Ve sporu jde o přidanou mozaiku. Plachty, stavební buňky nebo stroje, na kterých je jen nápis Metrostav, firma předělávat nemusí, přestože písmo v nápisu před lety také změnila.

Ve sporu jde o přidanou mozaiku. Plachty, stavební buňky nebo stroje, na kterých je jen nápis Metrostav, firma předělávat nemusí, přestože písmo v nápisu před lety také změnila. | foto: Petr Topič, MAFRA

Autor loga mohl být za matlala, schvalují právníci prohraný soud Metrostavu

  • 211
Metrostav zvažuje, že podá dovolání kvůli rozsudku Vrchního soudu v Praze, podle kterého musí přestat používat své pozměněné logo od výtvarníka Karla Míška. Právníci se však shodují, že firma neměla právo grafiku předělat, přestože za ni zaplatila.

„Vyrozumění soudu už jsme dostali, nyní ho vyhodnocujeme a nechceme se k němu vyjadřovat. Ještě to ale nepovažujeme za uzavřené,“ uvedl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha, podle kterého firma pravděpodobně podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Do té doby podnik logo měnit nehodlá. „My jsme si ho koupili a máme za to, že s ním můžeme nakládat, jak uznáme za vhodné. Jsme na ně hrdí,“ říká Kostiha.

Současné logo Metrostavu, které bude muset společnost přemalovat.

Metrostav do původního Míškova loga z 80. let počátkem nového tisíciletí bez autorova vědomí přidal mozaiku symbolizující cihly. Výtvarník s tím nesouhlasil a Vrchní soud v Praze 8. listopadu rozhodl, že Metrostav musí logo do roka zase předělat (o rozhodnutí soudu zde).

Na stranu Metrostavu, kterému Pražané třeba v souvislosti s dlouhým čekáním na tunel Blanka spíše spílají, se kvůli tomu postavilo mnoho lidí.

„Tohle je zvrácenost. Logo sice navrhl nějaký výtvarník, ale navrhl ho na zadání Metrostavu, ten mu za to zaplatil, a tudíž logo vlastní,“ uvedl například v diskusi iDNES.cz Václav Medek.

Metrostav taková podpora veřejnosti překvapila. „To bylo poprvé v historii. Nevěřili jsme svým očím, že se nás čtenáři tak hezky zastali,“ komentoval to Kostiha. Poznamenal ale, že logo s doplněnou mozaikou má firma jen v některých propagačních materiálech.

Majitel licence nesmí dílo znehodnotit, říká právník

Oslovení odborníci na autorské právo se však shodují, že vrchní soud rozhodl správně. „Když si objednáte logo na zakázku, získáte pouze licenci k jeho používání. Nemůžete do něj jen tak zasahovat. Pokud by Metrostav chtěl mít i právo ke změnám, měl si to lépe ošetřit ve smlouvě,“ podotýká advokát Adam Biňovec.

Ani podle odborníka na právo duševního vlastnictví Iva Telece z Masarykovy univerzity v Brně nemůže Metrostav spor vyhrát.

„Je to modelová situace. Majitel licence nesmí dílo znehodnotit, protože by to mohlo způsobit újmu autorovi,“ vysvětluje a upozorňuje, že je jedno, jestli jde o malé logo, kulturní památku, nebo rodinný dům, který vlastník po dvaceti letech přestaví. Pokažený návrh může být totiž pro autora i likvidační.

„Pod dílem je podepsaný autor. A kvůli vašim úpravám pak může být za matlala. Přihlásí se třeba do architektonické soutěže v zahraničí, kde ho nikdo nezná. Pošle tam své práce a oni si budou myslet, že si z nich dělá legraci. Stejně tak, když souběžně s prací učí a nedá studentům zápočet nebo jim vrátí nějakou práci, oni mu mohou říct Vždyť vy to děláte ještě hůř,“ vysvětluje Telec.

Ochrana duševního vlastnictví proto nezahrnuje pouze majetkovou podstatu autorských práv, ale i osobní umělcova práva. Ne každá úprava je však podle právníka špatná a někdy může dokonce dojít i ke změně k lepšímu. V takovém případě se autor třeba vůbec neozve. Argument, že Metrostav logo předělal už několikrát a nikdy to autorovi nevadilo, je tak podle něj lichý.