Plán, jak by mohla lokalita vypadat, představilo občanské sdružení Koalice Trojmezí.

Plán, jak by mohla lokalita vypadat, představilo občanské sdružení Koalice Trojmezí. | foto: Dan Materna, MAFRA

Pražané bojují za Trojmezí, nechtějí dovolit výstavbu bytů

  • 2
Až dvěma třetinám přírodně cenného území na pomezí pražského Hostivaře, Spořilova a Zahradního Města hrozí, že místo něj vzniknou stovky bytů. Magistrát navrhuje změnu, která na desítkách hektarů lokality zvané Trojmezí takovou výstavbu povolí.

Nová Stromovka, Ladronka nebo Šárka. I tak by mohla vypadat rozsáhlá oblast zeleně, která je obklopena sídlišti Chodov, Spořilov, Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař a Košík. Takovou podobu zmíněného území představilo o víkendu na zámku v Záběhlicích občanské sdružení Koalice Trojmezí.

"Jde o zelenou plochu o rozloze 120 hektarů, která je spádová až pro 200 tisíc lidí žijících v jejím okolí," řekla mluvčí sdružení Renata Chmelová. Jeho studie navrhuje například in-linové dráhy, obnovení ovocných sadů, přírodní koupaliště nebo amfiteátr. Naopak nepočítá s budovami.

O Trojmezí mají velký zájem developeři

Proti tomu stojí zájmy developerů, kteří by lokalitu Trojmezí chtěli zastavět a většinu pozemků už také vlastní. Nesouhlas s výstavbu však podpisem petice vyjádřilo šestnáct tisíc lidí. Někteří z nich v sobotu dorazili i do Záběhlic.

"Bydlím na Spořilově už čtyřicet let a za tu dobu nás obklíčila Jižní spojka, dálnice D1 a Spořilovská ulice, která je spojuje. Trojmezí je jediné místo, kam můžeme před auty utéct," řekla Jiřina Kroupníková.

DEBATY O TROJMEZÍ

V krátké době se budou konat čtyři veřejné diskuse o budoucnosti lokality Trojmezí.

První tři pořádá občanské sdružení Koalice Trojmezí (začínají v 18 hodin), čtvrtou magistrát.

v úterý
pro Prahu 11 a 4 v TOP Hotelu Praha v Toužimské ulici

ve středu
pro Prahu 15 v ZŠ na Kozinově náměstí

ve čtvrtek
pro Prahu 10 v budově Stavebního bytového družstva Zvonková ve Zvonkové ulici

18. 10. v 8.00 v budově pražského magistrátu na Mariánském náměstí

Plán magistrátu počítá s tím, že vyjde vstříc developerům a stavět se bude přibližně na dvou třetinách území. To by podle občanského sdružení znamenalo příliv i dalších několika tisíc obyvatel. "Kromě toho, že by se tato oblast nenávratně zničila, vznikly by problémy i v jiných čtvrtích, kudy by noví obyvatelé jezdili."

"Jedna přístupová cesta by vedla Klapálkovou ulicí, kde stav domů, jimž praskají opěrné zdi, už teď nedovoluje, aby tudy jezdily nákladní vozy," podotkla Chmelová.

Další hlavní tepnou by měla být Práčská ulice. Ta je však úzká a na některých místech není možné, aby se tam vedle sebe vešel autobus a osobní auto. Že je navrhované dopravní řešení nevhodné, potvrdila i studie Centra dopravního výzkumu.

"Už teď je dopravní síť v širším okolí přetížená, další auta by způsobila výrazné dopravní problémy a přímo by ohrožovala přírodní památku Meandry Botiče," tvrdí autor studie Miroslav Vančura.

Právě meandry Botiče jsou vhodnou lokalitou pro hnízdění chráněného ledňáčka říčního. Kromě něj v Trojmezí žije i druh střevlíka, který nikde jinde v Praze ani ve středních Čechách nebyl dosud nalezen.

Rozhodnou noví zastupitelé

O Trojmezí rozhodnou zastupitelé, kteří vzejdou z říjnových voleb. Budou schvalovat návrh na změnu nynějšího územního plánu, který počítá s tím, že se zelená plocha Trojmezí změní na oblast pro výstavbu.

"Chceme, aby nové zastupitelstvo tuto změnu zamítlo a o Trojmezí se rozhodovalo až v rámci nového územním plánu," vysvětlil Jan Chvátal z Koalice Trojmezí.

Lokalita Trojmezí pokrývá rozsáhlé území mezi Záběhlicemi, Hostivaří a Chodovem.

Nový územní plán, který právě vzniká, totiž paradoxně se stavbou domů v Trojmezí nepočítá. "Pokud by změna současného územního plánu prošla, při tvorbě nového už by se to muselo brát jako hotový fakt a změna by nebyla možná," varoval Chvátal.

Náměstek primátora Pavel Klega aktivitu občanského sdružení bere jako předvolební útok. Magistrát se prý chystá vykoupit 17 tisíc metrů čtverečních, na nichž vybuduje park. Cena za jeden metr se podle Klegy bude pohybovat mezi 900 a 1 000 korunami.

Podle Jana Chvátala nabízel magistrátu prodej pozemku v této lokalitě už v roce 2004 jeden z majitelů. "Chtěl 250 korun za metr čtvereční. Úředníci ale tehdy nabídku odmítli," řekl Chvátal.