Ohňostroje nad Vltavou jsou minulostí. Novoroční ohňostroj pořádaný městem však ohrožený není

Ohňostroje nad Vltavou jsou minulostí. Novoroční ohňostroj pořádaný městem však ohrožený není | foto: Michal Šula, MAFRA

Praha chce z centra vykázat profesionální ohňostroje, zabíjejí labutě

  • 25
Pražští radní dnes schválili novou vyhlášku, která plošně zakáže používání pyrotechniky v centru a na Vltavě. Materiál nyní půjde do připomínkového řízení. Důvodem je kromě hluku také to, že časté ohňostroje ohrožují ptactvo včetně labutí. Zákaz se bude týkat pouze profesionální produkce.

V centru města by od poloviny prosince mohlo být méně hluku z rachejtlí a ohňostrůjcům zřejmě ubude zakázek. Alespoň v případě, pokud začne platit nová vyhláška o používání pyrotechnických výrobků na území hlavního města, kterou dnes schválili pražští radní a kterou má MF DNES k dispozici.

Vyhláška by totiž měla zakázat ohňostroje na území celé pražské památkové rezervace a také na Vltavě. Jakákoliv produkce má být navíc zakázána i v okruhu pěti set metrů od nemocnic, domovů pro seniory a domovů pro osoby se zdravotním postižením.

Vyhláška zatím půjde do připomínkového řízení. Platit by pak mohla začít od 15. prosince letošního roku. „Chceme doplnit stávající vyhlášku, která už je kvůli nové legislativě překonána. Pro běžné občany se nic nemění, pro profesionální produkce se ale nově zákaz odpalování pyrotechniky rozšíří,“ říká primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která návrh do rady předkládala.

Pyrotechnický zákon z roku 2015 stanovil nové kategorie pyrotechnických výrobků. Stávající pražská vyhláška ale pracuje ještě se starým rozdělením.

Zábavní pyrotechnika je nyní označena písmenem F a dělí se do čtyř kategorií podle toho, v jakém věku si ji mohou lidé pořídit. První kategorie je dostupná od 15 let, druhá od 18 let a třetí od 21 let. Pyrotechniku kategorie F4 může zakoupit jen odborník a její odpalování musí povolit Český báňský úřad. Ohňostroje sestavené z pyrotechniky kategorií jedna až tři musí odborně způsobilá osoba oznámit obecnímu úřadu.

Kvůli rachejtlím hynou labutě

O omezení ohňostrojů už delší dobu volala hlavně Praha 1. Právě na jejím území lidé odpalují zábavní pyrotechniku nejčastěji. A stěžují si na to především obyvatelé městské části. „Na úřad nám přicházelo pravidelně velké množství stížností, kdy lidem vadil nepříjemný hluk z ohňostrojů,“ říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) s tím, že vysoká koncentrace hluku ze zábavní pyrotechniky často odrazuje lidi od bydlení v centru města.

„Stal se z toho takový folklor, kdy skoro každá narozeninová oslava končí profesionálně odpáleným ohňostrojem,“ poznamenává s mírnou nadsázkou Lomecký a dodává, že plánovaná úprava je z jeho pohledu dobrým řešením.

Kde budou ohňostroje povolené

Praha 4 – ulice U Koupadel, okolí Kongresového centra, park Družby, areál Žluté lázně

Praha 7 – Výstaviště mezi hlavním vchodem a Křižíkovou fontánou

Praha 22 – areál Rychety

Praha-Benice – ulice K Lipanům

Praha-Kunratice – koupaliště Šeberák, Vimperské náměstí, areál zámeckého dvora při ulici K Libuši

Praha-Nedvězí – koupaliště Radhošť

Praha-Slivenec – parcela číslo 1654

Kromě obyvatel centra Prahy vadí velké množství ohňostrojů například také České inspekci životního prostředí. Podle ní je problémem především pyrotechnická produkce v okolí Vltavy. Ta totiž plaší labutě a jiné vodní ptáky, kteří jsou kvůli hluku dezorientovaní a při snaze uletět z místa ohňostroje narážejí do trolejí a padají uhynulí mezi chodce a automobily.

„Tok řeky Vltavy a přilehlé břehy v centru Prahy jsou celoročně významným stanovištěm vodního ptactva. Proto je v těchto lokalitách pořádání pyrotechnických akcí mimořádně nevhodné,“ uvádí mluvčí inspekce Jana Jandová.

Z toho důvodu už v minulosti Praha zrušila novoroční ohňostroj odpalovaný z pontonu na Vltavě nebo ze Střeleckého ostrova. Jinak se ale podle stávající vyhlášky pyrotechnika z Vltavy odpalovat může. Podle zákona o pyrotechnice se na pořádání ohňostrojů z pyrotechniky první až třetí kategorie totiž vztahuje pouze oznamovací povinnost.

Zákaz se novoročního ohňostroje netýká

Chystaná vyhláška dále vymezuje dvanáct konkrétních míst, na kterých bude dovoleno pyrotechniku používat. Ovšem jen v době od 10 do 22 hodin. Jde například o holešovické Výstaviště, okolí Kongresového centra, koupaliště Šeberák nebo areál Žlutých lázní.

Plošný zákaz by se však neměl vztahovat na ohňostroje pořádané na Silvestra a Nový rok, pro které bude taktéž platit pouze oznamovací povinnost. Omezení se nebude týkat ani pyrotechniky, kterou používají filmové a televizní štáby, efektů při koncertech nebo záchranářských světlic.

V případech, kdy lidé vyhlášku poruší, jim bude hrozit pokuta. „Pokuty bude vymáhat městská policie nebo správní orgány magistrátu,“ doplňuje radní hlavního města pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO). Postih bude čekat i vlastníky plavidel na Vltavě, z nichž se pyrotechnika odpaluje, například neuzavřením nájemní smlouvy na kotvení.