Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Hobby.cz

V Praze nadále bez vodítka, kritizovaná psí vyhláška platit nezačne

  • 174
Pražské radnice zarazily magistrátu vyhlášku zakazující venčit psy bez vodítka. Opatření považují za zbytečné, navíc vyhláška nedostatečně specifikovala definici vodítka. Pravidla venčení bude nadále určovat stávající vyhláška o ochraně veřejné zeleně.

Páníček, který nemá svého psa na vodítku, vyfasuje tisícikorunovou pokutu. Toto nové pravidlo pro pejskaře měla zavést na většině místech metropole nová vyhláška, jejíž znění na konci června schválili pražští radní. Ta nakonec platit vůbec nezačne. Vedení metropole se na poslední chvíli rozhodlo od dlouho připravovaného nařízení zcela upustit.

„Celé to opatření považuji za zbytečné, proto jsem také na zasedání legislativní komise nechala proces připravované vyhlášky zastavit. Relevantním argumentem pro tvorbu takové vyhlášky by mohl být nárůst počtu napadení lidí ze strany psů, ale nic takového se nestalo,“ říká primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Dodává, že připravovanou vyhlášku považuje za šikanu těch pejskařů, kteří mají své zvíře vychované.

Skutečností však zůstává, že psů, které jejich majitelé v Praze venčí bez vodítka, přibývá. Vyplývá to alespoň ze statistik městské policie. Jen za první polovinu letošního roku řešili strážníci 1 981 přestupků, což je o 16 procent více než za stejné období v minulém roce.

Podle Komise Rady hlavního města Prahy byl jedním z hlavních důvodů, proč nakonec z vyhlášky sešlo, postoj městských částí. Jen 19 z celkového počtu 57 jich totiž na svém území vytipovalo konkrétní plochy, na kterých by majitelé mohli nechat své psy volně pobíhat. V praxi by to tak po uvedení vyhlášky do praxe znamenalo, že v 38 městských částech by lidé neměli kde svého psa pustit z vodítka, aby jim za to nehrozila pokuta ve výši až jeden tisíc korun.

Pravidla určuje stará vyhláška

Psí vyhláška je v posledních několika týdnech již druhou v pořadí, která narazila na odpor městských částí. Podobně muselo nedávno město odstoupit od zavedení nízkoemisních zón. Radnice si totiž prosadily jejich odložení až do té doby, než bude dokončen vnější okruh kolem metropole.

Kolik je v Praze psů

Ke konci roku 2014 bylo v Praze evidováno celkem 96 512 psů. Z toho 48 661 fen a 47 541 psů. Ve zbylých 310 případech není pohlaví u psa uvedeno.

Největší procento pražských psů tvoří kříženci. Registrováno jich je celkem 19 759. Největší množství registrovaných psů žije v Praze 4, a to celkem 8 822 psů. Naopak nejméně psů je v městské části Praha-Nedvězí, je jich tam registrováno pouze 48. Tetování má 11 339 psů v metropoli, mikročip jich má 79 499.

Pražští pejskaři nejčastěji pojmenovávají svého psa Ben, Betty a Bára. Mezi nejčastější plemena patří jorkšírský teriér, jezevčík a německý ovčák.

Pravidla venčení psů ve městě budou nadále určována stávající vyhláškou o ochraně veřejné zeleně. Ta je však podle mnohých nedostatečná. „Městská policie má s neposlušnými pejskaři velké problémy. Ti totiž podle současných pravidel mají mít psa pod kontrolou. To znamená, že pes může pobíhat volně daleko od majitele a ten na něj pak pískne a tvrdí, že psa pod kontrolou má,“ vysvětluje místostarosta sedmé městské části Ondřej Mirovský (SZ).

Nová vyhláška měla jasně stanovit, kdy majitel musí mít psa na vodítku a kdy ne. Jenže podle některých by ani nová pravidla v tomto ohledu nepřinesla zásadní zlepšení.

„V připravované vyhlášce byla nedostatečně specifikována definice vodítka. Za něj může být označen třeba i sto metrů dlouhý vlasec či elektrický obojek,“ řekl MF DNES radní Prahy 9 Tomáš Holeček (ODS), který má na starosti životní prostředí.

Radnice deváté městské části proto zaslala magistrátu připomínku, aby se definice vodítka více specifikovala. Připomínek přišla celá řada i odjinud.

Praha 6 dokonce připravovanou vyhlášku v původním znění zcela odmítla, stejně jako komunální politici z Prahy 5 a 11.

Podle nich byla vyhláška příliš restriktivní a neurčitá. Některým radnicím navíc vadilo, že předpis připravovala kancelář ředitele magistrátu namísto příslušného odboru, který má na starosti ochranu životního prostředí Prahy.

Dalším se nelíbilo, že město s novými pravidly neseznámilo veřejnost s dostatečným předstihem a přistoupilo rovnou k diskusi s jednotlivými městskými částmi.