Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Praha bude ve středu simulovat blackout. Lidí se cvičení nedotkne

  • 4
Vítr zpřetrhal dráty vedoucí do transformačních stanic okolo Prahy, v metru zůstaly tisíce lidí. Dostaňme je ven. I takový pokyn zazní ve středu při simulovaném výpadku elektřiny v hlavním městě. Pražané ale mohou zůstat klidní - cvičení se jich nedotkne.

Celá akce vypukne v osm ráno a potrvá až dvanáct hodin. Test bude simulovaný, nikdo lidem elektřinu ve skutečnosti neodpojí. Bezpečnostní tým se bude chovat, jako kdyby k výpadku došlo v jedenáct hodin večer. V okamžiku startu jen zavelí a jednotliví členové týmu začnou hlásit problémy a vymýšlet jejich rychlá řešení.

Nácvik blackoutu

Krizový štáb se sejde 26. února v 8:00 ráno. Nasimuluje situaci, že je 23:00 a právě vypadl proud v celé Praze a části středních Čech.

Stovky problémů, které výpadek způsobí, bude záchranný systém řešit 12 hodin.

V průběhu zkoušky dostane štáb tři tajné úkoly.

"Po celou dobu bude možné sledovat webové stránky www.cviceniblackout.cz, kde budou k dispozici nejen aktuality, ale i informace pro občany, co dělat v případě blackoutu," řekla Petra Janatová, referentka krizové komunikace pražského magistrátu.

Podle generála Andora Šándora, poradce v oblasti bezpečnosti, by nyní Praha totální výpadek proudu unesla jen velmi těžko a nejspíše i se ztrátami - minimálně finančními.

"Slabá místa Prahy jsou prakticky všude," řekl Šándor, který pro Prahu cvičení připravil.

Například metro by podle experta nejezdilo, díky záložním zdrojům by alespoň svítilo. Pokud by k nějakému výpadku večer skutečně došlo, uvázly by v celkem 22 vozech na trase asi čtyři tisíce lidí.

Řadu z nich by bylo třeba evakuovat a nejobtížnější by byla záchrana cestujících mezi stanicemi Anděl a Karlovo náměstí a mezi Vltavskou a Florencí. Tedy v místech, kdy souprava projíždí pod Vltavou.

Pražané se ale nemají čeho bát. Simulace výpadku elektrické energie v Praze a v části Středočeského kraje, kde se bude kvůli nácviku evakuace metra bude cvičit také organizace náhradní autobusové dopravy, se cestujících nijak nedotkne.

"Celý systém pražské integrované dopravy bude jezdit stejně jako každý jiný všední den podle jízdních řádů na pravidelných trasách, pro cestující zůstává doprava stejná, beze změn," řekl pražský radní pro dopravu Jiří Pařízek.

Blackout už dvakrát hrozil

Že nejde jen o zbytečné "branné cvičení", dokazuje situace ze zahraničí. Zřejmě nejvážnější následky měl blackout z roku 1998 v novozélandském Aucklandu.

Zpočátku jednoduchá porucha na kabelu vyvolala řetězec dalších poruch a tak to šlo pět týdnů. Za tu dobu opustila město velká část obyvatel a také banky, univerzity či významné firmy. Drobným podnikatelům stát doporučil ohlásit bankrot a po zklidnění situace začít znovu.

"V roce 2011 byla Česká republika v pásmu rizika blackoutu čtrnáct prosincových dnů. Druhá krize nastala v únoru roku 2012, tehdy to trvalo týden. V obou případech krizi způsobily přetoky energie z německých větrných elektráren. Větrníky by mohly dodat takovou sílu, že by to síť v Česku neustála," uvedl Šándor už před časem.

Praha zažila významnější výpadky naposledy vloni v červnu při požáru transformátoru v rozvodně na Chodově. Tehdy byla bez elektřiny třetina metropole na tři hodiny.

,