Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Praha si na své nájemníky najala soukromé detektivy. Kvůli kšeftům s byty

  • 26
Magistrát za poslední roky asi šestsetkrát poslal soukromé detektivy na obyvatele městských bytů. Informaci MF DNES našla mezi více než 90 tisíci fakturami města, které před několika dny zveřejnili piráti na internetu.

Bydlíte v městském bytě? Pokud ano, je možné, že jste se dostali do hledáčku soukromých detektivů. Ty si totiž Praha najala na stovky lidí, aby prověřila podezření, zda někdo „nešmelí“ s byty. Tyto služby stály přes sedm milionů.

V databázi, kterou má MF DNES k dispozici, jsou od roku 2010 evidovány stovky lidí, kvůli kterým si Praha platila detektivy. Praxe je však ještě starší, některé případy jsou datované již v roce 2007.

Od té doby se podle piráta Ondřeje Profanta detektivové zajímali o více než 600 lidí či jejich nájemní byty.

„Považujeme za zcela bezprecedentní narušení soukromí, když město nechává šmírovat obyvatele obecních bytů. Celá věc by se měla řešit jednodušeji a levněji,“ uvedl Profant.

MF DNES kontaktovala jednu ze sledovaných nájemnic. „Sledování lidí je pěkné svinstvo,“ reagovala vysokoškolsky vzdělaná žena na informaci o práci detektivů v domě, kde dříve žila.

Naopak bývalí radní, Jiří Janeček (dříve ODS) či Martin Dlouhý (TOP 09), s najímáním detektivů na nájemníky etické problémy nemají. „Město se musí nějak bránit. Měli jsme případy lidí, kteří obecní byt dál pronajímali za tržní ceny. Úřad detektivy najímal, když měl podezření, že nájemník porušuje smlouvu,“ zmínil Dlouhý.

Radní Radek Lacko (ANO) upozornil, že nájemníci v městských bytech mají bydlení levnější. Měli by to proto považovat za luxus a nezneužívat situace.

Ve fakturách za sledování lze dohledat někdy příjmení, jindy i celá jména a adresy lidí, kterých se akce detektivů měly týkat. Například na podzim 2015 soukromá „očka“ prověřovala, jak nakládají s byty dva nájemníci z domu v Kurzově ulici v Praze 9, což vyšlo na 44 tisíc korun.

Ve stejné době pátrali detektivové také v Dušní ulici, loni se několikrát objevili i v ulici Karla Hlaváčka v Praze 8. Na jaře 2015 v šesté městské části v ulici Skuteckého prošetřovali, jak s byty nakládají tři nájemníci. Stálo to 47 tisíc korun.

Sledování nájemníků

Od roku 2007 do roku 2015 Praha zadala detektivům práci v 612 případech za celkem 7,5 milionu korun. Prověřování probíhala vloni třeba na adresách: Dušní 927 a Václavské náměstí 824 v Praze 1, ulice Hornomlýnská 1236 v Praze 4, ulice Karla Hlaváčka 2342 a 2287 i Olštýnská 733 v Praze 8, Kurzova 2391, Chmelířova 220 či Vašátkova 28 a 819 v Praze 9.

Piráti sečetli faktury za práce soukromých detektivů od roku 2007 do konce loňska. „Město si najalo detektivy za celkem sedm a půl milionu,“ vypočetl Profant z databáze. Počty případů sledování se ročně pohybují v desítkách. Roční úhrny faktur za práci detektivních kanceláří podle dostupných záznamů čtyřikrát přesáhly milion korun, a to v letech 2008, 2010, 2014 a 2015.

Podle mluvčího města Víta Hofmana se zaměstnanci úřadu starají o asi devět tisíc bytů a nestíhají sami prověřovat podezření na nelegální „kšeftování“ s byty. „Šetření je zadáváno hlavně z důvodu rozsáhlosti, neboť probíhá řádově několik týdnů, a to nejenom v bytech a domech ve vlastnictví Prahy, ale i na adresách mimo území obce. Šetření probíhá v pozdních odpoledních a večerních hodinách,“ popsal Hofman práci detektivů.

Podivné zvuky a otisky bot

Mimochodem, v roce 2009 prověřování nájemníků, které spustil v rámci pasportizace bytů radní Janeček, popisovala známá, již přejmenovaná agentura ABL bývalého ministra Víta Bárty. Z tehdejších článků vyplývá, jak prověřování mohlo vypadat. Detektivové se zaměřovali třeba na neobvyklé zvuky, velké množství otisků bot vedoucích do bytu. Za signál považovali i výpovědi sousedů. Mezi technikami práce se tehdy objevilo i sledování bytů.

„Prověřujeme, zda někdo neobchoduje s magistrátními byty. Když se objeví inzerát, že někdo pronajme městský byt, prověříme to,“ uvedl Zdeněk Pilát, jednatel jedné z agentur, které si město na práci najímá. Sledování lidí vyloučil. Detektiv podle Piláta zazvoní u dveří, aby zjistil, kdo v bytě skutečně žije.

Magistrát se při výběru bytů, na něž se mají detektivové zaměřit, spoléhá na udání správních firem, jiných nájemníků, exekutorů, státní či městské policie. Většinou jde o podezření, že někdo porušil smlouvu a bez vědomí Prahy byt pronajal jiným lidem nebo v něm třeba krátkodobě ubytovává cizince.

„Podnět nejprve prověří zaměstnanci úřadu prostřednictvím dostupných databází. Teprve poté je zadáno provedení šetření nezávislou agenturou s přesně vymezenými úkoly,“ popsal mluvčí, jak město detektivům zadává práci. Když se podezření potvrdí, hrozí nájemníkům výpověď.

„K podání výpovědi přistupuje magistrát v asi devadesáti procentech případů a úspěšnost soudních sporů je vysoká,“ dodal Hofman. Uvolněné byty Praha poskytne jiným nájemníkům.

Čestný předseda Sdružení nájemníků ČR Stanislav Křeček nepovažuje angažmá detektivů za problém, zaskočilo ho však, že si Praha neumí poradit bez nich. „Asi by to měla zjišťovat firma, která byty spravuje, vždyť si ji město platí. Proč to město dělá za ni?“ zpochybnil postup Křeček.