Praha, národní divadlo, lešení, rekonstrukce, fasáda, staré město, sídliště,...

Praha, národní divadlo, lešení, rekonstrukce, fasáda, staré město, sídliště, panelák, Jiljí, Týn, Týnský (27. září 2012, Praha) | foto: Petr Topič, MAFRA

Praha zmapuje bariéry v metropoli, ukáže zkratky i skryté vchody

  • 6
Hlavní město vytvoří mapu přístupnosti a bezbariérovosti. Cílem projektu je zaktualizovat informace o možnostech bezbariérového pohybu. Digitální mapa by měla být hotova do dvou let. Přístupná bude na webu, nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Nový projekt za stovky tisíc korun představili na středečním setkání s novináři zástupci metropole.

„Pro mnoho Pražanů, ať už se jedná o maminky s kočárky, seniory či o zdravotně postižené, je cestování městem nesmírně náročné. Mnohé budovy mají bezbariérový přístup skrytý za rohem, celou řadu bariér ve veřejném prostoru lze obejít nenápadnou zkratkou. Naším cílem je všechny tyto informace shromáždit podle jednotné metodiky a poskytnout zájemcům v dostupné a přehledné formě,“ vysvětlila záměr projektu nazvaného Mapy bezbariérovosti hlavního města Prahy radní pro sociální problematiku Irena Ropková.

Zapojit se mohou i sami lidé

Do tvorby digitální mapy se budou moci zapojit i samotní uživatelé. Mohou upozorňovat na nedostatky, ale nebudou moci do mapy přímo zasahovat. „Chceme, aby byla data garantovaná. Pokud nám někdo dá podnět, tak si ho jdeme ověřit,“ uvedla koordinátorka programu Přes bariéry Pražské organizace vozíčkářů Marie Málková.

V první fázi bude zmapována historická část Prahy. „Jde asi o 190 objektů a jejich okolí, náklady na jeden budou přibližně dva až tři tisíce korun,“ uvedl pražský zastupitel Patrik Nacher, který celý projekt inicioval. „Chceme zmapovat jak úřady a důležité městské instituce, které občané potřebují navštěvovat, tak i památky, parky, sady, veřejná prostranství a do budoucna pošty, lékárny, zastávky,“ dodal.

Jen zmapování centra metropole by podle Nachera mohlo stát zhruba půl milionu korun. Mapování bariér mají u odborných firem objednávat i platit přímo samotné městské části. „Nechceme to hradit stoprocentně. Nabídka spolupráce magistrátu je 50 000 korun,“ dodala Ropková. Podobné mapování podle ní jednu z městských částí, která už ho dokončila, stálo 100 000 korun.

Na bezbariérovost dopravy je zaměřený program Praha bezbariérová. Z něj bude také podle náměstka primátorky Petra Dolínka vytvoření mapy financováno. Peníze městským částem chce magistrát rozdělit v září.

Projekt si klade za cíl získat pro Prahu české prvenství v oblasti komplexního informování handicapovaných občanů o možnostech pohybu ve městě.

,