Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha se chválila za projekt pomoci bezdomovcům, chystá další noclehárnu

  • 3
Více než 50 tisíc noclehů zaznamenal pražský magistrát v zimním období v novém projektu, který měl pomoci lidem bez domova. Za opatření zaplatil sedm milionů, kvůli mírné zimě čtyřikrát méně, než plánoval. V zimě plánuje zprovoznit další denní centrum a noclehárnu.

Větší kapacitou lůžek pro nouzové přespání, rozšířením a zlepšením péče nebo zapojením terénních pracovníků v ulicích chtělo město pomoci lidem bez střechy nad hlavou překonat uplynulou zimu. Pražanům zase projekt sliboval, že nebudou v prostředcích MHD potkávat zapáchající bezdomovce.

Zima se obešla bez dlouhých mrazů a město za opatření zaplatilo 7,4 milionu korun. Přitom původní rozpočet byl až čtyřikrát vyšší.

"Je to daleko méně, než jsme čekali. Samozřejmě na to má vliv zima, která jaksi nepřišla. Kdyby naopak mrzlo dlouho a my museli třeba stavět i stany, náklady by mohly být dvojnásobné," vysvětluje radní Martin Dlouhý (TOP 09).

Podle v pondělí zveřejněných výsledků poskytly noclehárny a noční centra téměř 52 tisíc noclehů a denní centra zhruba 59 tisíc pobytů.

Vše o projektu

Za kolik: 7,4 milionu korun

Co: Bylo otevřeno pět nocleháren, tři denní centra a jedno noční. Praha během pěti měsíců zajistila téměř 52 tisíc noclehů.

Klienti: Pražané 26 %, mimopražští občané ČR 52 %, cizinci 22 %

Mezi cizinci to byli nejčastěji Slováci, ale také lidé z Maďarska, Ukrajiny, Tanzanie, Keni nebo Velké Británie.

Kromě magistrátu jsou s výsledky spokojeny také organizace, které se do projektu zapojily.

"Opatření samozřejmě svůj význam měla a mé předpoklady o nich se naplnily. Navíc se díky terénní službě zmenšil počet lidí, kteří zimu trávili v prostředcích městské hromadné dopravy," říká Stanislav Fiala, ředitel charitního Azylového domu svaté Terezie v Karlíně.

V předchozích letech magistrát zaváděl nouzová opatření jen při extrémních mrazech. Během uplynulé zimy mohli bezdomovci služby v zařízeních využívat od 1. listopadu do 31. března.

"To pomohlo především sociálním pracovníkům, protože s klienty navázali dlouhodobější spolupráci," říká ředitel Naděje Jan Kadlec.

Praha 9: Občané si stěžovali

S projektem však od začátku nesouhlasily některé městské části, na jejichž území se centra pro bezdomovce nacházejí.

"U nás si občané stěžovali často. Vadilo jim, že klienti čekají i několik hodin před noclehárnou. Přitom na lidi dotírali a pokřikovali. Dělali i nepořádek," uvedl místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský (ODS).

Právě na tom by chtěl magistrát příští rok ještě zapracovat. Plánuje otevřít ještě další denní centrum a noclehárnu.

"Tím, že bude po Praze více rozptýlených středisek, nebude docházet ke koncentraci bezdomovců na jednom místě," dodal radní Dlouhý. Kde by však zařízení měla být, zatím nechce prozradit. Plán na zimní opatření pro lidi bez domova by měl být jasný do konce září.