Nová starostka Prahy 10 Radmila Kleslová přebírá insignie od dosavadního...

Nová starostka Prahy 10 Radmila Kleslová přebírá insignie od dosavadního starosty Bohumila Zoufalíka | foto: ČTK

Změna nepřišla. Prahu 10 povede Kleslová z ANO a zástup starých známých

  • 16
Novou starostkou Prahy 10 se stala šéfka pražského hnutí ANO Radmila Kleslová. Na postu vystřídala Bohumila Zoufalíka. Dva dny před volbou přitom zkrachovala jednání o podobě nové koalice. Ve vedení městské části tak zůstala řada tváří, které tam seděly už před volbami.

O napojení politiků z desáté městské části na kmotrovské struktury se vyprávějí hotové legendy. Zvláště ty, které je dávají do spojitosti s vlivným podnikatelem a lobbistou Tomášem Hrdličkou. Po čtvrtečním ustavujícím zastupitelstvu vznikl prostor pro další.

Komunální volby v Praze 10 těsně vyhrálo hnutí ANO 2011, které zhruba měsíc a půl vyjednávalo o koalici s druhým a třetím v pořadí - místním hnutím VLASTA a TOP 09. Dohromady by daly pohodlnou většinu pětadvaceti hlasů.

Nové vlády dalších radnic

  • Praha 12

Starostkou Prahy 12 byla zvolena Daniela Rázková (KDU-ČSL, zvolena za Změnu pro Prahu 12).

Podle koaliční dohody ANO, ČSSD a Změny pro Prahu 12 bude vést městskou část jen dva roky. Poté ji vystřídá zástupce hnutí ANO, které vyhrálo volby a má devět z 35 mandátů.

Druhá Změna pro Prahu 12 získala šest křesel a nejmenší koaliční partner, sociální demokracie, čtyři hlasy.

  • Praha 14

Staronovým starostou Prahy 14 byl ve čtvrtek zvolen Radek Vondra (TOP 09). Dostal 18 hlasů z 31, starostou byl již v minulém volebním období.

Na radnici Prahy 14, která zahrnuje čtvrtě Černý Most, Kyje, Hostavice a část Hloubětína, se domluvily na koalici TOP 09, ČSSD, ODS a Strana zelených.

Do podepsání koaliční smlouvy zbýval den, když jednání překvapivě zkrachovala.

Podle dřívějšího vyjádření šéfky pražského ANO Radmily Kleslové tuto koalici odmítl zastupitelský klub hnutí.

V Praze 10 tedy bude vládnout menšinová koalice ANO, ČSSD, Strany zelených a Nezávislých pro Prahu 10, jejíž zástupci včera po ustavujícím zastupitelstvu zasedli v devítičlenné radě.

Pět jejích nynějších členů v ní přitom sedělo už před volbami.

Zmiňovaná Radmila Kleslová, která zastávala funkci místostarostky, se podle očekávání stala starostkou.

Zástupcem starosty zůstal sociální demokrat Vladimír Novák a v radě se nakonec našlo místo i pro dosavadní místostarostku Ivanu Cabrnochovou (SZ) a exstarostu Bohumila Zoufalíka.

Ten dříve neúspěšně spojil síly s Hlavou vzhůru, ale ani v komunálních volbách si jeho Nezávislí pro Prahu 10 příliš dobře nevedli. S 5,3 procenta se do zastupitelstva dostali jen těsně. Na postu radní zůstala i Jiřina Vondráková (ČSSD).

„Voliči si přáli změnu. Včerejší volbu ale chápu tak, že se vrátily staré pořádky a žádná změna nenastala,“ uvedla zastupitelka Renata Chmelová (VLASTA).

Kontrolní výbor drží KSČM, i přes opsanou diplomku

Slova Chmelové nepřímo potvrdil fakt, že nová rada vznikla i díky hlasům ODS a KSČM. ODS za to dostala dva výbory - finanční a sociální a zdravotní. Za KSČM se šéfkou kontrolního výboru tradičně stala Jana Čunátová, jejíž křeslo neovlivnil ani dřívější skandál s opsanou diplomovou prací.

„S komunisty nejsme domluveni, ale požádali jsme o podporu členy klubu ODS,“ uvedla po jednání zastupitelstva novopečená starostka Radmila Kleslová. Ta zároveň popřela, že by krach koalice s TOP 09 a uskupením VLASTA byl taktickým tahem, o čemž se několik dnů živě debatuje.

Kleslová odmítla i tvrzení o návratu starých pořádků.

Na argument, že právě s érou lobbisty Tomáše Hrdličky byl spojován třeba nynější zastupitel za ODS a bývalý starosta Prahy 10 Milan Richter, jehož hlas koalici pomohl, odpověděla: „V každé straně je někdo, to se holt nedá nic dělat, ale pan Richter nedostal žádnou funkci.“

Staronová rada Prahy 10, kde má ANO většinu pěti členů, musí řešit několik zásadních problémů. Jedním z nich je výstavba nové radnice. Možná ještě naléhavěji se o řešení hlásí problematika fotbalového stadionu Ďolíček, který městská část před volbami s mnohamilionovým doplatkem vyměnila za sousední pozemky.

Jenže bývalé magistrátní vedení odmítlo převod zapsat do katastru, o Ďolíčku by se tak mohlo znovu jednat.