosti plochy nyní odkoupené obchodním řetězcem uvažovalo o stavbě olympijského sportoviště a vesnice. Rovněž se tam dlouho řešil již neaktuální záměr stavby nového veletržního areálu. Pozemky, s nimiž se pro něj počítalo, tvoří podstatnou část zmíněného rozvojového území.

„Stávající areál prozatímního výstaviště, který měl nový Pražský veletržní areál nahradit, má být údajně změněn na výstaviště trvalé, i když leží převážně na pronajatých pozemcích,“ doplnil mluvčí IPR.

Plocha mezi ulicemi Prosecká, Tupolevova, Beranových a Kbelská kterou i s projektem odkoupila  obchodní společnost Lidl.

Plocha mezi ulicemi Prosecká, Tupolevova, Beranových a Kbelská kterou i s projektem odkoupila obchodní společnost Lidl.

 


Hlavní zprávy

Další z rubriky

V Dívčích hradech najdou nový domov koně Převalského.
Koně Převalského se v přírodě budou prohánět i v Praze, zoo chystá projekt

Po mongolských stepích plánuje pražská zoo další místo, kde by se mohli ve volné přírodě prohánět koně Převalského. Tentokrát nebude tak vzdálené - půjde o...  celý článek

Hasiči likvidovali požár plachty lešení hotelu Juliš na Václavském náměstí v...
Někteří hosté zůstali po požáru v hotelu, za nejvíce škod může dým a voda

Hasiči s společně s policisty stále vyšetřují příčiny pondělního požáru kabelových rozvodů v hotelu Juliš na Václavském náměstí v Praze. Oheň se do budovy sice...  celý článek

Vizualizace blobu - Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického
Hledá se sídlo knih, po deseti letech se vrací do hry Kaplického blob

Místa v depozitářích Národní knihovny v Klementinu ubývá, a proto se začíná opět uvažovat o stavbě nové budovy. Starý návrh architekta Jana Kaplického, který...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.