Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Praha odmítá platit stamiliony za licence, Opencard by mohla skončit

  • 139
Pražský magistrát odmítá zaplatit firmě eMoneyServices stovky milionů za projekt městské karty Opencard. Nesouhlasí s podmínkami, které si firma stanovila. Mohl by to být konec červeného kousku plastu s čipem.

Primátor Tomáš Hudeček z TOP 09 na dotaz ČTK řekl, že nabídku, kterou Praha od EMS dostala v pondělí odpoledne, považuje za nepřijatelnou.

Kolik přesně firma žádá, říci nechtěl. Město podle něj začne připravovat otevřenou soutěž na novou kartu.

Kontroverzní projekt z dob primátora Pavla Béma z ODS, který vyšel na 1,2 miliardy korun, tak patrně skončí.

Po letech sporů a různých dodatků ke smlouvě mohou lidé stále využívat jen základní funkce karty, mnoho uživatelů ji má pouze jako tramvajenku. Občanské sdružení Oživení proto v minulých dnech doporučilo, aby se s projektem začalo úplně od začátku (více o tom čtěte zde).

Opencard: hra o právní stát

Občanské iniciativy v úterý zahájily kampaň Opencard: hra o právní stát. Jejím cílem je dosáhnout spravedlivého vyšetření této korupční kauzy, odsouzení jejích skutečných viníků a lepší ochrany oznamovatelů korupce.

Veřejnou výzvu poslancům a ministrům podpořila řada významných umělců i akademiků, může se k ní připojit i širší veřejnost. Kampaň odstartovala série happeningů před Poslaneckou sněmovnou.

Spuštěna byla také zvláštní webová stránka www.openkarta.cz, na níž se občané mohou svým podpisem k petici připojit. Zde jsou též zveřejňovány základní informace ke kauze Opencard.

Praha pod vedením TOP 09 několik měsíců usilovala o odkup licencí k takzvané kartě Pražana. Výhradním vlastníkem práv byla firma Haguess (dnes eMoneyServices), se kterou uzavíralo smlouvy bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem.

Podpora karty skončí 15. června

Město se pokoušelo z údajně nevýhodných smluv vymanit. Chtělo práva ke kartě koupit a projekt spravovat vlastními silami.

Oficiálně výši částky nechce komentovat ani magistrát, ani firma EMS. Ta se odmítla vyjádřit i ke stanovisku primátora Hudečka.

"My jsme oficiální stanovisko města nedostali a proto se zatím nebudeme k vyjádření pana primátora vyjadřovat," řekl MF DNES mluvčí společnosti Martin Opatrný. Dodal, že veškerá podpora k Opencard, kterou firma zajišťuje, končí 15. června.

Podle informací ČTK se hovořilo o částce za licence mezi 300 a 400 miliony.

Do doby, než bude mít Praha dodavatele a novou kartu, musí provoz stávající Opencard zajistit EMS. Podle některých zdrojů až po dobu dvou let. Může se tak opakovat stejný scénář jako před dvěma lety, kdy radní bez řádné soutěže prodloužili smlouvu s EMS (tehdy ještě Haguess).

Policie kvůli tomu stíhá část nynější i minulé rady včetně primátora Hudečka a bývalého primátora, dnes poslance ODS Bohuslava Svobody. Nedávno podala žádost na jejich obžalobu. V souvislosti s Opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu (více o tom čtěte zde).

Bém: Hudeček je "hrobař" Prahy

Bývalého primátora Pavla Béma zpráva o tom, že magistrát odmítá firmě EMS platit stovky milionů korun za Opencard, nepřekvapila. 

"Pan Hudeček je bez nadsázky ´hrobař´ Prahy," napsal MF DNES Bém v SMS.

"Město zadlužil, všechny velké stavby paralyzoval, zastavil či prodražil, nové nezahájil, město administrativně a organizačně rozložil takže další taková zpráva mě nemůže překvapit," pokračoval Bém.

"Kvůli Opencard, kterou sedminásobně prodražil a z ruky a netransparentně zadával zakázky je stíhán. Osobně bych mu doporučil, odjet na šestiměsíční dovolenou a nedělat už Praze další škody," uzavřel Bém.

, ,