Slovanskou epopej mohou lidé až do konce letošního roku obdivovat v Praze, poté...

Slovanskou epopej mohou lidé až do konce letošního roku obdivovat v Praze, poté se vydá na asijské turné. Nad jejím dalším umístěním se ale vznáší velký otazník. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Praha souhlasí se zapůjčením Slovanské epopeje na výstavu do Japonska

  • 25
Pražský výbor pro kulturu souhlasí s tím, aby Praha půjčila Slovanskou epopej Alfonse Muchy na výstavu do Japonska. Čtyřměsíční výstava by se měla konat v roce 2017 v Národním uměleckém centru v Tokiu. Návrh musí ještě schválit rada města.

Podle předsedy výboru Ondřeje Pechy měli Japonci o zapůjčení uměleckého díla zájem i přesto, že je napoprvé Praha odmítla. "Pokud na výstavu v Tokiu dojde, bude to poprvé, kdy bude celé dílo bylo vystaveno mimo území České republiky," řekl Pecha.

Slovanskou epopej si prohlédněte zde

Pro Prahu i Českou republiku je to podle něj unikátní možnost, jak naši zemi v Japonsku propagovat. Japonská strana prý navíc uhradí veškeré náklady na převoz, pojištění i případné restaurátorské práce.

Radní Václav Novotný navíc míní, že by zapůjčení Muchova díla mohlo vyřešit i otázku definitivního umístění Epopeje v Praze. Na pronájem dvorany ve Veletržním paláci, kde jsou nyní plátna vystavena, má totiž Galerie hlavního města Prahy coby správce díla pouze krátkodobou smlouvu.

Praha stále neví, kde vystaví Epopej natrvalo

Kde budou v budoucnu plátna trvale vystavena, není tak zatím jasné. Kromě Veletržního paláce Praha stále uvažuje i o jízdárně na Pohořelci či výstavbě samostatného pavilonu. "Ale považuji skoro za definitivní, že se nedohodneme s hlavním nádražím," dodal Novotný.

Slovanská epopej je kulturní památkou, její dočasný vývoz do Japonska musí povolit i ministerstvo kultury.

Malíř Alfons Mucha se v Japonsku těší velkému zájmu. Výstavy v japonských galeriích představují v mezinárodním žebříčku výstav výtvarného umění velkou prestiž.

Soubor Muchových pláten zachycující výjevy ze slovanské mytologie se loni přestěhoval do Prahy z Moravského Krumlova, kde byl desítky let vystaven na tamním zámku. Malíř své dílo odkázal Praze. Přemístění epopeje přesto vyvolalo vlnu nevole. Stěhování kritizovalo vedení Moravského Krumlova, Jihomoravského kraje, tisíce lidí i potomek malíře, John Mucha.