Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Unie pošle Praze pět a půl miliardy. Půjdou na školství či metro

  • 10
Evropská unie pošle ze svých fondů Praze 5,5 miliardy korun. V ideálním případě bude moci magistrát rozdělovat první peníze už v září. Dotace hodlá použít hlavně na školství či na zateplení stanic metra. Brusel žádá, aby Praha na dopravních projektech spolupracovala se Středočeským krajem.

Operační program Praha - Pól růstu, jak se balík eur pro metropoli jmenuje, je těsně před schválením. Evropská komise sice zaslala Praze 127 připomínek, ale s většinou z nich se již magistrát vypořádal.

„S asi dvaceti připomínkami nesouhlasíme. O těch ještě budeme jednat v Bruselu a na poslední setkání v Praze zbude odhadem čtyři až šest politických věcí, které budeme dolaďovat,“ uvedl Stanislav Schneidr, ředitel magistrátního odboru evropských fondů.

Pokud se Praha a komise na nějaké části projektu nezaseknou, mohl by být schválen již koncem května nebo na začátku června.

Peníze z Bruselu

  • Mezi roky 2014 až 2020 by Praha mohla dostat z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Evropského sociálního fondu až 200 milionů eur.
  • Financování je podmíněno tím, že Unie zaplatí padesát procent z ceny projektu a druhou polovinu doplatí žadatel o dotaci. V tomto ohledu se Praha jako bohatý region vymyká, protože v jiných městech EU hradí větší podíly.
  • Peníze se rozdělí do čtyř oblastí. Ta první, určená například univerzitám, je největší.

Kam půjdou peníze z dotací
1. Výzkum, technologický rozvoj a inovace 31 %
2. Mobilita a energ. úspory 30 %
3. Podpora sociálního začleňování a boj proti chudobě 13 %
4. Vzdělání 21 %

„První výzvy zatím plánujeme zveřejnit nejdříve na září,“ doplnil Schneidr informaci, kdy by mohly firmy, školy nebo úřady začít žádat o peníze.

Podle něj například EU od Prahy požaduje intenzivnější spolupráci se Středočeským krajem na projektech, jež se týkají dopravy.

Akce jako nová P+R parkoviště nebo například stanoviště pro jízdní kola u železnic tak bude hlavní město plánovat společně s kolegy ze sousedního regionu.

Čtyři oblasti investic

 Metropole chce miliardy využít ve čtyřech oblastech. Největší díl peněz, konkrétně třicet jedna procent, má jít na vývoj a inovace, což jsou v podstatě dotace určené z velké části na výzkum vysokých škol. Ty jsou v Praze dlouhodobě podfinancované.

Analytická zpráva společnosti Deloitte uvedla, že školy jsou připravené v následujících sedmi letech usilovat o dotace v celkové výši zhruba jedné miliardy na své projekty.

Například Univerzita Karlova chce podle rektora Tomáše Zimy z peněz vedle výzkumu financovat i rozvoj infrastruktury nebo podpořit dotacemi zlepšení spolupráce veřejných výzkumných institucí se soukromým sektorem.

Právě soukromé podniky, pokud se podaří úzkou spolupráci skutečně navázat, mohou být pro univerzity v budoucnu důležitým zdrojem financí. Na oplátku jim pak školy mohou pomoci svými nápady.

Peníze na P+R

Druhá největší část peněz je určena na dopravu a investice do úspory energií. Sem patří již zmíněná P+R parkoviště na okrajích Prahy, která by mohla ulevit zahuštěné dopravě v centru, ale také například na zateplování veřejných budov.

Již Eva Vorlíčková, která jako bývalá radní za TOP 09 program chystala, jmenovala jako příklad zateplování vestibulů a stanic metra, jejichž vytápění je nákladné. Právě Vorlíčková s EU vyjednala zvýšení objemu peněz pro Prahu z původních devadesáti milionů eur na 200 milionů.

Posledních dvou kapitol pak chce město využít například k výstavbě nízkoprahových komunitních center pro drogově závislé či sociálně vyčleněné lidi.

„Jsem rád, že se nám v projektu snad podaří uhájit investice do sportovišť. Jsou totiž nejlepším prostředkem, jak pracovat s lidmi, kteří by se mohli ocitnout v sociálním vyloučení,“ uvedl další příklad náměstek Petr Dolínek (ČSSD), který má fondy na starosti.

Přibližně pětinu dotací pak Praha pošle na zvyšování kvality výuky, tedy na vzdělávání samotných učitelů mateřských, základních a středních škol.